پایان نامه حقوق

پایان نامه ارشد درباره جرایم قابل گذشت

دانلود پایان نامه

کلی به عفو عام و عفو خاص تقسیم بندی کرده اند و تعاریفی نیز از آن ارائه نموده اند و گفته اند که عفو عمومی از طریق قوه مقننه است و نیازمند قانون می باشد ولی عفو خصوصی به وسیله مقامات اجرایی که معمولا رئیس یا رهبر مملکت است صورت می گیرد و لزوما باید محکومیت مرتکب قطعیت یافته باشد و در حال اجرا باشد. همچنین عفو خاص نسبت به هر فرد مستقلا و مستقرا صورت می گیرد و اعطاء آن به طور کلی و عام و جاهت قانونی ندارد. و مستندا به ماده 96 قانون مجازات اسلامی عفو یا تخفیف مجازات محکومان ، در حدود موازین اسلامی پس از پیشنهاد رئیس قوه قضائیه با مقام معظم رهبری است .
از سوی دیگر اعطای عفو خصوصی در جرایم قابل گذشت و حقوق الناس جایز نبوده و تنها در جرایم غیرقابل گذشت مصداق دارد و حدود نیز عفو محکوم منوط به رعایت شرایط خاص است مثلا در ماده 114قانون مجازات اسلامی ، هرگاه کسی به زنایی که موجب حد است اقرار کند و بعد توبه نماید قاضی می تواند تقاضای عفو او را از ولی امر نماید و یا حد را بر او جاری نماید.
در پایان لازم به ذکر است که در آیین نامه کمیسیون عفو و بخشودگی مصوب اسفند ماه 1373 در بند 1 ماده 9 از فصل سوم که در شرایط و سیاستهای عفو و تخفیف در مجازاتها می باشد، به مساله اصلاح مجرم و توجه به شخصیت محکوم و خانواده وی شده است .

مطلب مشابه :  پایان نامه رشته حقوق با موضوع: حقوق بشر

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بنابراین مسئولین محترم کمیسیون که به صراحت ماده 2 این آیین نامه در مراکز استانها و شهرستانها نیز می تواند در حد نیاز و تشخیص تشکیل گردد و هیاتی مرکب از رئیس دادگستری ، قاضی تحقیق زندان و رئیس زندان می باشد ، می توانند به مساله شخصیت مجرم و اصلاح وی واستفاده بهینه از این نهاد قانونی داشته باشند و در اجرای مجازاتها به هدف ارعاب فردی و اصلاحی آن دقت داشته و در مواردی یک کمک معنوی و مادی به خانواده بزهکاران که در مواقع به طور غیر مستقیم بزه دیده بزه بزهکار واقع می شوند کرده باشند.

2-2-4- شناسایی شخصیت بزهکاران و تاثیر آن در اجتماعی کردن آنان
2-2-4-1- رعایت اصل فردی کردن مجازاتها با توجه به شخصیت بزهکار
اصل فردی کردن یکی از اصول مهم حاکم بر مجازاتها که با رعایت آن ، مجازاتها عادلان

مطلب مشابه :  پایان نامه :سازمان تجارت جهانی

دیدگاهتان را بنویسید