پایان نامه ها

پایان نامه با واژه های کلیدی روش تحقیق، پرسش نامه، سبک رهبری، پژوهش علمی

دانلود پایان نامه

ملی با سرمایه 15 میلیون (30 کرور) قابل افزایش به ۵۰ میلیون تومان با وجد و شعف عموم ملت روبرو شد.
از طرفی دیگر، تغییرات ناگهانی در اوضاع سیاسی و انعقاد قرارداد 1907 میلادی، بین دولت‌های روسیه و انگلیس و تقسیم ایران، و نیز آغاز جنگ جهانی اول، و ورود نیروهای اشغالگر به ایران، تمام کوشش‌ها و تلاش‌های تشکیل بانک ملی را نقش بر آب کرد، و این آرزوی بزرگ مردم سال‌ها به تعویق افتاد. پس از پایان جنگ جهانی اول و خروج اشغالگران از ایران، سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید، و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت، و در روز سه شنبه20 شهریور 1307 بانک ملی ایران در تهران رسماً کار خود را آغازکرد.
اولین مدیر عامل بانک ملی دکتر کورت لنیدن بلات و معاون او فوگل به همراه 70 کارشناس از کشور آلمان به ایران آمدند. بر حسب اساسنامه بانک، بانک ملی ایران بصورت یک شرکت سهامی دارای شخصیت حقوقی شناخته شد و تابع قوانین تجاری تلقی گردید .
سرمایه اولیه بانک 20 میلیون ریال بود، که فقط 8 میلیون آن پرداخت شد. و در سال ۱۳۱۴ سرمایه بانک به 300 میلیون ریال و در سال 1331 به دو میلیارد ریال افزایش یافت. که تمام آن پرداخت شده است . این سرمایه در حال حاضر با افزایشی که در سال 91 داشت حدود 100 هزار میلیارد ریال می باشد .
با توجه به اینکه در آن تاریخ، متخصصین بانکی در ایران وجود نداشت، بموجب قانونی اجازه استخدام اتباع سویسی یا آلمانی بمنظور اداره بانک داده شد. تعداد کارکنان بانک در روز افتتاح، اعم از ایرانی و آلمانی از 27 نفر تجاوز نمی‏کرد. در حال حاضر تعداد کارکنان بانک ملی ایران بالغ بر 45 هزار نفر است. در ابتدای تاسیس بانک، علاوه بر شعبه مرکزی دو شعبه در بازار تهران و بندربوشهر که مهم‌ترین بندر بازرگانی آن روز ایران بود تاسیس گردید. نخستین نمایندگی بانک در خارج از کشور در سال 1327 در ‌هامبورگ تاسیس شد .
تاسیس بانک کارگشایی: در سال 1305 بنگاهی بنام موسسه رهنی دولتی ایران، از محل وجوه صندوق بازنشستگی کارکنان دولت برای رفع حوائج مردم بوجود آمد، که تا سال 1307 تحت نظر وزارت دارایی اداره می گردید، پس از تاسیس بانک ملی به این بانک واگذار و در سال 1318 این موسسه بنام بانک کارگشایی مرسوم و یکی از سازمان‌های تابعه بانک ملی محسوب شد .
در تاریخ 22 اسفند ماه 1310 حق نشر اسکناس از تصویب مجلس شورای ملی گذشت، و رسماً به مدت 10 سال به بانک ملی ایران اعطا شد، که به خودی خود قابل تمدید بود، و در فروردین ماه 1311 نخستین اسکناس بانک ملی ایران انتشار یافت.
صندوق پس انداز: در سال ۱۳۱۸ بموجب قانونی بمنظور تشویق و ترغیب مردم به پس‌انداز، صندوق پس‌انداز بانک ملی ایران تاسیس شد که پس از استقرار نظام بانکداری اسلامی بصورت قرض‌الحسنه پس‌انداز، یکی از واحدهای فعال بانک به شمار می رود .
نخستین مجله اقتصادی کشور در سال 1313 انتشار یافت، که اولین نشریه آماری، اقتصادی و مالی در ایران بود. که به تهیه شاخص قیمت‌ها، شاخص عمده فروشی و تحول وقایع اقتصادی مبادرت و توانست گام موثری برای تهیه زمینه مطالعات اقتصادی در کشور را فراهم آورد. این نشریه به همت دکتر لوتس گیلهامر31 اولین رئیس اداره بررسی‌های اقتصادی و احصائیه (آمار) بانک منتشر شد.
بانک کشاورزی تفکیک بانک فلاحتی از بانک: در قانون اجازه تأسیس بانک مقرر شده بود چنانچه دامنه معاملات شعبه فلاحتی بانک، توسعه یابد به بانک مستقلی تبدیل گردد. در تاریخ 25 تیر ماه ۱۳۱۲ شعبه فلاحتی بانک ملی ایران تفکیک و به بانک مستقلی نام بانک کشاورزی تبدیل شد .
بانک مرکزی: تا قبل از سال 1338 بانک ملی ایران وظایف بانک مرکزی مانند حق انحصاری انتشار اسکناس و تنظیم جریان پول کشور را بعهده داشت. در سال 1338 لایحه اساسنامه بانکی و پولی ایران به تصویب مجلس رسید، و از هجدهم مرداد 1339 وظایف بانک مرکزی از بانک ملی منتزع، و با سرمایه 6/3 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز نمود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی، ‌تغییر سیستم بانکداری و حذف ربا و ایجاد بانک بر مبنای تعالیم و احکام اسلامی مورد توجه قرار گرفت. که پس از تصویب لایحه قانونی عملیات بانکی بدون ربا در سال 1362 و ابلاغ آن به بانک‌ها، دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های اجرایی تهیه و از اول فروردین ماه 1363 این قانون در بانک ملی ایران مورد اجرا گذاشته شد .

مطلب مشابه :  منبع پایان نامه دربارهبورس اوراق بهادار تهران، بورس اوراق بهادار

2-3-2- وضعیت شعب بانک ملی
در حال حاضر بیش از 3330 شعبه فعال در داخل، 13 شعبه فعال و 4 سابسیدری در خارج کشور و 180 باجه مشغول بکارند، که باعث شده این بانک یکی از قوی‏ترین مؤسسات مالی چه در ایران حتی در دنیا باشد.

جدول (2-1) وضعیت شعب بانک ملی تا سال 1393

2-3-3- وضعیت کارکنان بانک ملی
بانک ملی ایران در حال حاضر با بالغ بر 40 هزار کارمند فعال، آماده خدمت رسانی به ملتی است که با همت خود پایه‌های تشکیل این بانک را استوار نمودند.
جدول (2-2) وضعیت کارکنان بانک ملی تا سال 1393
وضعیت خدمت
خانم
آقا
جمع
شاغل
۲۶۳/۳
۰۴۲/۳۶
۳۰۵/۳۹
حالت اشتغال 105 ازکارافتاده
۰
۴۶۰
۴۶۰
شهید (شاغل: 9، بازنشسته:50)
۲
۵۷
۵۹
بازنشسته پیش از موعد
۶۱۶
۴۰۲/۳
۰۱۸/۴
سایر بازنشستگان
۶۱۸/۱
۵۰۵/۱۴
۱۲۳/۱۶
فوتی(وظیفه بگیر:7536)
۶۷
۱۴۶/۵
۲۱۳/۵
جمع
۵۶۶/۵
۶۱۲/۵۹

۱۷۸/۶۵

2-4- جمع بندی
در ادبیات بهره‌وری، عمده عوامل اثرگذار بر بهره‌وری را تجربه، آموزش، تحصیلات و مشارکت می‌داند. در مطالعات انجام شده نیز چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی، عواملی موثر بر بهره‌وری در سازمان‌ها و دستگاه‌ها را آموزش، کنترل، رهبری، عوامل فرهنگی، امکانات رفاهی و غیره برشمردند. در مطالعه‌ایی که در بانک سامان توسط طالقانی و همکاران انجام شده، عوامل موثر بر بهره‌وری را نیازهای اساسی، مشارکت در تصمیم‌گیری و سبک رهبری مشارکتی دانسته و لذا در این پژوهش نیز عوامل اثرگذار بر بهره‌وری نیروی انسانی در بانک ملی را سه عامل نیازهای اساسی، مشارکت در تصمیم‌گیری و سبک رهبری مشارکتی برشمردند.

فصل سوم
روش پژوهش

مطلب مشابه :  منابع مقاله دربارههاشمی رفسنجانی، قانون اساسی، امنیت ملی، ایران اسلامی

3- مقدمه
هدف از انجام هر نوع تحقیق و پژوهش علمی کشف یک واقعیت است. و واقعیت بر مبنای کاوش و کشف روابط منطقی مربوط به ویژگی‌های اجزای موضوع، قرار دارد.
منظور از یک پژوهش علمی، متابعت از رویه‌های منظم و منطقی است، که در جریان استفاده از روش‌ها و ابزارهای علمی و مرتبط ساختن عوامل موضوع پژوهش باید رعایت گردد.
شناختی که بوسیله تحقیق نسبت به محیط ایجاد می‌شود، در واقع شناختی است، که متکی به مشاهده و تجربه انسانی است، که وقتی صحت آن مورد آزمون واقع شود، می‌تواند به تحقیقی مقرون به واقعیت تبدیل گردد، که به آن دانش یا علم انسانی گویند. شناخت یا معرفت نسبت به محیط و مخصوصاً در رشته‌های علوم انسانی، هر کدام با روش خاص خود انجام می گیرد، که به آن متدولوژی یا روش شناسی تعبیر می گردد.
یک محقق پس از انتخاب موضوع، باید به دنبال تعیین روش تحقیق باشد. انتخاب روش تحقیق به هدف‌ها و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرایی آن بستگی دارد، بنابراین هنگامی می‌توان در مورد روش بررسی و انجام یک تحقیق تصمیم گرفت، که ماهیت، موضوع و اهداف آن مشخص باشد. به عبارت دیگر، هدف از انتخاب روش تحقیق آن است که محقق مشخص نماید چه شیوه و روشی را آغاز کند، تا او را هر چه دقیق‌تر، آسان‌تر و سریع‌تر در دستیابی به پاسخ یا پاسخ‌هایی که برای پرسش تحقیق در نظر گرفته شده، یاری نماید.
در ادامه این فصل روش تحقیق توضیح داده می‌شود و در این راستا روش‌های نتیجه گیری و آزمون اطلاعات پرسشنامه تشریح می‌گردد. البته قبل از آن روش‌های فاصله کردن و علت انتخاب لیکرت، و در نهایت با استفاده از آمار استنباطی بکار رفته، معادلات ساختاری به عنوان روش مورد استفاده در این پژوهش، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

3-1- روش تحقیق
این پژوهش از نوع توصیفی پیمایشی – همبستگی است. و در جریان آن، برای بررسی فرضیه‌ها از روش مطالعات میدانی و ابزار پرسشنامه استفاده شده است. و بر اساس داده‌های حاصل از مطالعات میدانی، فرضیه‌های پژوهش در معرض آزمون قرار خواهد گرفت. در مدل این تحقیق، بهره‌وری متغییر وابسته و نیاز اساسی، مشارکت و رهبری مشارکتی به عنوان متغیرهای مستقل در نظر گرفته می شوند.
در ابتدا ادبیات موضوع جمع‌آوری شده و سپس حجم نمونه بر اساس جامعه آماری، تعیین شده است. همزمان، پرسشنامه مورد نیاز طراحی شده و سپس بعد از پاسخگویی پرسشنامه از سوی نمونه آماری، داده‌های تحقیق با استفاده از نرم‌افزار SPSS به لحاظ همبستگی، رگرسیون و تحلیل مسیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

3-2- روش جمع‌آوری داده‌ها
این تحقیق از نظر جمع‌آوری داده‌ها از نوع توصیفی پیمایشی است. و روش گردآوری مطالب قسمتی به صورت کتابخانه‌ای و میدانی می‌باشد. مباحث تئوری در این پایان نامه به صورت کتابخانه‌ای جمع‌آوری شده و مبحث تجزیه و تحلیل اطلاعات بر اساس اطلاعاتی که از روش میدانی به صورت پرسشنامه استخراج شده است، تکمیل گردید.

مطلب مشابه :  پایان نامه با واژه های کلیدیاجرای احکام، دارایی ها، امام صادق

3-3- پرسشنامه
پرسشنامه یک طرح پژوهشی، مقاله یا پایان‌نامه، می‌تواند به دو صورت باشد. نوع اول پرسش نامه استاندارد است، به این معنا که این نوع پرسشنامه قبلا توسط پژوهشگران و یا صاحبنظران مورد استفاده قرار گرفته است، و پایایی و روایی آن مورد تایید قرار گرفته است. نوع دوم از پرسشنامه‌ها پرسش نامه محقق ساخته است، که در آن خود محقق اقدام به طراحی سوالات پرسشنامه برای اولین بار می نماید.
در اینجاست، که ابتدا باید روایی و پایایی پرسشنامه را مورد تایید قرار داد، و سپس نسبت به تکمیل کامل پرسشنامه‌ها توسط مخاطبان اقدام نمود. پرسشنامه محقق ساخته می‌تواند تمام از نو مورد تدوین و طراحی قرار گیرد، و یا با ترکیب و ویرایش چند پرسشنامه استاندارد در مواردی که موضوع تحقیق تلفیقی از چند موضوع قبلی است، مورد طراحی قرار گیرد. پرسشنامه در این تحقیق توسط محقق تدوین شده است.

3-3-1- روایی پرسشنامه
به منظور سنجش روایی ابزار از روش روایی قضاوتی استفاده شده است، بدین ترتیب که پرسشنامه اولیه بین 5 نفر از اساتید و خبرگان بانک ملی توزیع و با اعمال نظرات اصلاحی ایشان پرسشنامه نهایی تدوین گردید.

3-3-2- پایایی پرسشنامه با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ32
ضریب آلفای کرونباخ توسط کرونباخ ابداع شده، و یکی از متداول‌ترین روش‌های اندازه‌گیری اعتمادپذیری و یا پایایی پرسشنامه‌هاست. منظور از اعتبار یا پایایی پرسشنامه این است که، اگر صفت‌های مورد سنجش با همان وسیله و تحت شرایط مشابه و در زمان‌های مختلف مجددا اندازه‌گیری شوند، نتایج تقریبا یکسان حاصله شود.

ضریب آلفای کرونباخ، برای سنجش میزان تک بعدی بودن نگرش‌ها، عقاید و … بکار می‌رود. در واقع می‌خواهیم ببینیم تا چه حد برداشت پاسخگویان از سوالات یکسان بوده است. اساس این ضریب بر پایه مقیاس‌هاست. مقیاس عبارتند از دسته‌ای از اعداد که بر روی یک پیوستار به افراد، اشیا یا رفتارها در جهت به کمیت کشاندن کیفیت‌ها اختصاص داده می‌شود. رایج ترین مقیاس که در تحقیقات اجتماعی بکار می رود مقیاس لیکرت است. در مقیاس لیکرت اساس کار بر فرض هم وزن بودن گویه‌ها استوار است. بدین ترتیب به هر گویه نمراتی (مثلا از1 تا 5 برای مقیاس لیکرت 5 گویه‌ای) داده می‌شود که مجموع نمراتی که هر فرد از گویه‌ها می‌گیرد نمایانگر گرایش او خواهد بود (افشانی و همکاران، ۱۳۸۴).
آلفای کرونباخ بطورکلی با استفاده از یکی روابط زیرمحاسبه می‌شود.
(۳-۱)

یا

که در این روابط k تعداد سوالات، واریانس سوال i ام، واریانس مجموع کلی سوالات، میانگین کواریانس بین سوالات، و واریانس میانگین سوالات می باشند .
با استفاده از تعریف آلفای کرونباخ می توان نتیجه گرفت:
(1) هرقدرهمبستگی مثبت بین

دیدگاهتان را بنویسید