بارداری با وجود بیماری سلیاک

سلیاک و بارداری

به گزارش آلامتو به نقل از webmd؛ رژیم غذایی خالی از گلوتن تنها روش واسه درمان مریضی سلیاک است و این موضوع در دوران بارداری تغییر نمی کنه. مریضی سلیاک کنترل نشده می تونه به سقط جنین، زایمون زودرس، وزن کم نوزاد به هنگام تولد و بقیه موارد در رابطه باشه. حتی وقتی که واسه دو نفر غذا می خورید بازم باید مطمئن شین که ویتامینا و مواد معدنی کافی وارد بدن خود می کنین. باید مطمئن شید که قبل از باردار شدن، مریضی سلیاک خود رو تحتِ کنترل دارین. با اینکه اینکار همیشه ممکن نیس اما آماده بودن بهترین روش واسه به دنیا آوردن نوزادی سالمه.

مریضی سلیاک چیجوری روی بارداری اثر میذاره؟

دو روش کلیدی واسه اینکار هست:

 • مریضی سلیاک باعث می شه بدن نتونه ویتامینا و مواد معدنی کافی جذب کنه. در مقابل، کودک هم مواد معدنی و ویتامین کافی دریافت نمی کنه.
 • کارشناسان می گن که بعضی از آنتی بادیا به مریضی سلیاک در رابطه هستن و می تونن به جفت و شما آسیب وارد کنن.

یکی از تحقیقات انجام شده نشون میده ۸۵ درصد از زنائی که با مریضی سلیاک درگیرن سقط جنین رو قبل از تشخیص این مریضی داشتن. زنائی که این مریضی رو کنترل می کنن بیشتر از بقیه زنان سالمی که اینجور مریضی ندارن با سقط جنین روبرو نمی شن.

چه موادی باید بخورین؟

به طور ایده آل، قبل اینکه بخواین باردار شید مکملایی رو مصرف می کنین. رژیم غذایی بدون گلوتن می تونه مواد مغذی زیر رو به طور کافی وارد بدن نکنه:

 • کلسیم
 • آهن
 • فیبر
 • اسید فولیک
 • روی
 • ویتامین D
 • منیزیم

اگه مریضی سلیاک دارین ممکنه روی،سلنیم و اسید فولیک کمتری داشته باشین. این مواد واسه دوران بارداری بسیار مهم هستن. بخاطر این باید مطمئن شید که هر چیزی که بدن نیاز داره رو به درستی دریافت می کنین.

در ادامه مهم ترین مواد مغذی واسه دوران بارداری رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم. این مواد در غذاهای زیادی پیدا میشه. شما می تونین با مشورت دکتر از مکملای موجود هم استفاده کنین:

 • آهن: اسفناج، سیب زمینی شیرین، نخود، بروکلی، سبزیجاتی با برگ سبز، گوشت گاو و بره منابع خوبی از آهن هستن. گوشت دو الی سه برابر آهن بیشتری نسبت به میوه ها و سبزیجات داره. بهتره آهن رو به همراه ویتامین C استفاده کنین چون به جذب اون کمک می کنه.
 • اسید فولیک: این ماده از مغز کودک مواظبت می کنه. می تونین اسید فولیک رو از راه حبوبات، سبزیجاتی با برگ سبز، بادام زمینی، مرکبات و کلم بروکلی به دست بیارید. بیشتر اجناس جفت و جور شده ازگندم در آمریکا با اسید فولیک غنی می شن اما اجناس خالی از گلوتن اینجور نیستن. به کار گیری مکمل با دستور دکتر می تونه به درد بخور باشه
 • کلسیم، ویتامین D و منیزیم: واسه استخوانای خود به این مواد نیاز دارین. نبود تحمل لاکتوز و مریضی سلیاک بیشتر به همراه هم دیده می شن. بخاطر این باید منابع غیر لبنی از کلسیم مثل نوشیدنیای غنی شده با کلسیم، ماهی و سبزیجاتی با برگ سبز رو مورد توجه بذارین.
 • اسید چرب امگا ۳: سالمون، تن و ساردین منابع خوبی از اسید چرب امگا۳ هستن.مطمئن شین که ماهی انتخابی، جیوه بسیار کمی داره. اگه اینجور ماهی در دسترس نداشتید می تونین از مکملا استفاده کنین( البته زیر نظر دکتر)

کودک شما هم مریضی سلیاک داره؟

این یه مریضی ژنتیکیه و بخاطر این احتمال ابتلای نوزاد به اون هست. وقتی محققان بر این باور بودن که شیر دادن به نوزاد می تونه خطر دچار شدن به این شرایط رو کمتر کنه اما الان در مورد این موضوع مطمئن نیستن. بقیه تحقیقات نشون داده که شانس ابتلای کودک به مریضی سلیاک ممکنه تحت تاثیر زمان و چگونگی مصرف اولین ماده شامل گلوتن قرار داشته باشه. البته بعضی از محققان فکر می کنند این موضوع غلطه.

افراد ممکنه در مراحل مختلفی از زندگی خود به این مریضی گرفتار شن اما محققان در مورد محرکای اون مطمئن نیستن. بهترین مورد واسه بارداری و نوزاد، ادامه سبک زندگی بدون گلوتن و مراقبت از فرد بارداره.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

اختصاصی بارداری سلیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *