بازتاب درمانی (رفلکسولوژی) چیست و چگونه عمل میکند؟

درخشش درمانی

درخشش درمانی

درخشش درمانی یا رفلکسولوژی یه نوع ماساژ بدنه که شامل اعمال فشار به دست و پا واسه تغییر اندازه درد بوده و امتیازات دیگری هم واسه بدن داره.

چگونگی اعمال رفلکسولوژی به چه صورته؟

نظریه اصلی به وجود آورنده رفلکسولوژی بیان می داره که نقاط خاص یا “مناطق رفلکسی” روی پاها و دستا وجود دارن که از راه کانالای انرژی بدن، به ارگانای خاص و بخشای جور واجور وصل می شن.

براساس این اظهارات، می گن که به کار گیری اعمال فشار بر مناطق رفلکس، انسدادای انرژی رو نابود می کنه و باعث بهتر شدن پیدا کردن اون منطقه از بدن فرد می شه. اینجا چند نمونه از مناطق رفلکس و بخشای جور واجور بدن که با این مناطق در رابطه هستن ذکر می شن:

 • نوک انگشتان پا به سر برمیگرده
 • قلب و سینه در دور و بر سینه پا قرار دارن
 • کبد، لوزالمعده و کلیه در قوس پا جای گرفتن
 • قسمت پایین کمر و روده در پاشنه پا قرار دارن

هرچند ریشه های رفلکسولوژی به مصر و چین باستان برمیگرده، ویلیام فیتز جرالد، دکتر گوش، بینی و گلو، در سال ۱۹۱۵ معنی “منطقه درمان” رو معرفی کرد. یونس اینگرام، فیزیوتراپ آمریکایی، تئوری مناطق درمانی بدن رو در دهه ۱۹۳۰ پیشرفت داد و به چیزی رسید که امروزه به عنوان رفلکسولوژی مدرن شناخته می شه. بر اساس گفته رفلکسولوژیستا، فشار روی نقاط رفلکس می تونه به تعادل سیستم عصبی بدن کمک کنه و باعث آزاد شدن اندورفینایی شه که به کاهش درد و نابود کردن استرس کمک می کنن.

به چه دلیل مردم از رفلکسولوژی استفاده می کنن؟

 • استرس و شرایط مربوط به استرس
 • سردرد و میگرن تنشی
 • مشکلات گوارشی
 • آرتروز
 • بیخوابی
 • نبود تعادل هورمونی
 • جراحتای ورزشی
 • مشکلات قاعدگی مانند سندرم پیش قاعدگی (PMS)
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • درد پشت

علاوه بر این رفلکسولوژی واسه مراقبت پس از عمل یا به عنوان یه عامل مسکن هم استفاده می شه. یه بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۵ که در مجله درمان سرطان منتشر شد نشون داد که ماساژ واسه کاهش درد سرطان ، مخصوصا واسه کاهش درد پس از جراحی مؤثره. از بین طیف متنوعی از ماساژهای جور واجور، رفلکسولوژی پا به نظر می رسه مؤثرتر از ماساژ بدن و ماساژ آروماتراپی باشه.

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی

یه جلسه معمولی رفلکسولوژی چیجوریه؟

یه جلسه درمانی معمولا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان میبره و با بررسی گذشته سلامتی و مشاوره در مورد سلامت و روش زندگی شما شروع می شه. رفلکسولوژیست از این اطلاعات واسه ارائه درمان سفارشی استفاده می کنه. از شما خواسته می شه کفش و جوراب خود رو در آورده و خیلی راحت روی یه صندلی خوابیده و یا روی میز ماساژ دراز بکشین.

رفلکسولوژیست، پاهاتون رو آزمایش می کنه و نقاط مختلفی رو علامت گذاری می کنه تا زمینه های حساسیت یا تنش رو شناسایی کنه. حرکات و ماساژهای تند و سریع ممکنه واسه گرم کردن دست و پا استفاده کرده شن. بعد فشردن انگشت یا شست با به کار گیری تکنیکای رفلکسولوژی اعمال می شه.

در این روش ممکنه از لوسیون یا روغن استفاده شه، و هم اینکه رفلکسولوژیست ممکنه از ابزارهایی مانند توپ، برس و میله های مخصوص استفاده کنه. الان هیچ مقرراتی واسه اعمال رفلکسولوژی در آمریکا وجود نداره. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکنه بتونه یه دکتر خوب رو پیشنهاد کنه. پیشنهاد من به شما اینه که درمانگری رو انتخاب کنین که بوسیله هیئت ارسال گواهینامه رفلکسولوژی آمریکا گواهی شده و دست کم ۲۰۰ ساعت کلاس آموزشی رو تو یه موسسه معتبر سپری کرده باشه.

رفلکسولوژی در برابر ماساژ پا

در حالی که ماساژ پا ممکنه مثل درمان رفلکسولوژی به نظر آید، فرق اون با رفلوکسولوژی اینه که یه رفلکسولوژیست روی بخشایی از پا که مربوط به اندامای خاصی هستن کار می کنه. در عین حال ماساژ درمان گر با ماساژ پا، عضلات و بقیه بافتای نرم تلاش می کنه تا گردش خون رو به راه بهتری در سراسر بدن به جریان اندازد، درد رو کم کنه، جراحات و زخما رو بهتر کرده یا موجب آرامش کامل بدن شه.

رفلکسولوژی چه احساسی رو در فرد به وجود می آورد؟

بیشتر مردم میگن که درمان رفلکسولوژی براشون بسیار آرامش بخشه. رفلکسولوژی نباید دردناک باشه. اگه احساس ناراحتی می کنین، حتما به رفلکسولوژیست خودتون بگید تا چگونگی درمان رو عوض کنه. این درمان باید دلیل آرامش شما شه نه درد کشیدنتان. بعضی از نواحی پای مورد توجه رفلکسولوژیست ممکنه حساس باشن و یا زخم شده باشن و بنابر این رفلکسولوژیست موظفه وقت بیشتری رو روی این نواحی صرف کنه. این درد باید با اعمال فشار کم بشه. اگه شما حساس هستین، نگران نباشین چون که رفلکسولوژیست فشار زیادی رو به پاهای شما اعمال می کنه. پس از انجام رفلکسولوژی چه احساسی دارید؟

بیشتر افراد بعد از یه جلسه رفلکسولوژی احساس آرامش می کنن. بعضی وقتا به بعضی افراد احساس تهوع، خواب آلودگی و نوسانات خلقی دست میده.

مشکلات جانبی احتمالی و ایمنی

مطمئن شین که گذشته کامل و دقیق پزشکی خود رو با رفلکسولوژیست خود در میان گذاشته اید. قبل از انجام هر کاری، از جمله رفلکسولوژی، همیشه مشورت با ارائه دهندگان مراقبتای اولیه لازمه.. اگه دچار زخم پا، آسیب، جراحات مچ پا، نقرس یا وضعیت بحرانی قلب و عروقی شدین، رفلکسولوژی ممکنه واسه شما مناسب و بی خطر باشه.

رفلکسولوژی ممکنه واسه افراد گرفتار به دیابت، ورم مفاصل (که در مفاصل مچ پا ایجاد می شه)، مشکلات گردش خون، عفونتای فعال، سنگای صفراوی، سنگ کلیه یا شکل های جور واجور خاصی از سرطان مناسب باشه. زنان باردار نباید تحت رفلکسولوژی قرار بگیرن.

حقایق کلیدی

هر چند رفلکسولوژی نباید به عنوان یه درمان کلیدی واسه تموم بیماریا استفاده بشه، می تونه درمان آرامش بخشی واسه پای شما باشه و امتیازات زیادی واسه کل بدنتون داشته باشه. فقط مطمئن شید که یه رفلکسولوژیست آموزش دیده این کار رو براتون انجام میده و از ارائه دهنده مراقبتای بهداشتی خود سوال کنین تا ببینین که این فرد فرد مناسبیه یا خیر.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این سایت فقط واسه مقاصد آموزشی ارائه شدن و جانشین مشاوره، تشخیص و درمان بوسیله یه دکتر معتبر نیستن. مقاله ارائه شده اینجا تموم موارد احتمالی، تعاملات دارویی، شرایط یا مشکلات جانبی رو مورد بررسی قرار نداده. قبل از به کار گیری داروهای جانشین و یا تغییر رژیم غذایی، باید با کارشناسان مراقبتای پزشکی مشورت کنین و قبل از به کار گیری داروهای جانشین، هم به دکتر معالج خود مراجعه کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

آموزش ماساژ اختصاصی ماساژ صورت چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *