بازگشت به رابطه تمام شده

Get Back Togetherبرگشت به رابطه قبلی

به نتیجه نرسیدن یه رابطه مطمئناً بی دلیل نبوده و همین دلایل ممکنه در صورت برگشت به یه رابطه تموم شده باعث ایجاد دوباره مشکلات شه؛ تلاش کنین قبل از تصمیم به برگشت به رابطه قبلی در مورد اون خوب فکر کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ خیلی از افراد مطلقه، واسه ازدواج دوباره، احساس شک و دودلی شدید دارن، در حالی که ازدواج دوباره، حق طبیعی هر فرد مطلقه س؛ البته آدم­های جور واجور دلایل متفاوتی واسه ازدواج دوباره نکردن دارن و مجرد موندن تا آخر عمر، اگر انتخابی واقع­ بینانه باشه، یه سبک زندگی محترمانه س.

در واقع سلامت آدما فقط به ازدواج دوباره بعد از طلاق وابسته نیس. اما به نظر می­ رسد کسائی که تن به ازدواج دوم نمی بدن، بیشتر تو یه حالت زور این کار رو می کنن. با این حال باید اقرار داشت که طلاق پایان خیلی از روابط مهم و اولین قدم واسه شروع جدیده.

واسه عبور از پروسه طلاق باید هیجان­های پس از طلاق رو تجربه کرد تا بشه با گذشت زمان، دوباره ازدواج کرد و زندگی بهتری نسبت به قبل داشت. این وسط اولین گزینه واسه بعضی افراد، ازدواج دوباره با همون همسر گذشته. می­ شه گفت که افراد در شرایطی در موقعیتی قرار می­ گیرند که باید واسه برگشت به رابطه قبلی تصمیم بگیرن.

اما این شرایط چیه و در چه زمانی برگشت به رابطه قبلی، می تونه گزینه مناسبی باشه؟ در این مطلب به این دو سوال جواب میدیم.

برگشت به رابطه تموم شده چه وقتی اشتباهه؟

مردان عموما، چه تقاضادهنده­ طلاق باشن چه نه، معمولا تمایل بیشتری به برگشت و آشتی رو از خود نشون می ­بدن، برگشت (پس از طلاق) که از اون به­ عنوان وابستگی عاطفی به همسر یاد می ­شه، با اندازه خو گرفتن و عادت کردن به زندگی پس از طلاق (به اصطلاح جا افتادن) رابطه­ عکس داره؛ یعنی هر چی شما با زندگی فعلی پس از طلاق از ابعاد جور واجور بیشتر خوگرفته باشین، کمتر مایل به برگشت هستین و برعکس. در هر حال بعضی از دلایلی که باعث می­ شه به ازدواج دوباره با همسر قبلی فکر کنیم، عبارتند از:

 • ترس از وضعیت فرزندان

  مهمترین دلیلی که بیشتر افراد مطلقه به­ خصوص زنان، واسه ازدواج کردن با همسر قبلی می بیارن، اینه که نمی خواهند بچه ها زیر دست ناپدری یا نامادری برن.

 • خبرهایی از تغییر همسر

  در شرایطی هم ما همیشه خبرهای مبنی بر تغییر همسر قبلی مون می ­شنویم. تغییر همون مسائلی که باعث گرایش ما به طلاق شد. مثلا مشکلات اقتصادی و بیکاری همسر یا اعتیاد که دیگه رفع شده. به­ خاطر همین تمایل به برگشت بیشتر می­ شه.

 • ترس از روبه­ رو شدن با موقعیت به طور کامل جدید

  ازدواج با فردی غیر از همسر قبلی، نیازمند سازگاری جدید با موقعیتیه که تقریبا واسه ما به طور کامل ناشناخته س. ترس از این نامعلوم­ ها، ممکنه باعث شه ما تمایل داشته باشیم که به همون وضعیت قبلی برگردیم. وضعیتی که هرچند بعضی وقتا سخت بود، اما واسه ما شناخته شده ­تر بود.

 • فشارهای دور و بری ها

  بعضی از افراد بعد از طلاق همیشه از طرف بقیه سرزنش می ­شن که به چه دلیل طلاق گرفتن. این فشارها می­ تونه احساسات تناقص آمیز و گاه تمایل به برگشت رو بسازه. به­ خصوص وقتی که رابطه­ قبلی خویشاوندیه.

 • بیان تمایل و اصرار همسر قبلی

  همسر قبلی از رفتارای خود بیان پشیمونی می­کنه و همیشه اصرار بر ایجاد رابطه­ دوباره داره.

 • موج هیحانات منفی

  بعد از طلاق موجی از هیجانات منفی از دودلی تا تنهایی، از احساس گناه و تقصیر تا اضطراب و.. وجود ما رو می­گیرد. بعضی وقتا فکر می­ کنیم واسه خلاص شدن از همین هیجانات منفی و جبران خطاها، باید دوباره به این رابطه برگردیم.

 • وجود زمینه­ های تماس دوباره

  یکی بودن محل کار و آموزش، تماس اینترنتی، فرستادن اس ام اس، تلفن کردن، دیدار در راه رفت­ وآمد، پیغام دادن بوسیله دوستان مشترک، گفت ­وگو و مشورت کردن با همسر قبلی درباره­ مسایل و مشکلات بچه و… زمینه سازان ایجاد رابطه­ های مکرره که می­ تونه تمایل به برگشت در رابطه رو بسازه.

 • زور شرایط

  البته باید یادآور شوم که در شرایطی خاص، انگیزه­ های بسیار منفی از برگشت به رابطه در بین دو طرف یا یکی از اونا هست. انگیزه­ های منفی مثل: فرار از خونواده­ بی محبت، سرزنش گر و یا محدودکننده­ بابایی؛ جلوگیری از ازدواج همسرسابق خود با زنی دیگه؛ فریب دادن زن واسه بخشیدن مهریه ای که مرد مجبور به پرداخت اون شده؛ آسیب رسوندن به همسر قبلی و یا خونواده اون پس از ازدواج دوباره و دوباره اون رو به طلاقی بدتر واداشتن و…!

برگشت به رابطه تموم شده چه وقتی درسته؟

در هر حال اگه تصمیم به برگشت دوباره و ازدواج دوباره با همسر قبلی خود دارین (البته به شرط انگیزه مثبت)، این انتخاب در شرایط زیر می ­تونه درست باشه. البته قبل از مطالعه این شرایط یه نکته رو یادآور می­ شوم، اینکه: اگه فرزندی دارین، تا وقتی که تصمیمتان جدی نشده، به اون چیزی نگید، چون باعث احساسات منفی در اون می ­شه.

 • واقع گرایانه فکر کرده­ اید؟

  شاید از همون اوایل طلاق، میل به برگشت داشته باشین اما خیال برگشت دوباره به زندگی مشترک با همسر قبلی باید براساس دلایلی مستند و دقیق باشه، وگرنه خیالی بیش نیس. هم اینکه باید بدونین در اول برگشت دوباره تماشاگر اختلافاتی هستین و باید واسه مقابله با این اختلافات هم خود رو آماده کنین. برگشت شما به این معنی نیس که دیگه مشکلی وجود نخواد داشت.

 • انگیزه ­های درست و واقعی واسه برگشت دارین؟

  اول لازمه رو راست در مورد انگیزه­ های برگشت خود به رابطه فکر کنین و اون رو مورد تحلیل بذارین. همونجوریکه گفته شد، انگیزه­ ها بعضی وقتا می­ تونه منفی باشه یا دست کم به اندازه لازم کافی نباشه. پس با دادن وقت به خودتون و البته گرفتن کمک تخصصی در این مورد، انگیزه رو به دقت مورد بررسی قرار بدین. هم اینکه باید در مورد انگیزه طرف مقابل هم تحلیل و جست­ وجو کنین.

 • با یه (و شاید چند) روان­شناس مشورت کرده­ اید؟

  اولین کار قبل از اعلام تصمیم به همسر و حتی خونواده­ تون مراجعه به یه مشاور معتمد و با صلاحیته. دودلی در برگشت دوباره به دلایل زیادی اتفاق می­ افتد که شاید بعضی از این دلایل واسه شما روشن نباشه، شاید هم حس برگشت، یه حس موقت و به وجود اومده بوسیله فشارهای جور واجور باشه. روان­شناس به شما کمک می ­کنه تا با این افکار و احساسات ضد و خلاف آشنا شید و بتونین تصمیمی محکم و قاطع بگیرین. هم اینکه روان­شناس می­ تونه به شما در شروع دوباره اما بهتر و گذروندن روشی درست، کمک کنه. وقتی خودتون تکلیف­تون مشخص شد، باید به همراه طرف مقابل هم یه روان­شناس و خونواده دکتر برید تا در مورد موارد اختلاف بحث کنین و مهارت­های جدید رو به دست بیارین؛ چون مهارت­های قبلی و فعلی شما کافی نیس، چون اگه کافی بود کار به طلاق نمی کشید.

 • ازدلایل طلاق، یه لیست مشترک دارین؟

  این مرحله دقیقا مثل اینه که می­ خواهید تازه با هم ازدواج کنین، فرقش اینه که این بار شما از همدیگه شناخت بیشتری دارین و باید بیشتر دقت کنین تا دوباره به بن­ بست عاطفی نرسید. در مورد هر دلیل خوب بحث و بررسی کنین؛ تلاش کنین بفهمین که چیجوری می­ تونید اون مورد رو حل کرده و به نتیجه برسین. با همدیگه در مورد مسائل مالی، شغلی، روابط جنسی، تربیت فرزندان، انتظاراتی که از همدیگه دارین، دین و مذهب، والدینتون و تموم مسائلی که یه زوج در آستانه ازدواج صحبت می­ کنن، بحث کنین. شما باید به دو دلیل در مورد این مسائل صحبت کنین؛ یه، شما هدف و برنامه­ ای دارین که می­ خواهید دو نفری در مورد اون به توافق برسین و دلیل دوم این­که، شما نیاز دارین که قبل از این­که زندگی­تون رو شروع کنین، تمرین کرده که با همدیگه فکر کنین و تصمیم بگیرین. شما باید یاد بگیرین که به جای بحث و جنگ با همدیگه به راه­ حل برسین و راه­ حل مشکل­تون رو پیدا کنین.

 • بخشیدن رو یادگرفته ­اید؟

  شما باید هر مسئله­ ای رو که تا به­ حال واسه­تون به ­وجود اومده بود، از یاد ببرین و طرف مقابلتون رو ببخشین. اگه نمی­ تونید این کار رو بکنین، نمی­ تونید رابطه ­تون رو بهتر کنین و چاره ای ندارین که دوباره از همسرتون جدا شید. البته وقتی که شما می­ گویید که همسرتون رو بخشیده­ اید، به این معنی نیس که اون تغییر کرده و تبدیل به فردی منحصر شده. این کار به این معنیه که ” من به خودمون اجازه می­ دهم که گذشته رو از یاد ببرم و دوباره شروع کنیم”.

 • به همدیگه قول داده ­اید که واسه داشتن یه رابطه­ پایدار و بادوام تلاش کنین؟

  اگه می خواید که رابطه­ خراب شده­ تون رو بازسازی کنین، تلاش کنین که خوب برگردین! این رو بدونین که فرزندان شما از داشتن والدین دمدمی مزاج و سست اراده اذیت می­ شن. به این فکر نکنین که رابطه­ تون چه وقتی دچار مشکل می ­شه؟ افکاری مثل : ” این هفته دوباره با اون دعوا می­ کنم و اون ترکم می­ کنه” یا ” اون فقط واسه تعطیلات پیش ما اومده یا واسه تولدم رفتارش رو تغییر داده و به محض به آخر رسیدن جشن تولدم ترکم می­ کنه؟” تلاش کنین به یه رابطه­ پایدار فکر کنین.

 • تغییرات اساسی در خود و طرف مقابل ایجاد شده؟

  بذارین نکته آخر رو بگم که می­ تونه خلاصه­ این مطلب باشه: اگه با همون سازوکارهای قبلی به رابطه­ خود برگردین، پروسه تنش و طلاق حتما دوباره (البته با حس سرخوردگی شدیدتر) پیش میاد، چون هیچی تغییر نکرده. برگشت دوباره نیازمند تغییرات اساسی و عملیه. گفتن جملاتی مانند “برگرد من عوض می ­شوم” یا “میرم تا دوباره تلاش کنم” هیچی رو درست نمی­ کنه چون شما و طرف مقابل هم هیچ فرقی نکرده ­اید. اما اگه تغییرات جدی رو احساس می ­کنین و می ­ببینن، واسه تغییرات برنامه عملی دارین و مهارت­های جدید کسب کرده­ اید، شاید برگشت گزینه خوبی باشه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

سپیده دانایی عشق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *