بازیگرانی که لباس روحانی بر تن کردند

cinema

سینمای ایران در سال های گذشته اقبال جالبی به شخصیت های روحانی نشون داده . فیلم های زیادی در سینمای ایران ساخته شدن که هریک تلاش کردن تصویری از روحانی رو نشون بدن و کم و بیش در این راه موفق بودن. به فراخور نیازای داستانی و یا به بهونه ایجاد جذابیت ، بودن آثاری که پای روحانیون رو به سینما باز کردن و با دستمایه قرار دادن زوایایی البته محدود از این شخصیتها ، تلاش در ایجاد فضاهای داستانی جذاب و جدید داشتن.

جنجالی ترین روحانی تاریخ سینمای ایران

مطمئنا جنجالی ترین روحانی تاریخ سینمای ایران، رضا مارمولکه! بازی عالی پرویز پرستویی در نقش خلافکاری فراری که لباس روحانیت رو مثل ابزاری واسه فرار از قانون به کار میگیره ، مهر تایید چندباره ای بود بر توانایی های کم مثل این بازیگر . پرستویی  این دو شخصیت متفاوت رو در هم تنیده بازی کرد. «مارمولک» اثری بسیار جنجالی و پرسروصدا شد، اکرانش نیمه کاره موند و …

 از طرف دیگه محمدرضا گلزار در جمع سوپراستارها شاید اولین نفری بود که بازی در نقش روحانی رو تجربه کرد . البته اون فقط تو یه سکانس و در اول فیلم «توفیق اجباری» ( محمدحسین لطیفی ) این نقش رو تجربه کرد که بسیار هم جنجالی و پرسروصدا شد و دلیل شد عکسهای گلزار در قامت یه روحانی رکورد دانلود عکس رو بشکنه!

 از دیگر بازیگران نامدار سینمای ایران ، میشه به حامد بهداد اشاره کرد که در فیلم «کیمیا و خاک» (عباس رافعی) اجرای نقش یه روحانی رو مسئول شد . بازی بسیار خوب اون در این فیلم رو شاید بشه مهمترین حضور بازیگری در قامت یه ستاره در نقش یه روحانی دونست . بهداد با درکی عمیق از نقش و اضافه کردن عامل های همیشگی بازی خود به شخصیتی پرتحرک و اکیتو ، تصویری موندگار از یه روحانی در آخرین روهای قبل از انقلاب رو ثبت کرد .

 پارسا پیروزفر هم در فیلم مهجور و دیده نشده «وقت چیدن گردوها» نقش یه روحانی رو بازی کرد که نه فیلم خیلی دیده شد و نه پارسا زیر بار گریم سنگین خوب قابل تشخیصه ! اما بازی گرم و راحت اون در قامت روحانی ای که دچار دودلی شده ، واسه خیلی از اهالی جدی تر سینما بازم نمادی از بازی خوب در نقش روحانیه .

رقابت سخت عبدالرضا اکبری در نقش امام راحل

اما شاید سختترین نقشی که یه بازیگر تا الان به عنوان روحانی اجرا کرده ، بردوش عبدالرضا اکبری بوده . اکبری بازی در نقش حضرت امام خمینی ( ره)  رو در فیلم سینمایی پرحاشیه «بچه صبح» مسئول شد ، و با گریمی عجیب و با شباهت کامل این نقش رو بازی کرد . خود اون بارها بر سختی این نقش تاکید کرده و گفته سایه این نقش واسه همیشه بر زندگی حرفه ای اون می مونه . «بچه صبح» البته کیفیتی ناامیدکننده داشت و از بدشانسی اکبری ، زحمات فراوون اون واسه اجرای این نقش خیلی دیده نشد . البته در همین فیلم محمدرضا شریفی نیا هم در دو نقش سید احمد خمینی بچه امام راحل و هم اینکه پدر امام (ره) به اجرای نقش پرداخت.

هدایت هاشمی هم در فیلم «جذاب لطفا مزاحم نشید» موفق شد تصویری نو و تازه از یه روحانی رو ثبت کنه . این بازیگر مستعد و کاربلد تئاتر که در سالهای گذشته تبدیل به یه بازیگر معتبر سینما هم شده در این نقش سخت و چندلایه بسیار خوب ظاهر شد و با ترکیب کردن نمک ذاتی خود به مختصات نقش روحانی دستپاچه ای که روز سختی داره ، این نقش رو خوب اثبات کرد .

 حسین پرستار با اجرای نقش اصلی فیلم «زیر نور ماه» روحانی باحال دیگری رو به نمایش گذاشت . این نابازیگر دوست داشتنی با بازی ساده و بی ریای خود بسیار عالی ویژگیهای شخصیت رو به نمایش گذاشت ، و اون رو به دل مخاطب نشاند . در کنار اون مهران رجبی هم در این فیلم نقش یه روحانی رو با شیرینی زاید الوصفی خوب اجرا کرد .

روحانی دوست داشتنی «طلا و مس»

بازی بهروز شعیبی در فیلم «طلا و مس» هم که بسیار مورد توجه قرار گرفت و تازگی و طراوتی خاص به تصویر روحانی در سینما بخشید . بازی گرم و ساده و شدیدا بی بزرگ نمایی شعیبی در فیلم دلنشین و ساده همایون اسعدیان ، یه روحانی دوست داشتنی رو به سینمای ایران هدیه کرد.

 فرهاد اصلانی هم در اثر موندگار سیدرضامیرکریمی «یه حبه قند» تونست بازی موندگاری رو به شکل شخصیت یه روحانی بر پرده سینما ارائه کنه.

 بازی متفاوت رضا ناجی در فیلم سینمایی «اون» به کارگردانی رهبر قنبری در به تصویر کشیدن روحانی مردمی، بازم تو ذهن علاقه مندان سینما ماندگاره.

 مهران رجبی هم تا الان در دو فیلم سینمایی «طلا و مس» و «چهار چنگلولی» حضور به شکل روحانیون رو نجربه کرده و در سه گانه اخراجی های مسعود ده نمکی هم فخر الدین صدیق شریف در نقش روحانی فیلم حضور داشت.

 حضور افشین هاشمی در نقش روحانی فیلم سینمایی «خیلی دور خیلی نزدیک»، محمود پاک قصد «پنجشنبه آخر ماه»، هومن سیدی در نقش طلبه جوون «پابرهنه در بهشت»،هادی دیباجی در نقش طلبه فیلم سینمایی «سیب و سلما»، رضا افشار هم در «سینه سرخ» و علی قوی تن در نقش روحانی فیلم «آفتاب،مهتاب،زمین» از دیگر مواردیه که سینمای ایران بر تن بازیگران خود لباس روحانی پوشانده.

روحانی ساده دل «رسوایی»

آخرین نمونه از تصویر روحانی در قاب سینما رو هم اکبر عبدی در فیلم «رسوایی» خلق کرده . بازی خوب عبدی در این فیلم ، بدون هیچ تردیدی بهترین نمونه از نقش آفرینی بازیگران سینما و تلویزیون در نقش روحانیه . عبدی اونقدر در نقش روحانی میانسال ساده دل غرق شده که مخاطب رو با لذتی بی اندازه همراه فیلم می کنه و بر ضعفهای فیلم سرپوش می گذارد .

 البته در سالیان گذشته بازیگران زیادی مثل مرحوم خسرو صبر در مدرس، حسام نواب صفوی،قاسم زارع و رضا رویگری در سالای مشروطه، پژمان بازغی در روز ملاقات، رضا کیانیان در کیف انگلیسی، حسین مجبوب در سریال عمارت فرنگی، سید جواد هاشمی در دارا و ندار،دانیال حکیمی در سریال روز رفتن، حضور در نقش روحانیون در قاب تلویزیون رو تجربه کرده ان.

هنوزم به نظر می رسه سینمای ایران می تونه توانایی ها و جذابیت های خیلی بیشتری رو در شخصیت روحانی پیدا کنه و به تصویر بکشه.سینمایی که مدتهاس دچار تکرار شده ، باید از این ظرفیت های جدید و جذاب استقبال کنه و توانایی به کار گیری اون رو پیدا کنه .

مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *