بازیگری که با یک نقش در سینما ماندگار شد

مایکل کلارک دانکن بازیگر آمریکایی که روز دوشنبه در ۵۴ سالگی درگذشت، بیشتر از همه واسه بازی در نقش یه زندانی محکوم به مرگ در فیلم «راه سبز» می شناسنش.

دانکن در این فیلم که خیلی وقتا از تلویزیون ایران هم پخش شده، نقش یه مرد سیاهپوست تنومند به نام جون کافی رو بازی می کنه که تابستون سال ۱۹۳۵ و در دوران رکورد اقتصادی در آمریکا به جرم تجاوز و قتل دو دختر کوچیک به زندان کلد مانتین فرستاده می شه تا در آخر اعدام شه.

 

کافی تموم ویژگی های یه «غول مهربون» رو داره: خجالتی، کسی که آروم صحبت می کنه، از تاریکی می ترسد و بیشتر گریه می کنه. اون به زودی نشون می دهد قدرت های فراطبیعی داره.
 
کافی اول مشکل عفونت ادراری پل اجکامب (کامل هنکس) یکی از ماموران زندان و مسئول بند زندانیان محکوم به مرگ رو حل می کنه. اون بعد یه موش مرده رو زنده می کنه و در آخر همسر بسیار مریض هال مورس (جیمز کرامول) رئیس زندان رو شفا می بخشه.

در ادامه فیلم «راه سبز» متوجه می شیم کافی قاتل بچه ها نیس و یه زندانی وحشی به نام ویلیام وارتن (سام راک ول) اون ها رو کشته. در آخر کافی در شرایطی که با خیلی از ماموران زندان و حتی زندانیان رابطه خوبی برقرار کرده، با صندلی الکتریکی اعدام می شه.
 
«راه سبز» به کارگردانی فرانک دارابونت بر مبنای رمانی به همین نام نوشته استفن کینگ و با بودجه ای درحدود ۶۰ میلیون دلار ساخته شد. فیلم با موفقیت بسیار هم پیش تماشاگران و هم منتقدان روبرو شد و در دنیا حدود ۲۸۷ میلیون دلار فروخت.
 
«راه سبز» نامزد چهار جایزه اسکار شد: بهترین بازیگر مرد مکمل واسه دانکن، بهترین فیلم، بهترین صدا و بهترین فیلمنامه اقتباسی.

نقش آفرینی دانکن مورد توجه منتقدان و سینماروها قرار گرفت و اون به سرعت یکی از بازیگران محبوب هالیوود شد. «آرماگدون»، «سیاره میمون ها»، «دردویل»، «شب های تالدگا» و «پاندای کونگ فو کار» از دیگر فیلم های مهم مایکل کلارک دانکنه.
 
اون صبح دوشنبه در مرکز پزشکی سیدرز-ساینای در لس آنجلس در ۵۴ سالگی درگذشت. دانکن از ۱۳ ژوئیه به دلیل حمله قلبی در این مرکز بستری بود.
 
دارابونت درباره دانکن گفت: «تجربه ساختن «راه سبز» واسه ما فوق العاده بود، سفری که یه بار در عمر اتفاق می افتد. چیزی که بیشتر از همه تو ذهن من مونده، تعهد اون به هنرش و قدم های بلندیه که در اون زمان برداشت.»

خبرآنلاین هالیوود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *