باغ وحش میکروب ها در آمستردام

به گزارش آلامتو به نقل از لاپلاس؛ روز سه شنبه (۲۲ مهر) واسه اولین بار در جهان، “باغ وحش میکروب های تعاملی” در آمستردام گشایش شد. این موزه، نور نورانی تازه ای بر این موجودات کوچیک که دو سوم از زندگی تموم موجودات زنده رو تشکیل میدن و واسه آینده سیاره ما حیاتی هستن رو می تاباند.

موزه Micropia به ارزش ۱۰ میلیون یورو (۱۳ میلیون دلار) در کنار باغ وحش سلطنتی Artis در آمستردام قرار گرفته، که مدیر اون ۱۲ سال پیش، با ایده نمایش نظم میکروب های زنده تو یه “باغ وحش کوچیک” (micro-zoo) روی کار اومد. “هگ بیلین” (Haig Balian) به خبرگزاری فرانسه گفت “ باغ وحش ها تمایل به نشون دادن فقط بخش کوچیکی از طبیعت حاضر در جهان، یعنی حیوانات رو دارن. اما امروز ما می خواهیم طبیعت کوچیک رو نمایش بدیم.”

اون عقیده داره که اهمیت میکروب ها در زندگی روزمره ما با مشاهده موجودات میکروسکوپی در قرن ۱۷ دست کم گرفته شده. بیلین می گوید میکروب ها بیشتر از راه ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و جلبک با مریضی ها در رابطه هستن، اما اون ها واسه باقی موندن ما هم لازم می باشن و به طور در حال افزایش نقش مهمی در آدمی و آینده سیاره ما بازی می کنن.

اون یادآوری کرد “میکروب ها همه جا هستن. پس شما نیاز به میکروبیولوژی دارین که بتونه در هر بخش کار کنه: مثلا در بیمارستان ها، تولید مواد غذایی، صنعت نفت و دارویی.” اون ها الان واسه تولید سوخت های زیستی، پیشرفت نوع جدید از آنتی بیوتیک ها و بهبود کارکرد اجناس مورد استفاده قرار می گیرند. آزمایش ها، پتانسیل آینده میکروب ها رو واسه پیشرفت در همه چیز، از تولید برق تا تقویت پایه ساختمون و درمان سرطان نشون داده.

“ما می خواهیم به بازدید کنندگان نشون بدیم که چیجوری همه چیز در طبیعت به هم پیوسته س و چیجوری از پایه میکروب بخشی از این رابطه مهمه.”

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

لاپلاس مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *