بالا بردن راندمان کاری با افزایش خودمراقبتی

کارشناس مسئول ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: محیط کار نقش مهمی در سلامتی افراد داره و اگه شرایط و بستر لازم واسه پرداختن به موضوع سلامتی و خودمراقبتی در محیط کار جفت و جور باشه می توان امیدوار بود که با حذف عادت های اشتباه فردی علاوه بر افزایش سلامت پرسنل در آخر بهره وری در مجموعه سازمان زیاد شه.

نادیا مشایخی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر این نکته که پرداختن به موضوع سلامتی و خودمراقبتی در محیط کار خیلی مهمه، گفت: نصف ساعات روز در محیط کار سپری می شه و قسمت بزرگی از جمعیت جامعه در سازمان ها و نهادهای دولتی دارن کار می کنن. با در نظر گرفتن این موضوع پرداختن به مسئله خودمراقبتی در محیط های کاری می تونه قسمت بزرگی از جامعه رو در این مورد حساس و به سلامت جامعه کمک کنه.

ایشون گفت: اعمال سیاست های درست و مناسب سلامت در محیط کار به اصلاح رفتار فردی و دوری از رفتارای ناجور که سلامتی رو به خطر می اندازند، منجر می شه. مثلا در نظر بگیرین یه سازمان غذایی سالم، کم نمک و کم چرب که واسه سلامتی خوبه رو واسه پرسنل خود سرو کنه، افراد روزانه از این غذا استفاده می کنن و به مرور عادت های ناجور حذف می شه.

کارشناس مسئول ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: در نظر گرفتن ساعتی واسه فعالیت فیزیکی در محیط کار از دیگر موارد در نظر گرفته شده در این برنامه س. این موضوع کارمند رو مجبور می کنه که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشه و این مهم به مرور به یه عادت فردی تبدیل می شه.

مشایخی بیان کرد: مدیران دستگاه ها می تونن با اعمال تصمیمی مبنی بر منع مصرف دخانیات در محیط کار به فرهنگ سازی در این مورد کمک کنن. این موضوع هم اینکه باعث می شه مصرف آدمایی که مصرف دخانیات دارن در طول روز کم بشه که این موضوع می تونه به ترک سیگار و بقیه دخانیات کمک کنه.

ایشون با بیان اینکه در طرح خودمراقبتی سازمانی ارائه آموزش در مورد مباحث مربوط به سلامت در نظر گرفته شده، ادامه داد: این موضوع سواد سلامت افراد رو افزایش می دهد و تاثیر بسیار مهمی در افزایش خودمراقبتی افراد داره.

کارشناس مسئول ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی اضافه کرد: محیط کار در بیشتر موارد واسه افراد استرس زاست و البته اندازه این استرس زا بودن در محیط های جور واجور فرق داره. یکی از مواردی که در این طرح روش زوم شده مدیریت استرسه که ادما از این روش می تونن استرس در محیط کار رو به راه مطلوب تری کنترل کنن و این موضوع به کاهش خطر دچار شدن به مریضی هایی با منشاء استرس کمک می کنه.

مشایخی تاکید کرد: سازمان های دولتی باید در واسه اجرای این طرح کارایی در نظر بگیرن که کارمندان به صورت هدف مند و سازماندهی شده سبک زندگی سالم رو چه از بعد فیزیکی و چه از بعد فرهنگی بیاموزند و در محیط کار مجبور به اجرای اون باشن، به این روش می توان به بهتر شدن شرایط کارکنان در محیط کاری امیدوار بود.

ایشون با بیان این نکته که افزایش خودمراقبتی فردی با افزایش بهره وری کاری رابطه مستقیم داره، اضافه کرد: کارفرما واقعا با اجرای این طرح به به دست آوردن یافته های دلخواه دست می یابد. افراد در صورت سلامت جسم و کاهش معضلات روانی مانند استرس، سرحالی بیشتری دارن و به راه مطلوب تری کار می کنن.

کارشناس مسئول ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: هم اینکه سلامتی جسمی کارکنان باعث کاهش تعداد روزای مرخصی لازم می شه و فعالیت سازمان در کل افزایش پیدا می کنه.

ایشون گفت: بر این پایه یکی از برنامه های طرح ملی خودمراقبتی مربوط به موضوع خودمراقبتی در محیط کاره که این طرح در استان مرکزی بومی سازی و اجرا می شه. سازمان ها باید طرح رو براساس ظرفیت و توان سازمانی تعریف و اجرا کنن.

کارشناس مسئول ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی تاکید کرد: این برنامه طوری تعریف شده که سازمان ها با هر نوع امکانات و ظرفیت و توان مالی می تونن برنامه رو اجرا کنن و محدودیتی وجود نداره، مثلا یه سازمان بودجه بیشتری در اختیار داره و می تونه از سالن ورزشی مجهز استفاده کنه و سازمان دیگه از ورزش در محیط کار بهره می گیرد.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ایسنا