بانوان المپیکی ایران را بشناسید + عکس

women-sport

 ایران واسه اولین باردر تاریخ المپیک خود، با هشت نماینده زن در این بازی ها حضور پیدا می کنه. موفقیتی قابل توجه که نباید خیلی راحت از کنارش گذشت. فاصله تا جایگاه ایده آل هرچند زیاده، اما در راه درست قرار گرفته تا امیدواری واسه رقم خوردن روزای خوش ورزش بانوان در آینده نه خیلی دور زیاد شه.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هرچند کارشناسان از ورزشکاران زن ایران در این دوره از رقابت های المپیک انتظار قرار گرفتن روی سکو و به دست آوردن مدال ندارن، اما افزایش قابل توجه تعداد سهمیه های به دست اومده نکته مثبت پررنگیه که نباید در صورت نرسیدن به مدال – که احتمالش کم هم نیس- ندیده انگاشته شه.از شروع اولین دوره المپیک مدرن تا قبل از سال ۲۰۱۲ بیشترین تعداد زنان ایرونی در این رقابتا به عدد چهار می رسه که در رشته های دومیدانی و شمشیربازی بوده.

المپیک ۱۹۶۴ توکیو اولین المپیکی بود که زنان ایرونی در اون حاضر بودن . در این رقابتا رشته دومیدانی نازلی بیات ماکو در پرش ارتفاع ، ژولیت گفرکف در پرتاب دیسک و سیمین صفامهردر دو ۱۰۰ متر و پرش طول نماینده داشت و در رشته ژیمناستیک هم جمیله سروری حضور داشت.

هر چند اولین حضور بانوان ایران در المپیک با چهار نماینده قوی بود اما ایران در این بخش تا المپیک ۱۹۷۶ مونترال نماینده ای نداشت و در این دوره ژیلا الماسی، گیتی محبان و مهوش صفایی شمشیربازان راه یافته به این رقابتها بودن. این درحالیه که در بخش تیمی شمشیربازی هم گیتی محبان، ژیلا الماسی، مهوش صفایی و مریم آچاک با حریفان خود مقابله کردن.

لیدا فریمان در سال ۱۹۹۶ آتلانتا اولین تیرانداز المپیکی ایران بود که در رشته تفنگ ۱۰ متر بادی حضور داشت و تونست رتبه بندی ۴۷ رو به دست بیاره.

حضور ورزشکاران بانوی ایران در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی هم تکرار شد. منیژه کاظمی در المپیک سیدنی تونست در رشته تپانچه ۱۰ متر بادی تیر بندازه و با حضور این ورزشکار طلسم مقطعی بودن راهیابی بانوان به المپیک هم شکست طوری که در المپیک ۲۰۰۴ آتن نسیم حسن پور در ۱۰متر تپانچه بادی شرکت کرد.

سال ۲۰۰۸، المپیک پکن با حضور نجمه آبتین در تیروکمان، هماحسینی در قایقرانی که پرچمدار کاروان ایران دراین رقابتا بود و سارا خوش جمال فکری در وزن منفی ۴۹ تکواندو واسه ورزش بانوان ایران کلیک خورد. اما در تموم دوران از این رقابتا، تماشاگر حضور بیشتر از چهار بانوی ایرونی در المپیک نبوده ایم اتفاقی که این بار در المپیک ۲۰۱۲ لندن به وقوع ملحق شد.

یکی از نکات قابل توجه در این دوره از رقابتها اینه که بانوان ورزشکار ایران بدون وایلد کارت و با کسب سهمیه مستقیم به المپیک لندن رسیده ان و این بار زهرا دهقان در تیروکمان، لیلا رجبی در دومیدانی ، آرزو حکیمی و سولماز عباسی در قایقرانی، مه لقا جام بزرگ و الهه احمدی در تیراندازی ، ندا شهسواری در پینگ پنگ و سوسن حاجی پور در تکواندو نمایندگان ورزش بانوان در رقابتای ۲۰۱۲ هستن.

* زهرا دهقان

کماندار ایران در المپیک که تونست در آخرین مسابقه کسب سهمیه المپیک در اگدن امریکا در کنار تیمای فیلیپین، استونی، قزاقستان ، ترکیه ، ونزوئلا، سوئیس و یونان سهمیه تکی زنان رو واسه ایران جفت و جور کنه. هرچند حاشیه ها و حرف و حدیث هایی درباره ی حضور ساره اسدی به جای این کماندار در المپیک مطرح شد، اما در آخر دهقان که سهمیه رو خودش به دست آورده در المپیک لندن هستش. این ورزشکار قراره روز جمعه ۶ مرداد، ساعت ۱۳ به وقت لندن درمسابقه تعیین رتبه بندی در ورزشگاه Lord’s Cricket Ground با حریفانش مواجه بشه. رقابت ورزشکاران ایران در المپیک لندن با پرتاب تیر دهقان شروع می شه.

کماندار ایران در این رقابت ها با نمایندگان کشورای عراق، مکزیک، قزاقستان، استرالیا، کانادا، مغولستان، سوئد، ونزوئلا، فیلیپین، چین، کره جنوبی، دانمارک، اوکراین، گرجستان، بریتانیا، اسپانیا، ژاپن، آفریقای جنوبی، مصر، هند، کره شمالی، چین تایپه، آمریکا، لهستان، ایتالیا، ترکیه، مالزی، استونی، روسیه، یونان، کلمبیا، آلمان، فرانسه، بلاروس، ساموآ، بوتان و شیلی رقابت می کنه.

* لیلا رجبی

دو و میدونی کار ایران که در رشته پرتاب وزنه در المپیک شرکت می کنه، در مسابقات داخل سالن تهران تونست سهمیه این رشته رو واسه ایران در لندن به دست بیاره. رجبی روز دوشنبه ۱۶ مرداد، ساعت ۱۰:۴۵ در ورزشگاه المپیک رقابت کنه.

رجبی در این رقابت ها با پرتابگرانی از کوبا، آلمان، روسیه، آمریکا، ترکیه، برزیل، نیوزلند، چین، قزاقستان، شیلی، نیجریه، چین تایپه، کلمبیا، کانادا، بلاروس، بلغارستان، مجارستان، ازبکستان، اسپانیا و ایتالیا رقابت می کنه.

* آرزو حکیمی

این قایقران که جوانترین ورزشکار کاروان ایران در لندن حساب می شه، در مسابقات انتخابی جانشین آرزو معتمدی که تو تهران سهمیه گرفته بود ، شد. رقابت حکیمی در المپیک روز سه شنبه ۱۷ مرداد (۷ آگوست) ساعت ۱۰:۱۰ صبح به وقت لندن در کایاک تک نفره ۵۰۰ متر زنان پارو میزنه و پنج روز بعد شانسش رو در ماده ۲۰۰ متر امتحان می کنه.

قایقران المپیکی ایران در ماده های ۲۰۰ و ۵۰۰ متر به مصاف پاروزنان کوبا،تونس، ازبکستان، نیوزلند، مجارستان، استرالیا، کانادا، دانمارک، آلمان، آمریکا، ژاپن، اسلوونی، آفریقای جنوبی، سنگاپور، روسیه، فنلاند، صربستان، ایتالیا، اوکراین، سوئی، پرتغال، اسپانیا، قزاقستان، بلاروس، هلند، بریتانیا و چین رقابت می کنه.

* سولماز عباسی

روئینگ سوار تیم ملی ایران که دومین سهمیه المپیک روئینگ ایران رو در کره جنوبی بدست آورد هم قراره ۷ مرداد (۲۸ جولای) ساعت ۱۳ و نیم ساعت در روئینگ تک نفره سنگین وزن زنان و در ورزشگاه Eton Dorneyبه مصاف حریفان خود بره.

پاروزن ایران به مصاف قایقرانانی از کوبا، استرالیا، برزیل، آْمون، دانمارک، قزاقستان، بلاروس، کره جنوبی، جمهوری چک، روسیه، پاراگوئه، آذربایجان، مکزیک، آرژانتین، ویتنام، ایرلند، تایلند، الجزایر، ژاپن، تونس، آمریکا، سوئد، زیمبابوه، نیوزلند، السالوادو، لتونی، چین و میانمار می رود.

* الهه احمدی

تیرانداز المپیکی ایران که سهمیه خود رو در مونیخ آلمان گرفت هم باید ۷ مرداد (۲۸ جولای) ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه به وقت لندن در رشته۱۰ متر تفنگ بادی در ورزشگاه Royal Artillery Barracks به رقابت بپردازه.

* مه لقا جام بزرگ

به عنوان ورزشکاری که اولین سهمیه المپیک رو واسه کاروان ایران در رقابتای ۲۰۱۲ بدست آورد هم مثل احمدی ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه به وقت لندن در رشته ۱۰ متر تفنگ بادی در ورزشگاه Royal Artillery Barracks تیر میندازه. جام بزرگ اگر درخشش در رقابت های جهانی (مقام چهارمی) رو تکرار کنه می تونه در المپیک حرف هایی واسه گفتن داشته باشه.

تیراندازان ایران در این رقابت ها با کشورای قطر، مصر، استرالیا، کروواسی، دانمارک، صربستان، کویت، هلند، فرانسه، لوکزامبورگ، بوتان، کوبا، قزاقستان، اسلوونی، جمهوری چک، فرانسه، روسیه، ، آمریکا، کره جنبوی، اندونزی، بلغارستان، آلمان، مالزی، السالوادور، بریتانیا، سوئد، ازبکستان، ایتالیا، سریلانکا، چین، فنلاند، نروژ، استونی، سنگاپور، اوکراین، مکزیک، سوریه، فیلیپین، نروژ رقابت می کنن.

* ندا شهسواری

اولین بانوی المپیکی پینگ پنگ ایران که تونست مجوز حضور در لندن رو در مسابقات کسب سهمیه تهران به دست بیاره، قراره در اولین تجربه این رشته ورزشی در بزرگترین اتفاق جهان در دومین روز از المپیک ۷ مرداد (۲۸ جولای) از ساعت ۹ صبح به وقت لندن دور مقدماتی این رقابتا بازی کنه که این رقابت در ورزشگاه Excelحاضر می شه.

شهسواری با در نظر گرفتن تعداد زیاد سهمیه ها در پینگ پنگ باید واسه رسیدن به رده های بالا چند بازی خود رو با پیروزی بگذرونه تا در جدول ۱۲۸ نفره رقابت ها صعود کنه.

* سوسن حاجی پور

دومین نماینده تکواندو بانوان ایران در المپیک که با مدال طلا در رقابتای تایلند کسب سهمیه کرد ، ۲۰ مرداد (۱۰ آگوست)، از ساعت ۹ صبح در وزن ۶۷ کیلوگرم زنان ورزشگاه ExCel روی تاتامی میره.

ایران که از دو سهمیه ی بانوان تنها یه سهمیه به دست آورده باید در این بخش به مصاف قزاقستان، اسلوونی، آذربایجان، ویتنام، مصر، آلمان، ساحل عاج، کره جنوبی، سوئد، استرالیا، آمریکا، کانادا، بریتانیا، گرانادا و ترکیه رقابت کنه.

به گزارش ایسنا، با در نظر گرفتن درخشش بانوان ایران از نظر کمی در کاروان اعزامی به المپیک لندن ، جدا از افتخارات و مدالا کسب شده در میادین بین المللی در سالای گذشته این نکته رو قبل از بیش یادآور می کنه که بانوان ایرونی راهی رو به رشد و آینده ای روشن رو پیش رو دارن. هر چند مسوولان در سالای گذشته توجه بیشتری رو به این بخش از جامعه ورزش داشتن که نمونه روشن اون راه اندازی معاونت ورزش بانوان در وزارت ورزشه اما هنوز فرق ها بین ورزش مردان با زنان برطرف نشده.

کارنامه بخش بانوان در مسابقات بین المللی نشون میده که اگه برنامه ریزی و سرمایه گذاری دراین بخش انجام بشه اون در آینده ای نه خیلی دور ، تماشاگر افتخار آفرینی بیشتری از بانوان ایرونی در میدون ورزش هستیم. تنها اگه این توانمندی رو نه فقط مسوولان ، بلکه اسپانسرها، رسانه ها و حتی خود ورزشکاران باور کنن.

جهش به وجود اومده در بخش بانوان – دست کم جهش در تعداد سهمیه های کسب شده – دلیل توانمندی بانوان ایرونی در میدون ورزش با حفظ اعتقادات و موازین اسلامیه. روند رو به رشد بانوان ایران که از مدت ها پیش شروع شده در بازی های آسیایی گوانگ جو به بالاترین درجه خود رسید و اولین نشون طلا به دست اومد. حالا پس از کسب هشت سهمیه در شش رشته بانوان (تکواندو، دوومیدانی، تیراندازی، تیروکمان، قایقرانی و پینگ پنگ) می توان با جربزه ادعا کرد که رسیدن به مدال المپیک در آینده دور از دسترس نیس فقط نیاز به پشتیبانی مادی، الهی و سرمایه گذاری داره.

نکته مهمی که مسئولان و کارشناسان ورزشی به اون اقرار دارن اینه که رسیدن به سقف ایده آل نیاز به تلاش و سرمایه گذاری به مراتب سنگین تر داره. اگه در مراتب پایین مانند کسب سهمیه ورودی، با برنامه ریزی کوتاه و چند اردوی داخلی و مربی خارجی و … سهمیه کسب شد، واسه رسیدن به رده های بالاتر نیاز به برنامه ریزی بسیار دقیق تر هست چون که با بالارفتن سطح فنی، رقابت بسیار فشرده تر می شه.

ایسنا زهرا دهقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *