باهوش‌ترین کشورهای جهان بر اساس مدرک دانشگاهی

اگه به دنبال حل کردن بزرگترین مشکلات دوران خود – از تغییرات آب و هوایی تا امنیت غذایی و نبود گسترش سلاحای هسته ای – هستیم به محققان بیشتری هم نیاز داریم. تا حدودی واسه همینه که سازمان همکاری اقتصادی و پیشرفت (OECD) جریان دریافت مدارک دانشگاهی در ۴۰ پیشرفته ترین کشور جهان رو پیگیری می کنه. این مرکز تازگیا گزارش رتبه بندی علم، فناوری و صنعت که شامل داده ها تا سال ۲۰۱۲ می شن رو منتشر کرده.

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصرایران، این رده بندی براساس درصد سرانه مدارک اعطا شده در مورد علم، فناوری، مهندسی یا ریاضی (STEM) شکل گرفته و از این رو مقایسه ای مساوی بین دو کشور با جمعیتای جور واجور حساب می شه. در ادامه باهوش ترین کشورای جهان وقتی که بحث مدارک علمی مطرح می شه رو معرفی می کنیم.

۱۰. ۲۵ درصد از دانشجویان در پرتغال با یه مدرک STEM فارغ التحصیل می شن. این کشور بیشترین اندازه علم آموخته دکترا برابر با ۷۲ درصد رو بین ۴۰ کشور مورد بررسی داره که در بخش آموزش و پرورش کار می کنن.

۹. ۲۵ درصد از دانشجویان در اتریش با یه مدرک STEM فارغ التحصیل می شن. این کشور از نظر تعداد علم آموختگان دکترا که در سن کار قرار دارن رده دوم رو به خود اختصاص داده.

۸. با وجود لغو معافیتای مالیاتی واسه سرمایه گذاریای تجاری در مورد تحقیق و پیشرفت، مکزیک تماشاگر افزایش آمار خود از ۲۴ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۲ بوده.

۷. استونی (۲۷ درصد) یکی از بالاترین درصدهای بانوان علم آموخته STEM رو با ۴۱ درصد در سال ۲۰۱۲ داشته.

۶. یونان طی سال ۲۰۱۳ تنها ۰.۰۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود رو در مورد تحقیق هزینه کرده که یکی از پایین ترین آمارهای گزارش شده در میان کشورای پیشرفت پیدا کرده. شاید این موضوع افت اندازه دریافت مدرک STEM از ۲۸ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۲۶ درصد در سال ۲۰۱۲ رو توضیح بده.

۵. در فرانسه (۲۷ درصد) بیشتر محققان به جای دولت یا دانشگاه ها در بخش صنعت استخدام می شن.

۴. فنلاند (۲۸ درصد) بیشتر از هر کشور دیگری در مورد پزشکی تحقیق منتشر می کنه.

۳. سوئد (۲۸ درصد) پس از نروژ بیشترین رایانه مورد استفاده در سر کار رو داره. بیشتر از سه چهارم کارگران در این کشور سر کار خود از رایانه استفاده می کنن.

۲. آلمان (۳۱ درصد) جایگاه سوم بیشترین میانگین هرساله تعداد خام علم آموختگان STEM با حدود ۱۰ هزار نفر رو پس از آمریکا و چین به خود اختصاص داده.

۱. کره جنوبی (۳۲ درصد) بیشترین اندازه افت رو نسبت به آمار ۳۹ درصدی سال ۲۰۰۲ داشته اما بازم جایگاه اول خود رو در بالاترین جایگاه فهرست علم آموختگان STEM سازمان همکاری اقتصادی و پیشرفت حفظ کرده.

در کل، ۴۰ کشور برتر جهان از نظر تحصیل علوم تماشاگر کاهش مدارک STEM از ۲۳ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۲ بودن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *