باورهایی که در مورد سلامت چشم وجود دارند!

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ شاید شنیده باشین که گذروندن ساعت ها پای کامپیوتر می تونه به چشم هاتون آسیب بزنه یا اینکه چپ نگاه کردن به بینائیتان آسیب می رساند ، اما وقتی بحث درباره سلامت چشمتون باشه، این ادعاها به طور کامل ساختگی هستن . ما اینجا حقیقت رو از افسانه جدا می کنیم تا شما بتونین از بینائیتان در زمان حال و آینده مواظبت کنین.

باور: گذروندن ساعت ها پای کامپیوتر به بینائیتان آسیب می رسونه .

حقیقت : اونا سامرز ، یه متخصص چشم در نیوجرسی و سخنگوی پزشکی آکادمی چشم پزشکی آمریکا(AAO )می گوید به کار گیری کامپیوتر به چشم هاتون آسیب نمی زند . هرچند پس از یه مدت ، ممکنه به دلیل خستگی چشم، شروع به از دست دادن تمرکز کنین و این می تونه منتهی به ابرو درد و سردرد شه . اون اضافه می کنه ممکنه وقتی با کامپیوتر کار می کنین کمتر پلک بزنین و این باعث خشکی و سوزش چشم می شه . واسه جلوگیری از اینجور نشونه هایی ، به طور منظم هنگام کار با کامپیوتر به چشم هاتون استراحت بدید و به اشیائی در دوردست نگاه کنین . براساس گفته های AAO مانیتورتان دست کم باید ۱۸اینچ از صورتتون فاصله داشته باشه .

باور: مطالعه در نور پایین واسه چشم هاتون خطرناک هستش .

حقیقت : دکترسامر می گوید شاید مطالعه در نور پایین با افزایش سن مشکل شه ، اما به چشم هاتون آسیب نمی زنه . اون اضافه می کنه : “ضرر وارده به چشم هاتون طی به کار گیری اونا بیشتر از ضرر گوش دادن به سمفونی واسه گوش هاتون نخواد بود. ما از این جهت نگرانیم که قدرت بینایی یه فرد ۱۰ساله در تاریکی بیشتر از قدرت بینایی یه فرد ۴۰ ساله س . دلیل این موضوع هم قدرت بیشتر مردمک چشمون کودکانه . بچه ها به خاطر این به دور بینی گرفتار نمی شن . به خاطر همین مطالعه در نور پایین واسه اونا مشکل نبوده، اما واسه ما سخته . مطالعه کردن همیشه واسه چشم ها و مغزمون خوبه .”

باور: اگه شما مشکل بینایی خاصی ندارین نیاز به تست منظم چشم دارید.

حقیقت : سامر می گوید : “تست عادی چشم حیاتیه، چون خیلی از مشکلات جدی چشمی هیچ گونه نشونه هایی از خود نشون نمی دهد . در خیلی از موارد تنها راه واسه فهمیدن به این مشکلات ، تست چشمه . قانون کلی رفتن به متخصص چشم هر دوسال یهویی .” مردم بیشتر به مشکلاتی مثل آب مشکی پس از سن ۴۰سالگی دچار می شن و ممکنه تا هنگام از دست دادن بینایی هیچ نشونه هایی از مریضی رو مشاهده نکنن . تشخیص این مریضی و درمان زودتر از موعد متعارف اون مانع از کوری می شه . با افزایش سن دفعات تست چشم باید زیاد شه . هر فرد بالای ۶۵ سال باید هرسال یه مرتبه به چشک دکتر مراجعه کنه ؛ این نکته ایست که تریندا ال.ریتنبچ ، یه دکتر چشم عضو کمیته اسناد پزشکی انجمن چشم پزشکان آمریکایی به اون اشاره می کنه.

باور : چپ کردن چشم ها به بیناییتان آسیب می رساند .

حقیقت : سامر می گوید : “بدترین چیزایی که ممکنه از چپ کردن چشم انجام بشه ، چروک دور چشماتون مثل چروک های پنجه کلاغیه . هرچند ، با اینکه لوچ کردن واقعا به چشم هاتون آسیب نمی زند ، اما می تونه نشونه ای از مشکلی مخفی باشه . بچه هایی که از دوگانه بینی رنج می برند، واسه رفع این مشکل ، چشم هاشون رو لوچ می کنن . هم اینکه لوچی نشونه اینه که شما به تجویز عینک جدید نیاز دارین ”. سامر توضیح می دهد که : “اگه لوچی به بیناییتان بهتر کنه ، شما به عینک دوربین نیاز دارین . این هم اینکه می تونه نشونه سرخی چشم و ایجاد حساسیت نسبت به نور باشه.”

باور : خوردن هویج بینائیتان رو بهبود می بخشه .

حقیقت : از قضا دراین مورد حق با مامان بوده – هویج واسه چشم هاتون خوبه ، اما تنها خوراکی به درد بخور واسه بینایی نیستن . دکتر ریتنباخ می گوید : “هم اینکه خونواده کاروتن ها در اسفناج ، کلم و سبزیجات رنگارنگ مثل فلفل قرمز، نارنجی و زرد هم وجود دارن ” . برابر مقاله چاپ شده در نشریه مواد مغذی در سال ۲۰۱۳ ، کاروتن های رژیمی، مثل بتا-کاروتن ، لیکوپن ، لوتئین ، و زیاکسانتین ، فواید زیادی واسه سلامت بدن داشته و خطر دچار شدن به بعضی سرطان ها و مریضی چشمی رو کاهش میدن . مثلا لوتئین و زیاکسانتین که در جعفری و زرده تخم مرغ پیدا می شه ، باعث کاهش خطر دچار شدن بهmacular degeneration و آب مروارید به وجود اومده بوسیله افزایش سن می شن .

باور : هیچ کاری واسه جلوگیری از از دست رفتن بینایی وجود نداره.

حقیقت : سامر می گوید : “وقتی پای مواظبت از بینائیتان در میان باشه ، شما ضعیف نیستین. سلامتی ، که شامل کنترل فشار خون و دیابت ، خوردن غذای سالم و نکشیدن سیگاره ، به مواظبت از چشم هاتون کمک می کنه . با کنترل همه این نکات، شما در زمان حال و آینده از بینائیتان مواظبت می کنین.” براساس گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، اگه به دیابت گرفتار هستین، مدیریت دقیق، بهترین راه واسه پیشگیری از مشکلات بیناییه. فعالیت فیزیکی منظم هم می تونه سطح قند خونتون رامنظم نگه داره و به مواظبت از بینائیتان کمک کنه .

درد رو از چشمامون بخونیم!

مجله سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *