باورهای اشتباه، بزرگترین مانع موفقیت شما

من و دوستانم تو یه مهمانی درمورد باورهایی که قبلا داشتیم و حالا میدونیم احمقانه و مضر بودن می خندیدیم. خیلی از این عقاید پایه روابط شکست خورده ما بودن و بقیه عقاید هم موفقیت شغلی مون رو به تاخیر انداختن.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از psychologytoday؛ عقاید، نوع نگاه و قضاوتی که درباره خودمون می کنیم رو شکل میدن، این که بقیه رو چیجوری می بینیم و چه قضاوتی درباره اونا داریم و همین طور نسبت به موقعیت مون در خونه و محل کار.

تقریبا هرکاری که انجام می دیم، از دیدگاهامون و طرز تعریف مون از درست و غلط یا خوب و بد در دنیا ناشی می شه.

وقتی باور داشته باشیم عقایدمون به طور کامل درست هستن، زیانبخش می شن؛ بیشتر عقاید، فقط ایده و نظر هستن. ما نسبت به اعتبار عقایدمون خیلی مطمئنیم و در جستجوی اثباتشان نیستیم.

ما مصرانه با دلایلی که میگن چیز دیگری درسته می جنگیم یا ندیده اش می گیریم؛ با توجیهات از باورهای مون پشتیبانی کرده و هیچوقت اونا رو زیر سوال نمی بریم.

,باورهای مانع موفقیت شماsuccess

الان به چه عقایدی به سختی مقید هستین؟

بله شما به باورها و اعتقادات راسخ واسه رفتارای درست و به درد بخور در طول روز نیاز دارین و نمی تونین هرکاری رو که انجام می دین زیر سوال ببرین. اما می تونین وقتی رو واسه بررسی روابط و موقعیتایی که بی ثمر، نگران کننده، ناامیدی آور و تحقق نیافتنی هستن مشخص کنین و از خود سوال کنین چه باورهایی موجب ناراحتی و مانع خوشحالی شمان.

خیلی از شکستا نتیجه رفتارای ما هستن یا کارایی که به خاطر عقایدمون از انجام شون دوری می کنیم. اینجا نمونه هایی از باورهای رایجی رو که می تونن مانع شادی و موفقیت شن میاریم. اگه شما اینجور عقایدی دارین، به راه های چاره اش دقت کنین:

 1. من مجبورم بیشتر تلاش کنم تا مردم ببینن چقدر خوبم.

مردم بیشتر شما رو براساس اون کسی که هستین قضاوت می کنن تا براساس کاری که انجام می دین. در محل کار، باید به دنبال راه های با فکر و با سیاست واسه نشون دادن تلاشای تون باشین تا ندیده گرفته نشن.

 1. اون با گذشت زمان تغییرخواهد کرد.

بعضی از افراد در مدت کوتاهی تغییر می کنن، بعضیا هم تغییرات خوبی دارن، اما بهتره توقع نداشته باشیم عقاید و رفتارشون رو تغییر بدن. آدما رو همون گونه که هستن قبول کنین و بعد از خودتون مراقبت کنین.

 1. من نمی تونم این رابطه رو تموم کنم(یا از شغلم دست بکشم ) چون پیداکردن جدیدش خیلی سخت هستش(اگه اصلا بشه!)

جالبه بدونین وقتی به حرکت و تلاش تون ادامه می دین، همه چیزبه سمت بهترین شدن تغییر راه میده.

 1. من کارای خوب واسه بقیه انجام میدم پس اونا باید دوستم داشته باشن.

این که با بقیه چه رفتاری دارین(چیجوری از اونا تشکر می کنین، چیجوری پذیرای شون هستین، و چیجوری به اونا احترام می ذارین) مهم تر از اینه که واسه شون چه کاری انجام می دین.

 1. پیروزی همه چیزه.

داشتن روابط محکم و دوستانه در زندگی، مهم ترین عامل شادی و کامیابیه.

 1. من نمی تونم احساساتم رو درمورد کارم بروز دهم.

اجازه بدین بقیه بفهمن چه وقت و به چه دلیل ناامید میشین، نگران میشین، ناراحت یا عصبانی میشین، تا بتونین راه حلای بهتر و روابط قوی تری پیدا کنین.

 1. در محل کار، دیگه بی عدالتی خاصی واسه زنان وجود نداره.

در محل کارتون چه بی عدالتی و اختلاف آشکاری وجود داشته باشه و چه نه، بی عدالتی غیرارادی هنوزم در سیاست، تصمیمات و رفتارای فضای کاری، رونق داره.

 1. من باید یه بینش مشخص داشته باشم، به اون معتقد بمونم و واسه آینده ام برنامه ریزی کنم.

تسلیم پذیری و ادامه می تونه منتهی به موفقیت شه و هم اینکه می تونه موجب سرپیچی لجوجانه در مقابل قبول کردن تغییر شه.

 1. وقتی یه سری از کارا رو تموم کنم، کارم ساده تر می شه.

همیشه کارای بیشتری واسه انجام دادن هست. استراحتای منظمی واسه خود درنظر گرفته و کارایی که آروم تون می کنه انجام بدین؛ کارایی که باعث می شه واسه ایجاد تعادل در کارتون لبخند بزنین.

 1. مردم به من خواهند گفت که چی میخوان.

مردم بیشتر نمی دونن واقعا چه میخوان؛ چه جربزه مطرح کردن خواسته شون رو داشته باشن و چه نه.

شما چه عقایدی رو به این لیست اضافه می کنین؟ وقتی که جوون تر بودین نسبت به پدر و مادر، معلما، رهبران مذهبی و دوستان چه عقیده ای داشتین؟ این افراد شاید قصدای خوبی نسبت به سلامتی، موفقیت، و شادی داخلی تون داشتن اما بدون اثبات اعتبارشان، اگه باید بازم به این عقاید معتقد باشین، بهتره سوال کنین چون ممکنه وقت اون باشه که به چیز دیگری باور پیدا کنین.

making-changes-without-harming

همین امروز واسه تغییر باورهای اشتباه آماده شید.

میتونین به باورهای تون نگاهی بندازین و حقیقت چیزای دیگری رو هم قبول کنین؟

رها کردن خود از عقاید کار سختیه، فرقی نمی کنه این افکار تا چه حد داغون کننده هستن. مغز شما به خود-کشف اش اصرار داره مخصوصا وقتی که مربوط به اعتقادات خلل ناپذیر باشه.

بهتره کس دیگه ای از شما سوالاتی سوال کنه تا کمی توقف کرده و فکر کنین. وقتی کس دیگه ای که به اون اعتماد دارین، از شما بخواد اعتبار و صحت عقایدتون رو بررسی کنین، آمادگی بیشتری واسه این آزمون دارین تا این که تلاش کنین خودتون درعقایدتان رخنه بسازین.

وقتی با یه منبع تکراری استیصال مواجه میشین یا تو یه موقعیت سخت قرار می گیرین، از یه نفر دیگه بخواین این سوالات رو از شما سوال کنه:

 1. چی باعث شده نتونین چیزی رو که الان واسه تون کارایی نداره، تغییر داده و راه متفاوتی در پیش بگیرین؟
 2. در مورد این موقعیت، فکر می کنین چی به طور کامل درسته حتی برخلاف چیزی که به درستی اش وانمود می کنین یا فکر می کنین روی میده؟
 3. امکان داره چیز دیگری درست یا ممکن باشه؟
 4. براساس چیزی دیگری که ممکنه درست یا ممکن باشه، چیکار متفاوتی می تونین انجام بدین تا نتیجه متفاوتی بگیرین؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی موفقیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *