با این تمرین ساده ذهن ناخوداگاه خود را برای موفقیت برنامه ریزی کنید

اگه می خواین امسال سال رسیدن به بزرگ ترین اهداف زندگی تون باشه باید به شما بگیم اگه ذهن ناخودآگاه خود رو هم در این راه با خود همراه کنین می تونین به این مهم دست پیدا کنین. این پیشنهاد مِی مک کارتی، کارآفرین سریالی، سرمایه گذار انجل و نویسنده بخش موفقیته.

اون در این باره میگه: «رهبران خوب این رو می دونن که واسه اداره موفقیت آمیز یه شرکت، مدیران باید اهدافی مشخص و قابل اندازه گیری در نظر بگیرن و از هر فرصتی واسه رسیدن به این اهداف استفاده کنن. با این حال، هدفگذاری کافی نیس. برگزاری مرتب جلسات طراحی و بازبینی اهداف واسه رسیدن به موفقیتای مورد نظر حیاتیه. این در مورد موفقیت فردی هم صدق می کنه. رسیدن به اهداف نیازمند تعیین اهدافی مشخص، شفاف و قابل لمس، و دقیق شدن و فوکوس کردن وتلاش همیشگی واسه رسیدن به اوناس».

اون میگه به محض اینکه اهداف خود رو مشخص کردین، لازمه هر روز صبح و به طور منظم طی جلساتی با خودتون به طراحی و برنامه ریزی بپردازید. این نه فقط به بازبینی راه شما در این راه و برنامه ریزی قدمای بعدی تون کمک می کنه، بلکه این اهداف و برنامه ها رو درذهن ناخودآگاه شما نهادینه می کنه. این کار، شریک بسیار قدرتمندی در کنار شما به وجود می آورد که همراه شما میشه. اگه آماده اید اون رو امتحان کنین، هر روز صبح واسه این ۶ مرحله وقت بذارین:

۱- ضمیر ناخودآگاه خود رو جدی بگیرین

مک کارتی پیشنهاد می کنه: «جلسات روزانه خود با ضمیر ناخوداگاهتان رو جدی بگیرین». فضایی واسه این کار در نظر بگیرین که از حواشی و عوامل حواس پرت کن به دور باشه. مطمئن شین اطلاعات لازم خود واسه این جلسه مثل کتابی بازگو کننده موفقیتای بقیه و قلم و کاغذ رو در اختیار دارین.

۲- مطلبی انگیزه بخش بخونین

پنج دقیقه ابتدایی «جلسه»ی خود رو به مطالعه مطلبی بگذرونین که به شما انگیزه میده. مک کارتی در این مورد میگه: «وقتی در مورد موفقیتای بقیه می خونین، ذهن شما به دنبال راه هایی خواهد گشت تا بتونه این نوع موفقیتا رو واسه شما عادی و دست یافتنی کنه».

۳- یه نامه تشکر بنویسین

۱۰ دقیقه بعدی رو به نوشتن نامه تشکر اختصاص بدین. مک کارتی میگه: «به خاطر چیزای فوق العاده ای که همین حالا در زندگی خود دارین و هم اینکه چیزایی که امیدوارید به زودی به دست بیارین قدردان باشین. روانشناسان فکر می کنن تشکر و رضایت به شما کمک می کنن متمرکز تر باشین و مشکلات رو بهتر حل کنین».

اون واسه اینکه ذهن ناخودآگاه خود رو با خود همراه کنین میگه: «هم به خاطر داشته هاتون تشکر خود رو بگید و هم به خاطر چیزایی که می خواین داشته باشین؛ طوریکه انگار همین حالا هم اونا رو دارین». سپاسگزاری واسه چیزی که هنوز به دست نیاورده اید، یه جور اختلافِ شناختی درون شما به وجود می آورد که ذهن ناخودآگاه شما تلاش می کنه با پیدا کردن راه هایی واسه تحقق اون هدف، اختلاف نامبرده رو از بین برداره تا گفته شما به واقعیت بدل شه.

۴- نامه تشکر خود رو با صدای بلند بخونین

این کار ممکنه کمی عجیب و غریب به نظر بیاد و باعث شه حتی هنگام تنهایی احساس خجالت کنین، اما به هر صورت امتحانش کنین. مک کارتی میگه: «پژوهشا نشون دادن وقتی چیزی رو با صدای بلند می خونیم اونو به ذهن ناخودآگاه خود وصل می کنیم. این کار کمک می کنه راه های احتمالی بیشتری واسه واقعیت بخشیدن به اونا به ذهنمون برسه».

۵- رسیدن به اهدافتون رو تجسم کنین

تا پنج دقیقه چشمون خود رو ببندین و رسیدن به اهداف خود رو در ذهنتون تجسم کنین. رسیدن به اونا چه احساسی داره؟ چه شکلی میشه؟ کی در اون لحظه در کنار شما میشه؟

مک کارتی میگه: «قهرمانان المپیک به عنوان بخشی از آموزش هاشون از این روش استفاده می کنن. اونا خود رو در حال پیروزی در مسابقه و شادی در کنار دیگه هم تیمیا و اعضای خونواده شون تصور می کنن. شمام اگه می خواین پیروز شید و به اهداف خود دست پیدا کنین، اول خود رو در این حالت تجسم کنین».

۶- حالا به ذهن ناخودآگاه خود گوش بدین

تموم کردن قدمای بالا باید چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان ببره. وقتی اونا رو انجام دادین، بلند شید و روز خود رو شروع کنین. مک کارتی میگه: «ذهن ناخودآگاه شما کار خود رو شروع می کنه».

کار ذهن ناخودآگاه بیشتر به شکل شهود و حدس و گمانایی خود رو نشون میده که حتماً نمی تونین علتشون رو توضیح بدین. مک کارتی پیشنهاد می کنه حواستون به این شهودا و احساسات داخلی و هم اینکه فرصتا و موقعیتای غیر منتظره باشه. معنی این حرف می تونه این باشه که مثلاً اگه بی مقدمه به یاد کسی افتادید تلفن رو وردارین و به اون زنگ بزنین، و یا وقتی بی دلیل حس می کنین باید جایی برید از این حس خود پیروی کنین. خود مک کارتی میگه یه بار با پیروی از همین احساس، به مدت ۱۵ دقیقه راه متفاوتی در پیش گرفت. این راه جدید باعث شد با کسی برخورد کنه که بعداً مشتری اون شد و قراردادی چهارصد هزار دلاری با اون بست.

اون میگه: «بعضی از این حسا ممکنه بی نتیجه باشن اما همونطور که استیو جابز گفته، جرأت پیروی از قلب و شهود خود رو داشته باشین».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *