با محمد علی کلی ایرانی آشنا شوید!

علی مظاهری

محمد علی کلی رو یادتون هست؟ بوکسور مسلمانی که روی رینگ بوکس یه تنه افتخارآفرینی می کرد و اسطوره بلامنازع این رشته ورزشی به حساب میاد؟

حالا با فرا رسیدن موعد برگزاری  المپیک «علی» دیگری از جنس بوکس و مشت های آهنین «محمدعلی کلی» اسطوره این رشته پا به میدون رقابت گذاشته. علی مظاهری بوکسور سنگین وزن کشورمون با پرچم داری اش در المپیک، حالا مسئولیت اش رو در لندن دوبرابر می بیند. مظاهری می خواد با تموم وجودش در لندن واسه مدال مقابله کنه؛ المپیکی که شاید آخرین حضور مظاهری در بزرگ ترین تورنمنت ورزشی دنیا باشه.

بار اوله که پرچم داری کاروان ایران به بوکسورها می رسد؟

بله. به خاطر همین پرچم داری من در لندن هم واسه خودم، هم واسه فدراسیون و هم واسه اهالی بوکس افتخار بزرگیه.

پرچم داری کاروان ایران در المپیک باعث ایجاد استرس در شما نمی شه؟

پرچم دار بودن مسئولیت منو ۲ برابر کرده چون از پرچم دار یه کاروان توقع مدال بیاری هم می رود. وقتی من در اردوی ایتالیا شنیدم پرچم دار کاروان ایران در المپیک لندن شده ام خیلی خوشحال شدم. این آرزو و افتخار هر ورزشکاریه که در المپیک پرچم دار کشورش باشه. از این که این افتخار در المپیک لندن به من رسیده خیلی خوشحالم.

با در نظر گرفتن این که به قول خودتون در لندن احساس مسئولیت بیشتری دارین، می تونیم توقع مدال بیاری از شما داشته باشیم؟

من نمی خواهم با گفتن این که حتما در لندن مدال می آورم کار رو واسه خودم سخت تر کنم و استرس واسه خودم درست کنم. اما تموم تلاشم رو می کنم که بهترین نتیجه ممکن رو بگیرم. ضمن این که در المپیک پکن حریف روس من قهرمون المپیک بود و در همون المپیک هم قهرمون شد، من هم با اختلاف امتیاز کمی نسبت به اون نتیجه رو واگذار کردم. ولی چون اولین حضورم در المپیک بود، صرف حضور در اینجور تورنمنت بزرگی برام مهم بود.

اما امسال در حالی به لندن می روم که این احتمال هست که نتونم در المپیک بعدی حضور داشته باشیم. همین مسئله باعث شده هدفم رو در لندن مشخص کنم. می خواهم با تموم توانم واسه مدال مقابله کنم. امیدوارم خدا هم کمک کنه و من به قرعه خوبی بخورم تا بتونم موفق شوم.

در وزن شما ۱۶ بوکسور المپیکی هستن و انگار یکی از خلوت ترین وزن های المپیک حساب می شید. این باعث می شه که نسبت به بقیه وزن ها یه دور کمتر مقابله کنین. این مسئله چقدر روی بالا رفتن شانس مدال بیاری شما موثره؟

نه. اصلا این طور نیس. دلیل خلوت تر بودن این وزن نسبت به اوزان دیگه اینه که فقط نفر اول تا ششم جهان و نفرات اول قاره های و نفرات اول WBC در اولین وزن هستن. از طرفی چون بوکسورهای سنگین وزن قاره اروپا و آمریکا عالی هستن نفرات اول و دوم اون ها می تونن سهمیه المپیک بگیرن. همین مسئله هم باعث می شه که بوکسورهای وزن ۹۱- کیلو به نسبت بقیه اوزان خیلی سخت تر شه. بخاطر این ورزشکاران این وزن به دنبال بازی سبک تر نیستن چون از همون مقابله اول کار بسیار سخته.

یه چند وقت پیش شما از یه باشگاه آلمانی پیشنهاد داشتین. اما شنیده ایم که دیگه تمایلی به حضور در این باشگاه رو ندارین. دلیل چیه؟

بله من از WBC یعنی از باشگاه های اروپایی بوکس که معروف به لیگ اروپایی هستن و از کشور آلمان پیشنهاد داشتم. اون ها حتی دعوت نامه منو هم به فدراسیون بوکس ایران فرستاده بودن. اما چون هدفم حضور در المپیک بود این قرارداد رو قبول نکردم. البته ممکنه بعد از المپیک هم پیشنهاد دیگری داشته باشم اما بیشتر دوست دارم واسه کشور خودم مقابله کنم.

اشاره کردین شاید در المپیک بعدی حضور نداشته باشین. به چه دلیل؟

الان ۳۰ ساله هستم و در المپیک بعدی ۳۴ ساله هستم. طبق قوانین بوکس، بوکسورهای ۳۴ ساله اجازه حضور در مسابقات آماتور رو ندارن. به خاطر همین ممکنه در المپیک بعدی و البته با احتساب سن من به تاریخ میلادی امکان حضور در المپیک رو نداشته باشم. همین مسئله باعث شده تو ذهن خودم این طور تصور کنم که لندن آخرین شانس المپیک منه. پس می خواهم از تموم توانم مایه بذارم.

مسائل و کمبودهای مالی در آستانه المپیک صدای خیلی از ورزشکاران از جمله کشتی گیران و وزنه برداران رو درآورد. البته از بوکس هم خبرهایی در این مورد رسید و ناطق نوری رئیس فدراسیون، نسبت به این مسئله اعتراض شدیدی داشت. انتقادهای ایشون به جایی رسید؟

در بوکس هم مثل رشته های دیگه شرایط مالی خوب نیس. از طرفی اگه ورزشکاران کشتی و وزنه ورداری اعتراض کردن حق دارن. چون اون ها واقعا تلاش می کنن و یافته های بسیار خوبی هم می گیرند به نظر من باید به ورزشکاران المپیکی بیشتر از این ها بها داده شه. چون یه ورزشکار واسه رسیدن به طلای المپیک خیلی باید زحمت بکشه و طلای المپیک الکی بدست نمی آید. از طرفی جوایزی که واسه مدال آوران المپیک مخصوصا طلایی ها در نظر گرفته شده خیلی کمه. اگه از یه ورزشکار مدال المپیک می خواهیم باید رسیدگی ها هم المپیکی باشه.

رسیدگی ها در بوکس، المپیکی بوده؟

به هیچ وجه. بدیش اینه رسیدگی ها فقط تو یه رشته انجام می شه. در جریان بازی های یورو ۲۰۱۲ مسابقه فوتبال ایران و قطر هم بود. من واقعا بعد از دیدن بازی ایران واسه ملی پوشان ایران متاسفم شدم. چون بازیکنان خیلی تازه کار و با سرعت پایین بازی کردن. این نشون می دهد که فوتبالیست های ما اصلا انگیزه بازی واسه تیم ملی رو ندارن. چون دارن میلیادری از باشگاه هاشون پول می گیرند. اما نمی دانم چطوره که در فوتبال تماشاگر هزینه کردهای میلیاردی هستم.

در آخر فوتبالیست های ایران و مخصوصا بازیکنان استقلال و پرسپولیس هم دارن از بودجه دولتی استفاده می کننند. این قرارداده های میلیاردی فقط نشون می دهد که حق ورزشکاران دیگه ضایع می شه و به فوتبالیست ها داده می شه. ما مگه چند ورزشکار نخبه داریم. در این المپیک هم با همت همین نخبه ها دیگه بیشتر از ۱۰، ۱۲ مدال که نمی گیریم.

البته من امیدوارم همه ۵۴ المپیکی ایران در لندن مدال آور باشن اما واقعیت همونه که گفتم. پس بهتره به همین نخبه ها رسیدگی شه. مسئولان بدونن که اگه این اتفاق بیفته هیچ جای دوری نمی رود.

در آخر گفت گوی خراسان با این ورزشکار ایشون واسه هم کاروانیای خود بیان موفقیت کرد و گفت:من واسه هر ۴ بوکسور المپیکی ایران شانس مدال قائلم چون المپیک رویدادیه که در اون قهرمون جهان و قهرمون المپیک قبل رو نمی شناسد.

هرکی که آماده باشه و به قرعه خوب بخوره شانس مدال داره. البته بعضی وزن ها قهرمون های سرشناس و خوبی دارن که روی کاغذ شانس مدال بیاری بیشتری می توان براشون قائل شد. اما در کل همه چیز بستگی به نوع مقابله بچه ها داره. بعضی وقتا یه قهرمون جهان میاد و به کسی می بازد که اصلا نام ونشانی نداره.

امیدوارم این اتفاق واسه ما هم بیفته تا با پیروزی مقابل نامداران در لندن حیرت زدگی ساز شیم.

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

چیجوری چربی بیشتری بسوزونیم؟

المپیک لندن بازنشر باشگاه خبرنگاران روزنامه خراسان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *