با همسر تنبل چه کنیم؟

lazy_husband,همسر تنبل

زندگی زناشویی وقتی لذت بخشه که زن و شوهر در کنار هم مسائل و مشکلات رو برطرف کنن حال اگه یکی از اونا زیادتر از اندازه تنبل باشه ممکنه مشکلاتی در زندگی اونا به وجود بیاد.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ جارو کردن، گردگیری، آشپزی، شستن لباس­ها و اتو کشیدن، خرید روزانه واسه خونه، شستن ظروف و نظافت آشپزخانه، نظافت حموم و دستشویی، کمک به حموم بچه ­ها، غذا دادن به بچه ­ها، نظارت بر انجام تکالیف، کمک به مسواک و خواب بچه ­ها، بیرون بردن زباله­ ها، نظافت ماشین و بنزین زدن، گردش بردن بچه­ ها و . . . لیست کارای خونه و امور مربوط به فرزندان، طولانی و کارا بسیار زیاد و البته بعضی از اون ها تکراری و خسته ­کننده س.

واقعیت اینه که انجام همه­ ی این کارا از عهده یه نفر بر نمی ­آید و باید گفت وای به روزی که یکی از همسران مشارکت چندانی در انجام این کارا نداشته باشه!

تنبلی شما با همسرتون چه می کنه؟

همکاری نکردن همسران در انجام کارای خونه و امور فرزندان می­ تونه مشکلات زیادی رو بر روابط بین همسران و البته سلامت روان اون ها داشته باشه.

مثلا تحقیق­ها نشون داده که زنائی که بیشتر کارای خونه و امور مربوط به فرزندان رو به تنهایی انجام می ­بدن، از زندگی مشترک خود احساس رضایت کمتری داشته، در برابر مریضی­های جسمی آسیب­ پذیرترند و احتمال دچار شدن به افسردگی در اون ها بیشتره و یا همسرانی که به تنهایی ناچار از انجام مسوولیت­ های خونه و بچه­ ها هستن بیشتر به موضوع طلاق فکر می­کنن.

البته این وضعیت که مسوولیت کارا بیشتر رو دوش تنها یه والد باشه می­تونه واسه فرزندان هم ایجاد مشکل کنه. مثلا در خونه­ هایی که پدر مشارکت کمتری در تربیت بچه­ ها داره، پسران در حدود سن سه سال و نیمگی اضطراب بالاتری دارن و دختران در این سن توانایی انجام کارای کمتری در مقایسه با همسالان خود رو دارن؛ اما در مقابل کودکانی که امور مربوط به مدرسه خود رو با مشارکت هم پدر و هم مادر خود انجام می­ بدن در مدرسه از معلم خود کمتر نافرمانی می­کنن و مشکلات رفتاری کمتری دارن.

اما علی رغم همه این فواید بازم همسرانی هستن که تمایل چندانی به کارای خونه از خود نشون نمی­بدن.

بعضی وقتا این مرد خانه س که وظیفه خود رو فقط در کار بیرون می ­دونه و بعضی وقتا این خانوم خانه س که اگه بیرون از خونه کار می­ کنه، دیگه تمایلی به کار خونه نداره و یا بعضی وقتا علی­ رغم این که بیرون کار نمی­ کنه، علاقه­ ای به انجام امور مربوط به خونه و فرزندان از خود نشون نمی ­دهد.

با همسر تنبل چه کنیم؟

اگه شما هم همسری دارین که در کارای خونه و فرزندان مشارکت چندانی نداره، پس با ما همراه شید و نکات پیشنهادی ما رو مورد بررسی قرار بدین. شاید بعضی از این نکات بتونه گره از کار شما باز کنه!

  1. به کمک نگرانی­ های همسرتون به اون انگیزه بدید

اگه می­خواهید با همسرتون واسه انجام کارا قول و قرار بذارین، تلاش کنین از نگرانی­ های اون واسه زور به کار کردن اون بهره بگیرین. مثلا سلامت بچه­ ها یکی از موضوعاتیه که همه­ ی والدین به اون حساس هستن.

عوضش گفتن این که «کمی هم وقت صرف بچه ­ها بکن، می­دونی چه قدر وقته اون ها رو یه پارک نبردی!» بگید «می­دونی که بچه­ ها تو سن رشد هستن و فعالیت جسمی واسه سلامت­شون خیلی مهمه، لطفاً این هفته اون ها رو حتماً یه پارک ببر» و یا واسه موثرتر بودن درخواست­های مربوط به بچه­ ها، اون ها رو از زبون بچه­ ها بگید.

مثلا این که «مبینا خیلی دوست داره براش کتاب بخونی، کتاب امشب رو گذاشتم کنار تخت­خوابش، لطفاً زحمتش رو بکش.»

  1. به جای همسرتون کار نکنین!

اگه قول و قراری واسه کارای خونه گذاشته­ اید، تلاش کنین تا حد امکان از کمک بدون دلیل دوری کنین. البته این موضوع تنها یه استثنا داره و اون موضوع بچه­ هاست.

اگه همسر شما به بچه ­ها قولی داده و می­دونین واسه عملی شدن اون قول به کمک شما نیاز داره، بدون این که جلوی بچه­ ها به رویش بیارین به اون کمک کنین. یادتون باشه اگه وجهه یکی از والدین پیش بچه ­ها آسیب ببینه، مشکلات اون در دراز مدت گریبان­گیر هر دو والد می شه.

اما غیر از این مورد، شاید بد نباشه بعضی وقتا اجازه بدید همسرتون مشکلات انجام ندادن کارا رو تجربه کنه. اگه قرار گذاشته ­اید که آشغال­ها رو همسرتون بیرون ببره، تلاش کنین جمع شدن زباله ­ها واسه یه هفته و بو گرفتن اون ها رو تحمل کنین اما اجازه بدید در آخر همسرتون این کار رو انجام بده.

بعد از انجام کار البته تشکر بدون هرگونه نیش و کنایه رو یادتون نره! و یا اگه قرار بر پخت شام بوسیله همسرتانه و بعد از رسیدن از سر کار متوجه می­شید که چیزی در خونه ندارین، اصلا پیشنهاد سفارش شام از بیرون رو ندین، تلاش کنین گرسنگی رو تحمل کنین و به نون و پنیر اکتفا کنین اما چیز دیگری آماده نکنین.

اگه هم همسرتون در آخر شامی ساده و البته با طعمی نه خیلی دلچسب آماده کرد، از اون تشکر کنین و نه از دستپخت اون به دروغ تعریف کنین و نه از اون ایراد بگیرین. فقط از تلاش اون واسه این که به قول و قرارتان معتقد بوده، تشکر کنین.

  1. روحیات خود رو بشناسین

بعضی وقتا این ویژگی­های ماست که مانع فعالیت بیشتر همسر ما در خونه می­شه. اگه قرار باشه هر زمان همسر ما کاری انجام داد، ایراد کار اون رو به رویش بیاریم، در واقع در دراز مدت اون رو به انجام ندادن کار تشویق کرده ­ایم. اگه خانوم ­تون آشپزی خیلی خوبی نداره، تلاش کنین کمتر از اون ایراد بگیرین.

اینطوری می تونین امیدوار باشین که اون به آشپزی کردن ادامه داده و البته پیشرفت کنه! و یا اگه شوهرتون اون طور که ایده­ آل شماس زیر مبل­ ها رو جارو نمی­کشد، به اون سرکوفت نزنین. بذارین به کارش ادامه بده. چون که سرکوفت شما به معنی اون هستش که در نوبت بعد شما ترجیح می­ بدید که خودتون کل خونه رو جاروکنید!

  1. دلگرمی رو یادتون نره

بعضی وقتا افراد متوجه می­شن همسرشون که تا قبل از این فعال­ تر بوده، حالا یواش یواش ترجیح می­ دهد کمتر در کارای خونه مشارکت کرده و انگار تنبلی رو ترجیح می­دهد. اما به چه دلیل اینجور اتفاقی می­افتد؟ هر چند عوامل مختلفی می­تونه مسبب این باشه اما دو نکته در برخورد همسران در این مورد می­تونه به اون دامن بزنه. اول قدر شناس نبودن.

اگه قرار باشه ما به تصور این که فعالیت­های همسرمون در خونه جز وظایف اونه از اون تشکر نکنیم، یواش یواش انگیزه کار در اون رو کاهش داده­ایم. همه­ی افراد نیاز دارن که بوسیله بقیه مورد تشکر قرار بگیرن. تشکر باعث دلگرمی شده و به افراد نیرو می­ دهد تا به انجام کارایی که حتی مورد علاقه اون ها نیس و یا بسیار کسل­ کننده و تکراریه، ادامه.

پس اگه می­ خواهید همسرتون مشارکت بیشتری داشته باشه. واسه کوچیک­ترین کار اون هم تشکر کنین.

اما علاوه بر قدرشناس بودن واسه کارای همسر، نکته­ ی مهم دیگری هم می­ تونه باعث دلگرمی و فعالیت بیشتر همسر در خونه شه. همسرتون رو ببینین، به نیازای اون توجه کنین و به اون بیان علاقه کنین! شاید به نظر بعضی رابطه روشنی بین بی­ توجهی به همسر و تمیز نشدن خونه و یا نبردن زباله ­ها وجود نداشته باشه اما هر زمان که فردی احساس کنه همسرش اون رو نه به خاطر خودش که به خاطر خدماتی که ارائه می ­دهد، می­ خواهد، ممکنه یواش یواش دلسرد شده و انجام اون خدمات رو کم کنه.

اگه شما بتونین به همسرتون نشون بدید که به اون توجه داشته و اون رو دوست دارین، می­تونید امیدوار باشین که اون هم علاقه بیشتری واسه مشارکت در کارای خونه از خود نشون میده.

راه­هایی موثرتر واسه بیان درخواست به همسر تنبل

بعضی وقتا آشنا نبودن با روش­ های مناسب بیان خواسته خود باعث می ­شه نه فقط همسران نتونن به خواسته­ های خود برسن که دلخوری و ناراحتی هم به مشکلات قبلی اضافه می­ شه. در بیان خواسته­ های خود بهتره چند نکته رو در نظر داشته باشین:

  • خواسته خود رو سرراست، بدون سرزنش و بدون نیش و کنایه بگید. اگه فکر می­ کنین ممکنه لحن خوبی نداشته باشین از اس ام اس استفاده کنین اما با کمی دقت نظر کلمات رو انتخاب کنین.
  • اگه می­ خواهید موضوعی رو یادآوری کنین، تصور کنین اگه می­ خواستین این نکته رو به دوست خود یادآوری کنین چه می­ گفتید، حالا مشابه همون کلمات رو به کار ببرین.
  • در زمان بیان خواسته خود طوری صحبت نکنین که انگار از سر ناچاری از همسرتون چیزی رو می­ خواهید و اگه شما خودتون می­ تونستید به اون رو نمی­ انداختید. بلکه خواسته خود فقطً طوری بگید که انگار بار اوله و یا این که دارین موضوعی معمولی رو یادآوری می­ کنین.
  • از کلماتی مانند «می­ توانی» و «می­ شه» کمتر استفاده کنین. این کلمات می ­تونه نشون دهنده خاطر جمع نبودن شما در جواب مثبت همسرتون باشه. پس به اون این موضوع رو القا نکنین که انگار به همکاری اون اطمینانی ندارین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *