با ویژگی‌های آدم‌های خوش‌بین آشنا شوید

دقت کرده اید که بعضی ها هر چقدر هم که شرایط ناجور باشه بازم به زندگی و شرایط خود خوش بین هستن؟ اما ریشه مثبت اندیشیِ این افراد در چه چیزیه؟

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، شاید بین دوستان یا اعضای خونواده شما کسی باشه که وقتی که چای یا قهوه خود رو روی پیراهن خود می ریزن، به جای که دچار استرس و اضطراب شن لبخندی قشنگتر روی لبانشان ظاهر می شه. یا بین همکلاسی هاتون کسی باشه که ارائه ی کلاسی خود رو تا حد ممکن خراب کرده باشه اما با این حال هنگام نهار اصلا تحت تاثیر اون اتفاق نباشه. این افراد البته همه واقع بین هستن.

راز اون ها در چیه؟ اون ها قدرت ماورایی ندارن. تنها کاری که می کنن اینه که در چارچوبی حرکت می کنن که ذهنشون رو تقویت می کنه. این گفته رو ملیسا بلیکمن از دانشگاه جون هاپکینز تایید می کنه.

در ادامه مواردی رو می خونید که کارای روزمره این افراد رو نشون می دهد.

اون ها به روشی آرامش می گیرند

زندگی همیشه مسائل و اتفاقات زنجیره واری رو بر سر راه ما قرار می دهد. افراد مثبت اندیش می دانند که اون ها استثنا نبوده و تلاش می کنن تا با اون اضطراب به شکلی سالم کنار بیان. واقعا، این دسته از تمرین ها می تونن اندازه استرس رو کم کنن. نوع تمرین مدیتیشن هم بسته به خود فرده و البته علم هم این مسئله رو تایید کرده.

بلیکمن می گوید: «تمرین و مدیتیشن به شما کمک می کنه تا نگاه مثبت تری داشته باشین. علاوه بر اون، شما با انجام این فعالیت ها می تونید بهتر فکر کنین. وقتی که این فعالیت ها متوقف شن، از قدرت ذهنی فرد واسه عبور از مشکلات کاسته می شه.»

در مواقع سخت به مثبت اندیشی خود تکیه می کنن

اگه آموخته باشین که همیشه به نیمه پر لیوان نگاه کنین، در مواقع سخت هم می تونید به اون چیزی که می خواهید برسین. بعضی وقتا، گرفتن تصمیم درست بین دو گزینه هم به خوش بینی فرد بستگی داره.

اون ها هم به نیمه خالی لیوان نیم نگاهی دارن

بلیکمن می گوید: «کسی نیس که بگه من در زندگی با هیچ مشکلی مواجه نیستم. کلید این مسئله اینه که مثبت اندیش و البته واقع بین باشین. هممون در زندگی با رقابت های مختلفی مواجه هستیم. افراد مثبت اندیش با نگاهی متفاوت به اون مسئله نگاه می کنن. اون ها در زندگی به خود یاد می گیرن که بگن “این هم بگذره.” اون ها می دانند که قبلا هم با این دسته از مشکلات روبه رو بوده ان و با موفقیت از اون سد عبور کرده ان.»

اون ها به خود زور نمی می گن

بعضی از ما بزرگترین منتقد خودمون هستیم، در حالی که آدم های مثبت اندیش خود رو همون طور که هستن آزمایش می کنن. تحقیق هایی هم در این مورد انجام شده که نشون می دهد «پذیرش خود» می تونه زندگی بهتری رو جفت و جور کنه.

اگه قراره که ما بخشندگی و مهربانی رو بیاموزیم، باید اون رو با بقیه تمرین کنیم. ما باید یاد بگیریم که خوبی و مهربانی رو به بقیه عرضه کنیم تا چهارچوب ذهنیِ مثبت اندیشی ما شکل بگیره.

«روابط سمی» رو از زندگی خود پاک می کنن

اینکه شما کی هستین از روی دور و بری ها شما مشخص می شه. دلیل اون هم مشخصه: دور و بری ها شما حامی عاطفی و اخلاقی شما هستن. استرس و خوشحالی از جمله مواردیه که به بقیه منتقل می شه. پس هرچه افراد خوش بین و خوشحال در دور و بر شما بیشتر باشه بهتر می تونید اون چهارچوب رو تقویت کنین.

پس افراد مثبت اندیش با علم به این قضیه دوستائی رو برمی گزینند که بتونن احساسات خوبی رو به اون منتقل کنن. بلیکمن می گوید: «اگه بدونین که شبکه دوستان شما چقدر به روی شما اثر میذاره حیرت زده میشین.»

پیروزی های کوچیک رو هم جشن می گیرند

افراد خوش بین به همون اندازه که به پیروزی های بزرگ خود اهمیت میدن، پیروزی های کوچیک رو هم مهم می شمارند. در واقع، این عادتیه که تموم افراد مثبت اندیش دارن. البته معنی این جشن گرفتن، برگزاری مراسمی مانند جشن تولد نیس، همین که فرد یه ایمیل تشکر از کارفرمای خود دریافت کنه و اون لحظه رو با دوستای خود تقسیم کنه، تونسته چهارچوب رو تقویت کنه.

اجازه نمی بدن خوش بینی اون ها مانع از رسیدن به اهدافشون شه

اگه راه و روش فرد به اهداف ناجور باشه، شک نداشته باشین با مشکلاتی روبه رو می شه. به عبارت بهتر، اگه خوش بینی از واقع بینی فاصله گیرد رسیدن به اهداف تقریبا ناممکن می شه. این مشکلات بر سر هر کسی قرار می گیرد. افراد خوش بین این مشکلات رو شناسایی کرده و به دنبال راه حل می گردند. تموم این مراحل باید با کمک خوش بینی و واقع گرایی انجام بشه.

واسه آینده برنامه دارن

افراد معمولی وقتی که به مشکل برمی خورند به خود می می گن که این تنها راهیه که پیش روی منه و من دیگه چاره ای ندارم. اما افراد مثبت اندیش اگه به مشکلی بخورند به خود می می گن که علاوه بر این راه، گزینه دوم و سومی هم هست. اون ها خلاقانه فکر می کنن. اما پیش نیاز اون اینه که در آرامش فکر کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *