با کالاهای عربستانی در ایران آشنا شوید

چالشای به وجود اومده در قطع روابط بین المللی و اقتصادی ایران با عربستان سعودی بهونه ایه تا به بازار تجاری سعودیا در ایران نگاهی بندازیم.

به گزارش خبرگزاری مهر ؛ بعد از اعدام آیت الله «شیخ نمر باقر النمر» به دست نیروهای آل سعود بغض چندساله ایرانیان نسبت به جنایات آل سعود در آخر ترکید تا روابط این دو کشور با رقابت جدی تری مواجه بشه. پیش قدم شدن سعودیا در قطع روابط تجاری و بین المللی با ایران به بهونه اتفاقات گذشته، عکس العمل هم پیمانان منطقه ای اش از جمله بحرین، امارات و بعضی کشورای آفریقایی از جمله جیبوتی رو به همراه داشت تا اونا هم خدمتشان به آل سعود رو اثبات کنن. قطع روابط تجاری ایران و عربستان و هم اینکه کاهش روابط ایران و امارات و هم اینکه واکنشای اردوغان رئیس جمهور ترکیه نسبت به وقایع گذشته باعث شد تا میان ایرانیان کمپینی واسه تحریم سفر به ترکیه و امارات راه بیفته. اما قطع روابط تجاری بوسیله رژیم آل سعود بهونه ای شد تا به آخرین لیست مبادلات تجاری بین ایران و عربستان نگاهی بندازیم تا ببینیم این شکل های جور واجور مبادلاتش شامل چه چیزایی بوده و حجم این مبادلات تا چه اندازه بوده.

براساس آمار گمرک ایران، اندازه واردات ایران از عربستان در سالای گذشته همیشه رو به کاهش بوده و صادرات ایران به این کشور بالا رفته. در هفت ماهه اول سال ۹۴ صادرات ایران به عربستان حدود ۱۱۳ میلیون دلار و واردات از این کشور تنها ۳۳ میلیون دلار بوده.

arab

واردات ایران از عربستان

یه نگاه کلی به شکل های جور واجور مبادلاتی بین ایران و عربستان خوب نشون میده که شکل های جور واجور وارداتی از این کشور بیشتر شامل جنسای صنعتی و غیر لازمه و میشه با مشابهات داخلی اونا رو جانشین کرد. اما این شکل های جور واجور شامل چه کالاهایی هستن:

پارچه، روغن ذرت (تصفیه شده یا نشده)، ماشین آلات پاشیدن مواد آبگون یا پودری واسه کشاورزی و باغبانی، کاغذ و مقوا، ورقای آلومینیومی، سنگ سنباده، رنگ اکریلیک، در آسون بازشوی آلومینومی واسه قوطی، قوطی بدون درز آلومینومی واسه نوشیدنی، چسپ و بقیه چسپانندهای آماده، مکملای دارویی، بقیه وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ سی سی تا ۲۵۰۰ سی سیه. که بیشترین حجم این شکل های جور واجور به در آسون بازشوی آلومینیومی واسه قوطیای نوشیدنی با ۱۰ میلیون دلار اختصاص داره. بیشتر این مبادلات هم از بندر شهید رجایی بوده.

صادرات ایران به عربستان

اما شکل های جور واجور صادراتی ایران به عربستان هیچ شباهتی به شکل های جور واجور وارداتی از این کشور نداره و بیشتر شامل مواد خوراکی به خصوص اجناس کشاورزی می شه. این شکل های جور واجور شامل چه کالاهایی هستن؟

زنجبیل و بقیه سبزیجات به خصوص اسفناج، تخم زیره، کاشی و سرامیک، کشمش، انگور بی دانه، دانه های آفتابگردان، اجزا و قطعات موتور و اتوبوس، بقیه وسایل خوراک پزی، ماست، عسل طبیعی، شیر، لپه، سیمان سفید، زیور آلات بدلی، شیرآلات بهداشتی، سنگ مرمر، فرش، مربا، ژله، مارمالاد، قند و شکر، گلاب، آلو خشک، آب پرتقال، ادویه جات، آدامس، پسته، سفالینه، مجسمه های تزیینی و قیره.

اما تجارت سعودیا به صادر کردن چندین قلم کالای غیرضروری خلاصه نمی شه. سعودیا علاوه صادرات چمدانی که به شکل سوغاتیای حاجیان به کشور ما دارن، با ساخته شدن شرکتای تجاری و خرید سهام شرکتای داخلی تونسته ان سود زیادی رو از بازار ایران به جیب بزنن. سودی که قطع روابط تجاری هیچ تاثیری روی اون نداره.

روغن صافولا

وال استریت ژورنال در بهمن ۱۳۹۲ گزارش داد که یه شرکت بزرگ سعودی به نام شرکت سعودی هلدینگ غذایی صافولا ۸۰ درصد سهام شرکت صافولا بهشهر رو خریداری کرده. دو کارخانه موادغذایی زیر مجموعه این شرکت بیشتر از ۵۰ درصد بازار روغن خوراکی ایران رو در اختیار دارن. اسمای تجاری این اجناس «لادن، لادن طلایی، بهار، نسترن» است. ریاست این هدلینگ براساس مستندات ارائه شده ریاست سلیمان بن عبدالقادر المهیدب از چهره های سرشناس و با نفوذ در دولت سعودیه.

نوشیدنی رانی

نوشیدنی « رانی» یهو از زمان وارد شدن تونست بازار خوبی رو در ایران واسه خود پیدا کنه و در سبد خوراکیای خیلی از مردم جا خوش کنه. استقبال از این نوشیدنی به جایی رسید که در سال ۲۰۰۹ صاحب عربستانی این شرکت مبادرت به ساخته شدن کارخانه در ایران کرد. «عادل العوجان» صاحب بزرگترین کارخانه تولید نوشیدنیای غیرالکلی در خاورمیانه س و صنایع تجاری این کشور که بیشتر از ۱۰۰ سال پیش تاسیس شده تونسته با در دست داشت بازار خاورمیانه و صادرات به کشورای اروپایی و آمریکای شمالی درآمد خیلی زیادی به دست بیاره. درآمدی که صاحب کارخانه اش رو تبدیل به چهلمین پولدار عرب کرده. به گزارش روزنامه وطن امروز در فروردین ۹۲ نصف سهام این شرکت در میدون های جورواجور واسه شرکت کوکاکولاست. شرکتی که هرساله ۱۷ درصد از سودش رو به طور رسمی به سرمایه گذاری در دولت رژیم صهیونیستی اختصاص میده. این شرکت در حالی در کشور ما فعالیت می کنه که همه مواد اولیش رو از خارج از ایران وارد می کنه و فقط اینجا با آب مخلوط می کنه. اقدامی که در کشور ۴ فصلی چون ایران با این همه تنوع میوه جای تامل داره.

رستورانای زنجیره ای البیک

رستوران زنجیره ای البیک حالا چندسالیه که در خیلی از خیابونای پایتخت و دیگه شهرهای بزرگ بی سروصدا جا خوش کرده. بی اینکه کسی حواسش به این موضوع باشه. این رستوران زنجیره ای به مدیریت «رامی شکور ابوغزاله» اول در آمریکا ثبت شد و بعد شعبه هایی در مکه و مدینه باز کرد. این رستوران که رابطه تنگاتنگی با کوکاکولا داره و حتی باهم برنامه های مشترکی رو اجرا کردن در فاصله کوتاهی از تاسیس شعبه ای مکه و مدینه در شهرهای بزرگ ایران به خصوص تهران، قم و مشهد هم شروع به کار کرد تا یه شرکت تجاری سعودی دیگه بازار جدید و قوی دیگری رو بین ایرانیان راه اندازی کنه.

جنسای عربستان در ایران

تحریم سفرهای توریستی به طرفداران داعش

بعد از حواشی پیش اومده بین روابط ایران و سعودی و منتشر کردن بعضی اخبار درباره برخورد بد با مسافران و اتباع ایرونی در کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و امارات دلیل شد تا کاربران شبکه های اجتماعی مبادرت به راه اندازی کمپین «تحریم سفر به کشورای حامی داعش» کنن. قبل از این پوتین رئیس جمهور روسیه بعد از مورد هدف قرار گرفتن جنگنده روسی در مرز ترکیه از مردم کشورش خواست به ترکیه سفر نکنن.

موسی غنی نژاد اقتصاددان برجسته در این باره میگه: «قرار نیس که ایران روابط دیپلماتیک خود رو با این کشورها قطع کنه یا ما از دولت انتظار رفتارای قهری داشته باشیم. بهترین راه حل در اینجور شرایطی اینه که شهروندان ایرونی به طور مدنی از سفر به این کشورها دوری کنن. این بهترین پیام واسه این کشورهاست که نشون می دهد بدون هیچ ممنوع بودن و محدودیت قانونی از طرف دولت، مردم به اینجور برخوردهای بدی عکس العمل نشون میدن و به کشورهایی مانند امارات یا ترکیه یا عربستان سفر نمی کنن.»

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *