با کودکمان چگونه ارتباط برقرار کنیم که به ما گوش دهد؟

talk-with-children

هممون دوست داریم خرد و علم خودمون رو به بچه هامون الهام کنیم. موثر و درست انتقال دادن شعور و علم و پیام مون به اونا، همون رقابت حقیقیه. فرقی نمی کنه بچه شما چندساله باشه، همیشه راه هایی وجود دارن که می تونن به شما واسه رابطه بهتر با بچه ها کمک کنن. بخشی از رابطه موثر، وقتیه که پیامی که تلاش در ارسالش دارین، جدی و محکم از راه اون به این نتیجه رسید شه. ما می خوایم اونا بتونن پیام ما رو خوب درک کرده و بفهمن. اگه بچهامون به طور جدی و با در نظر گرفتن ما گوش ندن، شعور و علم ما چه معنایی داره؟ رازی این وسط هست که کامل به گوش کردن مربوط می شه.

اگه ما با آگاهی نسبت به راه ارتباطی با فرزندان مون بدونیم، می تونیم شانس شنیده شدن مون رو بالاتر ببریم. یکی از عادی ترین اشتباهاتی که مرتکب میشیم الویت دادن چیزی که ما می خوایم بگیم به چیزیه که اونا میخوان بگن. پس ترفند اینجاس که اگه می خوایم اونا به ما گوش بدن، اول ما باید به اونا گوش بدیم! البته، ما تجربیات بیشتری در زندگی داریم و درسته که در بیشتر موارد، بهتر میدونیم و هرچه نباشه ما تجربیات بیشتری درباره راه های زندگی داریم تا اونا. با این وجود، لازمه که این رو بفهمیم:

رابطه خوب، یه رابطه دوطرفه س. قبل از اون که ما خردمان رو به طرف اونا بفرستیم، باید اول به چیزی که اونا میگن گوش بدیم. ساده به نظر می رسه، و در خیلی از موارد، ممکنه فکر کنین ” به چه دلیل این رو به عنوان موضوعی مهم مطرح می کنن؟”، ، این موضوع مهمه.

درک بچه هامون در ایجاد یه رابطه سالم و خوشحال با اونا بسیار مهم و اساسیه. با توجه کامل و تقریبا بدون هیچ حواس پرتی، گوش دادن به اونا، به بچه ها کمک می کنه احساس مهم بودن کرده و لذت ببرن. وقتی شنیده شن، درک می کنن که چیزی که به ما میگن واقعا برامون مهمه. یکی از چیزایی که بیشتر والدین بیشتر از اون غافلند اینه که بچه ها چقدر احساس مهم و باارزش بودن می کنن وقتی والدین شون به حرفای اونا علاقه نشون میدن.

گوش دادن به اونا نه فقط به شما این امکان رو میده که به بچتون نزدیک تر شید بلکه به اونا نشون میده افکارشون چقدر پیش شما باارزشه. بچتون هم توجه بی ریای شما رو مهم میفهمه. وقتی به بچه هاتون گوش بدین، می تونی بفهمین قصد و منظور واقعی و نگرانیای شون چیه، می تونین وارد دنیای شون شید و اونا هم چیزایی رو به شما خواهند گفت که ممکنه درباره شون ندونین. در نتیجه رابطه برقرار کردن با اونا دیگه یه مشکل نیس و چون شما به اونا گوش می دین اونا هم به شما گوش میدن. بعد می تونین از خرد و شعور و علم تون واسه رشد اونا کمک بگیرین. رابطه با بچه هاتون بسیار ساده تر می شه اگه اول شما به حرفاتون گوش بدین.

گوش دادن ممکنه کار ساده ای به نظر برسه؛ بااین وجود، با توجه و دقت گوش کردن می تونه چالشی واسه خیلی از افراد باشه. سرعت جامعه مدرن، ما رو درگیر فعالیتای مداومی کرده که مجبوریم روزانه به اونا رسیدگی کنیم و مشغول شون باشیم. بیشتر، ممکنه واسه مون دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه همزمان روی یه چیز سخت باشه. بااین حال، اگه بچهامون واسه مون مهم هستن، باید واقعا وقتی رو به اونا اختصاص بدیم و روی شون متمرکز شیم. این که بتونیم بشینیم و لحظاتی رو با اونا شریک شیم و گفتگوی خوبی با اونا داشته باشیم، به همون اندازه مهمه که خوب تغذیه شن و درمدرسه موفق باشن. با گوش دادن به بچتون، حیرت زده میشین که چیجوری اون همه چیز رو با شما درمیون میذاره، چیزایی که قبل از این به شما نمی گفت.

رابطه واقعی وقتی اتفاق می افته که یاد بگیرین واقعا گوش بدین. پس باید اول به اونا گوش بدیم تا اونا هم به ما گوش بدن. یادتون باشه، ما الگوی فرزندان مون هستیم. چیزی که قراره درآینده باشن، درخشش قوی از چیزیه که ما امروز هستیم. چیزی که اونا انجام میدن شدیدا تحت نفوذ چیزیست که ما انجام می دیم. اگه ما الگویی واسه خوب گوش دادن باشیم، بچهامون هم یاد می گیرن که به ما خوب گوش بدن و همون کسی شن که هدف ما از تربیت اوناس.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *