با گرانقیمت‌ ترین حیوانات دنیا آشنا شوید!

یکی از گرانقیمت ترین حیوانات در باغ وحشای جور واجور دنیا، خرسای پاندا هستن. کشور چین هرکدوم از این خرسای پاندا رو به مبلغ ۲ میلیون دلار به باغ وحشایی در سن دیگو، آتلانتا، واشنگتن و ممفیس می فروشه.

همشهری سرنخ نوشت: تا حالا هیچ نوع خرسی در دنیا با این قیمت خرید و فروش نشده و بخاطر این پانداها در لیست گرانقیمت ترین حیوانات دنیا قرار گرفتن. البته به غیر از مبلغی که مسوولان باغ وحش باید واسه هر پاندا بپردازند، ساخت محل زندگی مخصوص واسه اونا و هم اینکه رژیم غذایی شون هم واسه اونا بسیار پرهزینه س.

این هزینه چیزی در حدود ۶۰۰ هزار دلار در هر ساله. البته کشورای دیگری مثل تایلند و استرالای که خودشون هم خرس پاندا دارن. تنها مبلغ ۳۰۰ هزار دلار واسه خریداری هر پاندا به چین می پردازن.

این حیوانات هم مانند دیگه هم نوعان خودشون بسیار عادی و معمولی به نظر می رسن، تنها شاید یه ویژگی در اونا وجود داشته باشه که اونا رو از بقیه جدا کرده و باعث می شه تا به قیمتای خیلی بالایی فروخته شن.

قیمتایی که شاید تا سالای سال هیچ کدوم از هم نوعانشان نتونن رکورد اونا رو بشکنن. البته اسم تعدادی از حیوانات میلیون دلاری هم به خاطر کم پیدا بودن یا در برابر نابودی قرار داشتن، در لیست گرانقیمت ترین حیوانات دنیا ثبت شده.

ماهی، ۳۹۶ هزار دلار

در ژانویه ۲۰۱۱ یه ماهی تن در توکیو به قیمت ۳۹۶ هزار دلار فروخته شد و لقب گرانقیمت ترین ماهی دنیا رو گرفت. البته این ماهی بزرگ، بزرگ ترین ماهی بلوفینی بود که تا حالا بوسیله صیادان در توکیو صید شده بود.

این ماهی بلوفن ۳۴۲ کیلوگرم وزن داشت و تو یه مزایده به روش رسید. قبل از این در سال ۲۰۰۱ ماهی بلوفین دیگری در توکیو به مبلغ ۲۳۷ هزار دلار فروخته شده بود که به این بزرگی هم نبود. این ماهی به رستورانی در هنگ کنگ فروخته شد.

تنها غذایی که در این رستوران سرو می شه سوشیه و هر قطعه سوشی که با این ماهی درست شده باشه هم به مبلغ ۴۰ دلار به فروش می رسه. از گوشت این ماهی می شد صدها سوشی بیشتر از یه ماهی بلوفین معمولی درست کرد که همین واسه صاحب رستوران ارزش بسیار زیادی داشت. هم اینکه این ماهی بزرگ هم به خاطر اندازه و هم قیمتش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

اسب، ۱۶ میلیون دلار

قیمت بیشتر اسبا بستگی به سرعت، نژاد و لیاقتشان در میدون مسابقه داره. اما این مشخصات تا چه حدی می تونه بر قیمت یه اسب تاثیر بزاره. در سال ۱۹۸۵ یه اسب مسابقه در سیاتل به قیمت ۱۳ میلیون دلار فرخته شد که در آنزمان گرانقیمت ترین اسب دنیا لقب گرفت.

پس از اون هیچوقت کسی فکر نمی کرد که اسب دیگری بتونه این رکورد رو بشکنه. اما در سال ۲۰۰۶ این رکورد بوسیله کره اسبی ۲ ساله از فلوریدا شکسته شد. این اسب هک استالیون نام داشت پس از دوبار پیروزی در مسابقات اسب سواری در کنتاکی، تو یه حراجی فروخته شد.

استالیون تونست از ۱۵۴ اسب حریف خود با فاصله ای خیره کننده جلو بزنه. این اسب فقط دو سال پس از فروش در مسابقات شرکت کرد و هر بار هم پیروز میدون بود. تا اینکه پس از پیروزی در مسابقه آخر و کسب ۱۰ میلیون دلار جایزه واسه صاحبش واسه همیشه بازنشسته شد.

شتر، ۳ میلیون دلار

یه شتر کویتی به نام بدرور در سال ۲۰۱۱ به مبلغ ۳ میلیون دلار فروخته شد و بخاطر این به عنوان گرانقیمت ترین شتر جهان در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شد. طبق گفته های صاحبش این شتر بسیار قشنگتر و استثنایی و خاص هستش و همین موضوع اون رو از دیگر شترها جدا می کنه. البته این قیمت مربوط به گوشت، شیر و دیگه کالاهایی که میشه از یه شتر به دست آورد نیس بلکه به خاطر نژاد اون هستش که از نوع خاصیه. زاد و ولد این نوع شتر در سال خیلی بیشتر از شترهای معمولیه و همین باعث می شه تا صاحب جدیدش بتونه به سرعت گله ای از این نوع شتر داشته باشه. شیخ محمدبن راشد صاحب جدید این شتر بود که اون رو از یه حراجی به نفع خیریه خرید. البته این پول به خاطر پرداخت به خیریه خیلی بیشتر از قیمتی بود که این شتر می ارزید.

سگ، یه میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

بیگ اسپلش نام گرانقیمت ترین سگ دنیاست که پس از اینکه بوسیله مردی چینی خریداری شد به هنگ دانگ تغییر نام داد. این سگ ۱۱ ماهه با موهای قرمزش در مارس ۲۰۱۱ بوسیله صاحب یه معدن زغال سنگ خریداری شد.

نژاد این سگ تبتی معمولا یکی از گرون ترین نژادهای سگ در دنیاست اما هیچ کدوم از اونا تا حالا با اینجور قیمتی خریداری نشده بود. «لولیانگ» پرورش دهنده این سگ در مصاحبه با دیلی میل گفت: «من واسه پرورش این سگا تا حالا پول بسیار زیادی خرج کردم. حتی بیشتر پولی رو که از فروش اونا دریافت می کنم واسه مجهزکردن محل زندگی و غذای اونا صرف می کنم. بیگ اسپلش علاوه بر زیبایی بسیار باهوشه اما دلیلی اصلی گرانی اون علاقه شدیدیه که چینیا تازگیا به این نوع سگ پیدا کردن و حاضرن هر مقدار پول واسه به دست آوردن یکی از اونا بپردازند.»

گاو، یه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار

میسی یه گاو به طور کامل معمولیه ولی موضوعی که باعث شد تا به گرانقیمت ترین گاو دنیا تبدیل شه، محل زندگی اون بود. میسی در گاوداری هولستین پرورش پیدا کرد که بزرگ ترین و مشهورترین مرکز عرضه لبنیات در کانادا هستش. به همین خاطره که دامداران گاوهای اون رو از بهترین نوع گاوها می دونن و فکر می کنند که این گاوها تغذیه سالمی دارن.

میسی در سال ۲۰۰۹ و وقتی که سه سال داشت، تو یه حراجی به مبلغ یه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد. این دومین باری بود که یه گاو به قیمتی بسیار بالا خریداری می شد. اما قیمت میسی ۸۰۰ هزار دلار گران تر از قیت گاو قبلی بود.

صاحب این گاو، بلایس تامپسون در زمان فروش گاوش گفت: «میسی یکی از بهترین نمونه های گاو در شمال آمریکاست و به خاطر سن کمش بسیار ارزشمنده. حتی الان ما واسه پرورش گاوهایی با مشخصات میسی از ژن اون استفاده می کنیم.»

گوسفند، ۳۷۶ هزار دلار

دور نوال گرون ترین گوسفندیه که تا حالا در دنیا فروخته شده. گراهام موریسون صاحب این گوسفند ۸ ماهه اسکاتلندی گفت: «دور نوال یکی از بهترین نوع گوسفندان در دنیاست که بیشترین اندازه پشم رو داره. این گوسفندا بدنی بسیار مقاوم دارن و حتی ارزش اونا بیشتر از قیمتیه که دور نوال فروخته شد. چون هر سال از فروش پشم اون مبلغی چندبرابر قیمت خریداری شده نصیب صاحبش می شه.»

قبل از این گوسفند، گرون ترین گوسفندی که در دنیا خریداری شده بود، یه گوسفند استرالیایی بود که در سال ۱۹۸۹ به مبلغ ۳۳۵ هزار دلار به فروش رسید. تا اینکه در آخر پس از ۲۰ سال دورنوال تونست رکورد اون رو بشکنه. موریسون هنوزم در تلاشه تا گوسفندانی با همون مشخصات پرورش داده و به قیمت بسیار بالا بفروشه.

کبوتر، ۳۲۸ هزار دلار

هوژن یو که یه سرمایه دار چینیه واسه شرکت در مسابقات کبوتران در سال ۲۰۱۱، یه کبوتر هلندی رو به مبلغ ۳۲۸ هزار دلار خرید. مبلغی که تا حالا حتی واسه بهترین نوع کبوتر در دنیا هم پرداخت نشده. باحال اینجاس که اون حتی کبوتر رو از نزدیک هم ندیده بود و اون رو از راه سایت خرید. به غیر از این کبوتر بقیه ۲۴۵ کبوتر دیگه قرار داده شده در سایت، جمعا به مبلغ ۲ میلیون دلار فروخته شدن و همین امر باعث شد تا کبوتر یو به عنوان گرانقیمت ترین کبوتر جهان شناخته شه.

البته بخت با یو یار بوده و با همین کبوتر تونست در مسابقه پیروز و مبلغ ۱/۱ میلیون دلار جایزه بگیره. اون صاحب یکی از بزرگ ترین کلکسیونای کبوترهای مسابقه در چینه و می خواد تا با خرید کبوتران هلندی این نوع رو واسه مسابقات پرورش بده.

موش، ۲۶۹ هزار دلار

در نگاه اول یه موش به طور کامل معمولی به نظر می رسه مانند بقیه موشا، اما یه فرق بزرگ با هم نوعان خود داره و اونم آزمایشاتیه که محققان سوئدی روی این موش انجام دادن.

اونا فکر می کنند این موش که تی جی ۲۵۷۶ اسمشه، می تونه کلیدی اساسی واسه حل مشکل فراموشی باشه. این محققان تونستن کاری کنن که این موش در اول دچار فراموشی شده و حالا موفق شدن تا با چندین روش درمانی جلوی کوچیک شدن مغز این موش رو گرفته و موضوعاتی رو دوباره به اون یادآوری کنن.

این موش واسه تحقیقات بیشتر به مرکز علمی دیگری در همون سوئد به مبلغ ۲۶۹ هزار دلار فروخته شد و بخاطر این گرانقیمت ترین موش جهان لقب گرفت.

شیره های سفید، ۱۳۸ هزار دلار

توله شیره های سفید از کم پیدا ترین و گرانقیت ترین شکل های جور واجور شیره ها در دنیا هستن که بیشتر در جنوب آفریقا یافت می شن. البته این شیره ها آلبینو نبوده و نژادشون به این شکله. به خاطر کم پیدا بودن این نوع شیره ها، به دام انداختن و گفتن اونا هم بسیار سخته.

حتی بعضی وقتا شیره های آلبینو به اشتباه جای این شیره های سفید به دام می افتن که باتوجه به رنگ چشماشون میشه نمونه اصلی رو از اونا تشخیص داد. این شیره ها واسه اولین بار در سال ۲۰۰۳ فروخته شدن اما در اون زمان هیچکی ارزش واقعی اونا رو به درستی نمی دونست.

در سال ۲۰۰۹ هم نمونه ای دیگه از این شیره ها که بوسیله یه شکارچی آمریکایی به دام افتاده بود به قیمت ۱۳۸ هزار دلار به فروش رسید و بخاطر این لقب گرانقیمت ترین شیر دنیا رو گرفت. طبق تحقیقات کلا ۳۰۰ عدد از این شیره ها در سراسر دنیا وجود دارن که با شکار افراطی و غیر اصولی منقرض می شن.

اسب تابناک خرس پاندا سگ شتر ماهی موش گوسفند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *