بحران وضعیت مواد مخدر در افغانستان

به گزارش آلامتو به نقل از گلوبال پست ؛ تولیدات تریاک افغانی در سال ۲۰۱۳ شدیدا بالاترین درجه گرفته. اینجا به هر دو جنبۀ مثبت و منفی این قضیه می پردازیم.

اول خبر بد: طبق گزارشی جدید از دفتر مواد مخدر و جنایت در سازمان ملل (UNODC)، امسال یه رکوردشکنی در تعداد کشاورزان خشخاش افغانی رو بهمراه داشته. کشتزارای خشخاش ۳۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ زیاد شده که با وجود محصول کمتر به دلیل وضعیت آب و هوا، نتیجۀ اون یه جهش بی سابقۀ ۴۶ درصدی در تولید تریاک بوده.

اما خبر خوب اینه که شرایط می تونسته بسیار بدتر از اینم بشه. در گزارش گفته شده هم اینکه از نهادای ضد مواد مخدر در افغانستان تجلیل شده چون که “یه قدم جدی به سمت جلو ورداشته ان و کارآیی خود رو در سالای گذشته تا سه برابر افزایش دادن.” فکر کردن به این موضوع که بدون وجود اینجور سازمانی اندازه تولید تریاک تا چه حد می بود واقعا وحشتناکه.

افغانستان بیشتر از ۹۰ درصد تریاک غیرقانونی که در جهان مصرف می شه رو جفت و جور می کنه. تریاکی که خود مادۀ اصلی واسه تولید هروئینه. ارزش این کشتزارهای خشخاش به ۹۵۰ میلیون دلار می رسه؛ ارزش کلی صادرات خشخاش به شکل زیادی بیشتر از اینه – چیزی بین ۳ بیلیون تا ۴ بیلیون دلار؛ این رقم واسه کشوری که تولید ناخالص داخلی اون چیزی در حدود ۱۸ بیلیون دلاره، رقمی فضاییه.

خیلی از اجناس پایانی همینجا در آسیا می مونه. قسمت بزرگی از هروئین تولیدی از راه تاجیکستان به روسیه قاچاق می شه. یه قسمت کلی دیگه از این مواد مخدر هم به ایران وارد می شه. از این مواد مخدر مقدار کمتری نسبت به بقیه کشورها به آمریکا وارد می شه که بیشتر مواد مخدر اون از راه کلومبیا و مکزیک تامین می شه. این معاملات مواد مخدر باعث ایجاد فساد در نهادای دولتی و مجری قانون می شه، به طالبان یه منبع پردرآمد واسه پیش بردن اهداف خود میده و هم اینکه دلیل رشد بی سابقه اعتیاد در خود افغانستانه.

طبق گزارش گفته شده، احتمال میره این افزایش به دلیل “خارج شدن نیروهای بین المللی و هم اینکه انتخابات ریاست جمهوری سال بعد در افغانستانه که موجب شده کشاورزان تلاش کنن در برابر آینده سیاسی نامطمئن کشور خود رو ایمن گردونن.” از سال ۲۰۰۲ تا الان، ایالت متحدۀ آمریکا نزدیک به ۷ بیلیون دلار واسه فعالیتای ضد مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده. اما با در نظر گرفتن کم شدن دخالت بین المللی در افغانستان، شکست کامل این برنامۀ ضد مواد نمی تونه بیشتر از این روشن باشه.

تولیدات مواد مخدر از اندازه کمی برابر با ۸۰۰۰ هکتار کشت در سال ۲۰۰۱، که بموجب اون طالبان کشت اون رو ممنوع کرد، تا یه رکورد بی سابقه از ۱۹۳۰۰۰  هکتار در سال ۲۰۰۷ رشد داشته.

اختصاصی افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *