بخش گم شده «دیوار چین» کشف شد

دیوار چین

یه محقق انگلیسی موفق شد بخش گم شده دیوار چین رو در منطقه ای خارج از این کشور پهناور، در منطقه ای واقع در جنوب مغولستان کشف کنه.

 

به گزارش ایسنا، «ویلیام لیندسی» محقق انگلیسی با همکاری دکتر «تیالینگ هالبرتسما» و پروفسور «باسان تودوین» استاد جغرافیا و بیابان شناسی مغولستان، با به کار گیری تصاویر ماهواره ای گوگل و سیستم مسیریاب (GPS) موفق به کشف این بخش از دیوار چین شد.

 

دیوار چین

بیابان گوبی، محل کشف این بخش از دیوار چین، در ۴۰ کیلومتری شمال مرز چین با مغولستان قرار داره و روی نقشه های مغولستان به نام «دیوار چنگیزخان» مشخص شده.

عکس دیوار چین

بخش کشف شده دیوار چین به طول بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر موازی مرز جنوبی مغولستان قرار داره و ارتفاع دیوار در بعضی مناطق تا ۲.۵ متره که از خاک و شاخه هایی موسوم به Saksaul ساخته شده.

 

بررسی نمونه های جمع بیاری شده از شاخه های دیوار چنگیزخان نشون می دهد که این شاخه ها در قرن ۱۲ جمع بیاری و دیوار هم شاید در همون تاریخ احداث شده. در بخش دیگری در ۲۴ کیلومتر دورتر، ادامه دیوار به صورت صاف و با مخروطای آتشفشانی کشف شد و ارتفاع دیوار در این مناطق ۱.۵ متره.

دیوار چین

 

محققان قبل از این بخش هایی از دیوار تپه ماننده چنگیزخان رو در مناطق جور واجور مغولستان کشف کرده بودن؛ اما در تحقیقات جدید محققان تونستن دیوار کاملی به طول ۱۵۰ کیلومتر رو در بیابان کشف کنن که بخشی از دیوار بزرگ چین حساب می شه.

 

به گفته «لیدنسی» با وجود نامگذاری این دیوار به نام «چنگیزخان»، ایشون نقشی در ساخته شدن بخش مغولی دیوار چین نداشته. هم اینکه ساختار دیوار چنگیزخان به طور کامل مشابه ساختار بخش هم مرز دیوار چینه.

دیوار بزرگ چین در طول سالیان متمادی و در سلسله های جور واجور حاکم بر این کشور ساخته شده.

یافته های کامل این یافته در مجله نشنال جئوگرافیک منتشر می شه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *