بدبوترین موجودات جهان + عکس

بعضی از حیوانات و گیاهان می تونن بوی بسیار بدی رو از خود تولید کنن. البته این عمل خود اسلحه دفاعی بسیار هوشمندانه ایه که اونو زنده نگه می داره.

به گزارش فرادید، کافیه به یه راسو کمی نزدیک شید تا بفهمین بوی بد یعنی چه! به محض اینکه شما به اون نزدیک شید ترکیبی از «تیول گوگردی» رو به سمتتان افشانه می کنه. تیول گوگرد همون ترکیبیه که در پیاز خام هست و باعث جاری شدن اشک از چشماتون می شه.

اما افشانه راسو فقط بوی بد نمی ده، بلکه تیول گوگردی شش ها رو بسته کرده و باعث نابینایی موقت می شه. این زمان فرصت کافی واسه فرار راسو رو جفت و جور می کنه. این بوی بد از راه غدد مقعدی در انتهای دم راسو تولید شده و از راه اونا هم با شتاب افشانه می شه. ماهیچه های پشتی راسو اون قدر قویه که به راسو اجازه میده افشانه بد بو رو تا فاصله دو متری به سمت هدفش پرتاب کنه. راسو جونور چابکی نیس و اگه این ترفند دفاعی رو نداشت خیلی راحت تسلیم شکارچی خود می شد.

هدهد آفریقایی (Green Wood hoopoe) هم یکی دیگه از جانوران بدبوه. این پرنده بومی آفریقا هستش و وقتی که تهدیدی حس می کنه دم خود رو به سمت اون کرده و یه بوى زننده و قوی رو به سمت اون نشونه میره. ماده شیمیایی این بو مثل ترکیبات موجود در تخم مرغ گندیده س. وقتی که از نزدیک به این پرنده حمله می شه اون میتونه فضولات روان خود رو هم به سمت شکارچی نشونه رود. خویشاوند نزدیک این پرنده «هدهد اوراسیایی» است که می تونه فضولات روان خود رو تا ۶۰ سانتی متر به سمت دشمن پرتاب کنه.

مرغ باران بد بو یا همون «فولمار» پرنده ای سفید و خاکستری بوده که به خونواده پرندگان آلباتروس نزدیکه. فولمار هم به اندازه هدهد جنگلی آفریقایی چندش آوره. فولمارها همه چیزخوار هستن و از ماهی گرفته تا زباله رو در تغذیه خود جای میدن. واسه همینه که سلاحی قوی دارن.

Fulmar

Fulmar

وقتی که این پرندگان احساس خطر می کنن «روغن معده» مخصوص خود رو بالا می یارن و به سمت دشمن پرتاب می کنن. فولمارهای بالغ خیلی راحت می تونن روغن معده خود رو به سمت مهاجم مانند آب دهن پرت کنن. البته تنها خاصیت بوی بد پرندگان حفظ جون اونا نیس. در مطالعه ای هم نشون داده شد که این بوی بد در واقع می تونه پوست و پر پرندگان رو خالی از انگل و میکروب حفظ کنه.

حیوانات کوچیک هم موفق شدن که این روش هدف دار دفاعی رو در روند فرگشت به دست بیارن. یه جور هزارپا هست که هنگام خطر خود رو خم می کنه و یه مایع بدبو به سمت شکارچی پرتاب می کنه. این مایع سمی هم هست. یه جور سوسک بمباردیه یا بمب افکن هست که افشانه شیمیایی داغی رو از خود پخش می کنن. دمای این افشانه تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد هم می رسه. این افشانه دفاعی جون حشرات کوچیک رو میگیره و حتی واسه آدم هم دردآوره.

Bombardier Beetle

یکی از بامزه ترین جانوران طبیعت حیوان تنبل (sloth) است. در طول فصول گرم، موی تنبل قهوه ای و در فصول بارانی هم موی اون کمی سبزرنگه و دلیلش هم اینه که یه جور جلبک روی موهاش رشد می کنه. معروفیت این جونور به اینه که اصلا فعالیتی ندارن! البته این جلبکا به اون کمک می کنن تا استتار کنن، اما جالبه بدونین که یه جور سوسک در موهای آرنج و پشت زانویش زندگی می کنن. هم اینکه یه جور حشرات موذی هست که در موهای اون مخفی می شه. جلبک هم از ترشحات پوستی اون تغذیه می کنه.

بعضی از حیوانات به صورت تصادفی صاحب روش هدف دار دفاعی بوی بد شدن که یکی از اونا تنبله. یه جور تنبل هست که بیشتر از ۱۲۰ حشره موذی روی بدنش زندگی می کنن و به همین خاطره که بوی بسیار بدی میدن.

تنبل (sloth)

تنبل (sloth)

رافلزیا گیاهیه که بوی گوشت گندیده یا مدفوع دور و بر خود رو تقلید می کنه تا حشرات رو به خود جذب کنه. پس میشه گفت که روش هدف دار تولید بوی بد همیشه هم دفاعی نیس! این گیاه در جنوب شرقی آسیا یافت شده و به گروهی از گیاهان انگلی به نام «گلای مردگان» متعلق هستن. تنها زمان شکوفه زدن میشه این گیاه رو شناسایی کرد، چون به بزرگ ترین گل تکی جهان تبدیل می شه.

Rafflesia

گل بدبوی «تایتان اروم» یکی از بزرگترین گیاهان دنیا هستش. این گیاه با احتمال خیلی کم شکوفه میده اما وقتی که شکوفه دهد بوی بسیار بدی مثل بوی ماهی گندیده رو از خود تولید می کنه. هم گیاه تایتان اروم و هم رافلزیا بوی ماهی گندیده و فاسد شده رو میدن، در حالی که خیلی هم نزدیک نیستن. حشرات به دنبال بوی ماهی روی این دو گیاه می شینن ولی عوضش به جای گوشت ماهی خود طعمه این گیاهان می شن.

Titan Arum

Titan Arum

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *