بدترین تله های ذهنی برای شما

تلهای ذهنی

احساس ناامیدی، بی مصرفی و ناراحتی می کنین. هیچی در زندگی تون خوب پیش نمی رود. همه از شما بهتر هستن و هیچوقت اون آدم کاملی که دوست دارین نمی شید. دوست دارین بقیه دوستتون داشته باشن، اما اینطور نیس. این جملات و احساسات به نظرتون آشنا میاد؟

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ این جملات واسه بیشتر آدمها آشنا میاد. تله های ذهنی مثل دندون های فرسوده ای هستن که چرخه درد و ناامیدی رو ادامه میدن. در خیلی از موارد، این تله ها اونقدر ریشه عمیقی در مغز دارن که قربونی به طور کاملً ناآگاه از وجودشون به زندگی خود ادامه می دهد.

مهمترین چیزی که باید درمورد این اشتباهات شناختی بدونین اینه که اونا روش هایی نادرست واسه کنار اومدن با دنیا و خودتون هستن. زندگی کردن در دنیای تله های ذهنی مثل زندگی کردن با یه دروغه. درک شما آلوده منفی گرایی مالیخولیایی شده که افکاری پوچ، غیرواقعی و نادرست به ذهنتون می بیارن.

اما واسه شکست دادن این، نیاز به توجه آگاهانه و همیشگی دارین. واسه انجام این کار اول باید بدونیم این تله ها چه هستن.

در زیر این ۶ تله ذهنی رو معرفی می کنیم:

  1. خیالات

خیالات درواقع فرضیات هستن. براساس چیزی که فکر می کنین درسته، تصور می کنین که چیزی درسته. بدون هیچ سند و مدرکی. خیالات می تونه درمورد خودتون و بقیه باشه. مثلا، «اون اینطور با من رفتار می کنه چون ــــ»، یا «اونا تصور می کنن که من اینطور هستم چون ـــــ»، «من همیشه اینکار رو می کنم چون ـــــ».

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

شما دردهای احساسی و فکری بی موردی رو واسه خودتون درست می کنین. مخصوصاً اگه همیشه بدترین ها رو تصور کنین. خیالات باعث می شن قضاوت های نادرستی درمورد بقیه پیدا کنین. این می تونه به روابط شما آسیب زده یا اونا رو نابود کنه.

  1. اعتقادات

منظور از باور داشتن به چیزی اینه که به طور متعصبانه ای باور داشته باشین که چیزی درسته؛ حتی بااینکه ممکنه واقعیت این نباشه. باورهای ذهنی در ذات خود بسیار افراطی هستن. مجموعه الفاظ و کلمات ذهن درست مثل اعتقادات بسیار قوی هستن. مثلا، جملاتی مثل «دیگه هیچوقت نمی توانم درست حرف بزنم»، «اونا همیشه خیلی عجیب به من نگاه می کنن» و … اعتقادات هم درست مثل همه تله های ذهنی به طور ناخودآگاه در شما وجود دارن. ممکنه ریشه بسیار عمیقی در ذهنتون داشته باشن، طوریکه به ذهن هوشیارتون حمله می کنه. مثال، «آدم های دیگه می خواهند به من آسیب بزنن.» یا «من واقعاً زشتم.»

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

اعتقادات ذاتی کورکننده دارن. اگه این اعتقادات اشتباه باشن، می تونن تاثیر منفی شدیدی بر شما داشته باشن. این اعتقادات به شکل زننده ای ترس در دلتون میندازن. درنتیجه زندگی شما بسیار محدود شده و ناراحت و دپرس میشین.

  1. مقایسه ها

این می تونه بین شما و بقیه باشه، مثلاً «اون خیلی باهوش تر از منه». هم اینکه مقایسه می تونه بین شما و ایدآل هاتون باشه، مثلاً «من باید درست مثل فلان موقع، فلان طور شوم». نارضایتی چیزیه که موجب مقایسه کردن شما می شه. ما همیشه می خواهیم بهتر، کامل تر و بالاتر از بقیه باشیم. مقایسه هم اینکه موجب رقابت می شه. ما از آدم های دیگه و ایدآل هامون به عنوان اندازه و معیاری واسه موفقیت استفاده می کنیم.

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

مقایسه کردن موجب حسادت و دشمنی می شه. هم اینکه موجب عصبانیت، درد و کلافگی می شه. این بر روابط شما با بقیه فشار وارد کرده و معمولاً موجب نابود کردن دوستی هاتون می شه.

  1. آرزوها

آرزو داشتن یعنی خواستن چیزی که ندارین. دلیل اون اینه که ناراضی هستیم و احساس کمبود می کنیم. هیچ وقت هیچ چیز برامون کافی نیس. خودمون هم کافی نیستیم. مثلاً، «می خواهم اینطور باشم ــــــ اما نمی توانم.»، «دلم می خواهد اون این ویژگی رو داشته باشه اما اینطور نیس.» و مثل این. آرزوها رابطه نزدیکی با مقایسه ها دارن. ما خودمون رو مقایسه می کنیم و نتیجه اون تمایل به داشتن چیزی بزرگتر و بهتره.

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

یه اصل اولیه اینه که آرزو مساوی با درده. بعضی وقتا اوقات، آرزو منتهی به حرص و طمع می شه و طمع موجب بت سازی و عقده های روحیه. نتیجه اون معمولاً درده. به جنایاتی که در دنیا اتفاق می افتد فکر کنین — دزدی ، قتل ، تجاوز، خیانت، … همه اینا بخاطر تمایلات و آرزوهای بشره. وقتی چیزی رو آرزو می کنیم که نداریم، نتیجه اون درد هستش.

  1. انتظارات

انتظار داشتن یعنی داشتن این فکر که چیزی باید اتفاق بیفته یا اتفاق می افته. انتظارات معمولاً بوسیله ذهنی خشک و سخت ساخته می شن که وقتی به رقابت کشیده شه، دچار پریشونی و پریشونی می شه. مثلاً ناخودآگاه فکر می کنین، «با من با ادب برخورد می کنه» اما این اتفاق نمی افتد و شما بدون این دست اون دست کردن بخاطر انتظاری که داشته اید ناامید می شید.

انتظارات درنتیجه قطعیت های نادرست ساخته می شن و اینا نشونه رفتارهاییه که به دنبال حفظ امنیت هستن. هم اینکه ممکنه این انتظارات در قبال خودتون باشه، مثلاً به طور ناخودآگاه تصور می کنین «صورتم سرخ شده و به تته پته می افتم» و بدون این دست اون دست کردن این اتفاق می افته.

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

انتظار رفتارهایی خاص از بقیه داشتن معمولاً منتهی به ناامیدی، پریشونی و گیجی، کلافگی و عصبانیت می شه. انتظارات فشار زیادی بر روابط شما وارد می کنن. از طرف دیگه، انتظار داشتن از خودتون هم مسائل زیادی براتون بوجود میاره. انتظارات شما با از پیش تعیین کردن اینکه نتیجه چیزی خوب می شه یا بد، بر نتیجه کار اثر می گذارد. مثلاً اگه توقع دارین خسته شید، در ۹۹.۹ درصد از موارد خسته میشین. این تاثیر شدیداً منفی بر زندگی تون داره.

  1. ایدآل ها

این بهترین نتیجه، موقعیت، آدم یا هر چیز ممکنه که بوسیله ذهنتون ساخته می شه. مثلا، «من باید اینطور شوم ـــــــ»، «واسه اینکه آدم باهوشی باشم باید نتیجه تست IQ من ۱۶۵ شه». ایدآل ها نشونه ایدآل گرایی هستن. علاوه براین، این ایدآل ها معمولاً به شکل اهدافی غیرواقعی تو ذهن ایجاد می شن که رسیدن به اونا معمولاً شدنی نیس.

به چه دلیل زندگی تون رو نابود می کنه:

چون دست پیدا کردن به ایدآل ها بسیار سخته و بخاطر اون دچار خستگی ذهنی و احساسی میشین. ایدآل ها باعث می شن تحت فشار شدید زندگی کنین و اضطراب بسیار زیادی براتون تولید می کنه. وقتی متوجه فرق بین ایدآل و واقعیت شید، نتیجه اون نارضایتی و درد هستش. راضی کردن فرد ایدآل گرا معمولاً بسیار سخته و زندگی کردن با اینجور فردی هم خیلی سخت هستش. به خاطر همین ایدآل ها تاثیری منفی بر روابط شما دارن.


خیالات، اعتقادات، مقایسه ها، تمایلات، انتظارات و ایدآل ها اگه به رقابت کشیده نشده و کنترل نشن، می تونن موجب نابودی زندگیتون شن. تازمانیکه شروع به کنترل یکی یکی اونا با یه انقلاب داخلی نکنین، زندگی خوبی رو تجربه نمی کنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

ازدواج سالم چیجوریه؟

روانشناسی مردمون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *