بدترین رئیس جمهور آمریکا را بشناسید

روزنامه کیهان: فکر می کنین از بین روسای جمهور آمریکا کدوم یکی بدترین بوده؟

شاید، جواب می دید «بوش کوچیک»! اما، با وجود همه نظرهای منفی که در آمریکا و دنیا نسبت به اون هست، باید گفت که اینطور نیس.

 

دست کم، این چیزیه که تحقیقات دانشگاه «سیه نا» آلبانی (ایالت نیویورک) به ما میگه. طبق این تحقیقات که کارشناسان سیاست آمریکا در مورد ۴۳ مستاجر کاخ سفید انجام دادن، در واقع «بوش کوچیک» در این رده بندی از نظر مدیریت کشورش نفر بیست و سوم، از نظر شانسی که می آورده نفر نوزدهم و از نظر «خطرکردن» نفر هیجدهمه، در حالی که از نظر سیاست بین المللی، مدیریت اقتصاد، توانایی سازش، ایجاد رابطه و البته، هوش و ذکاوت دیگه به خط قرمز رسیده و رتبه چهل و دوم رو داره!

نتیجه این که، «بوش کوچیک» جزو پنج رئیس جمهوریه که از بدترینای تاریخ آمریکا حساب می شن و همه با هم رتبه سی و نهم رو داره. اما، وضع «باراک اوباما» کمی بهتره، چون که با اینکه در این رده بندی جاش بعد از «وودرو ویلسون»، «جان اف کندی» و یا «بیل کلینتون» است، ولی بازم تونسته جایگاه پانزدهم رو به دست آورد!

 درست مقابل «لیندون جانسون». حالا، بد نیس بدونین که، چهار مقام اول این «بدترین»ها رو «تئودور روزولت»، «آبراهام لینکلن»، «جرج واشنگتن» و «ویلیام جفرسون»، و نفر اول این «بدترین»ها رو «فرانکلین روزولت» تشکیل میدن. باید گفت که، در تحقیقات سال ۱۹۸۲ «سیه نا» هم «فرانکلین روزولت» مقام اول رو داشت.

قدر مسلم این که، این افراد کشورشون رو در بسترهای تاریخی متفاوت (جنگ جدایی، بحران اقتصادی،…) مدیریت کردن. بعضیا هم مثل «ویلیام هریسون» (۳۱ روز حکومت) حتی فرصت خودنمایی هم پیدا نکردن. به خاطر همین، یه اینجور رده بندی نمی تونه مطلق باشه، اما خوب، در آمریکا رده بندی رئیس جمهورها سنته!

حالا، میدونید به چه دلیل این تحقیقات فقط در مورد ۴۳ رئیس جمهور انجام گرفته در حالی که «اوباما» نفر چهل و چهارمه؟ به خاطر این که «گراور کلیولند» باید دوبار حساب شه! در واقع، اون در اواخر قرن نوزدهم دو بار رئیس جمهور شده، اما نه پشت سر هم! یعنی این که، رئیس جمهور بیست و دوم و بیست و چهارم بوده، که طبیعتا در تحقیقات یه بار حساب می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *