بدنسازی در چه سنی مناسب است؟

بهترین سن واسه بدنسازی کدامه؟ کودکان می تونن بدنسازی کار کنن؟ افراد پیر می تونن بدنسازی کار کنن؟

سوالاتی مثل این همیشه واسه ورزش بدنسازی وجود داشته که در این مقاله میخوایم به اونا جواب بدیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ مردم در همه سنین، تمرینات بدنسازی رو واسه افزایش قدرت، سلامت، و گرفتن تناسب اندام انجام میدن. این تمرینات مقاومتی سنگین، مقدار زیادی فشار بر بدن وارد می کنن و بدن در سنین جور واجور، به روش های مختلفی عکس العمل نشون می دهد.

درون بدن شما، پس از ۲۰ سالگی و دوباره پس از ۵۰ سالگی تغییراتی اتفاق می افتند، که بر چگونگی ی عکس العمل بدن به بدنسازی اثر میذاره.

عضلات و استخون بندی کودکان و نوجوانان بطور کامل رشد نکرده ان، پس شاید بهترین کار این باشه که بدنسازی تا پس از ۲۰ سالگی به تاخیر بیفته.

بدنسازی یا تمرینات قدرتی با وزنه های سبک تر واسه افراد جوون تر، امن ترین و موثرترین روش در وقتی هستن که شما فرم و دستورالعمل های تمرینی مناسب واسه گروه سنی خودتون رو دنبال می کنین.

کودکان، نوجوانان و بدنسازی

خیلی از نوجوانان و حتی آدمایی که قبل از سنین نوجوونی قرار دارن، با هدف افزایش عضله و بهبود کارکرد ورزشی وزنه بلند می کنن. دستورالعمل های تمرینی که واسه بدنسازان بزرگسال بکار می رود، باید واسه افراد نوجوون اصلاح شه، چون اونا هنوز به رشد کامل نرسیده ان.

آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد می کنه که کودکان و نوجوانان قبل از شروع یه برنامه ی تمرین قدرتی، یه آزمایش پزشکی بکنن.

پیشنهاد های دیگه عبارتند از شروع با وزنه های سبک تر واسه یادگیری فرم مناسب، تمرین کاردیوی منظم و دوری از وزنه برداری سنگین تا زمان رسیدن به رشد کامل. عادی ترین آسیب هایی که بدنسازان جوون تر تجربه می کنن، کشیدگی عضله، آنهم بیشتر در کمر می باشه.

۲۰ تا ۲۹: سن ایده آل واسه حجیم شدن

بین سنین ۲۰ و ۳۰، بیشتر آدما به رشد کامل رسیدن و در ۲۰ سالگی، شما می تونید با خیال راحت، بلند کردن وزنه های سنگین تر رو شروع کنین. این، وقتی از زندگیه که به شما امکان می دهد بیشترین وزن رو با کوتاهترین زمان ریکاوری لازم، بلند کنین.

از این سال ها واسه حجیم شدن استفاده کنین تا در آینده، کمتر تحت تاثیر کاهش کم کم عضله که بطور طبیعی با بالا رفتن سن اتفاق می افتد قرار بگیرین.

مدت ریکاوری عضله واسه افراد ۲۰ ساله بعد از تمرین کردن با بیشترین حد نیرو، حدود ۲ روزه. با نزدیک شدن به ۳۰ سالگی، ممکنه به ۴ روز زمان استراحت نیاز پیدا کنین.

این دوره های ریکاوری در افراد جور واجور فرق داره، با اینحال، افراد تازه کار که وزنه های سبک تر بلند می کنن، فقط به حدود ۲ روز استراحت نیاز دارن، در حالیکه آدمایی که وزنه های سنگین بلند می کنن، ممکنه صرفنظر از سنشون حتی به ۷ روز استراحت نیاز داشته باشن.

۳۰ تا ۴۹: سن ایده آل واسه قوی و سالم موندن

در سن ۳۰ سالگی، قدرت عضلانی و توانایی ریکاوری به دلیل افزایش سن، حدود ۱۰ درصد نسبت به ۲۰ سالگی کم شده و با اندازه حدود ۱ درصد در سال کاهش می یابد. پس از اون، یه کاهش وزن ۵ درصد به ازای هر ۱۰ سال پیشنهاد می شه.

زمان ریکاوری عضله بعد از وزنه برداری سنگین از حدود ۴ روز در سن ۳۰ به حدود ۷ روز تا ۵۰ سالگی افزایش پیدا می کنه.
تلاش واسه مجبور کردن بدنتون به انجام همون مقدار تمرینی که در طول دهه ۲۰ زندگیتون انجام می داد، توده ی عضلانی کمتری تولید می کنه، و ممکنه منتهی به صدمه شه.

واسه رسیدن به بیشترین رشد توده عضلانی و قدرت در این زمان، به تغییرات بدنتون توجه کرده و در صورت ضرورت، تمریناتون رو تغییر بدید.

بالای ۵۰: سن ایده آل واسه سود بردن از بدنسازی

با افزایش سن شما، عضله، استخون و توده بافت همبند، بطور طبیعی به همراه تولید هورمون کاهش می یابد. به گفته دانشگاه نیومکزیکو، تحقیقات نشون می دهد که بدنسازی، این اثر رو حتی در افراد بالای ۹۰ سال خنثی می کنه.

بعد از ۵۰ سالگی، کاهش در وزن و افزایش در زمان استراحت باید براساس نیازای فردی انجام شه. بدنسازان حرفه ای که در دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ زندگیشون رقابت می کنن، بعضی پس از شروع کردن در دهه ۵۰، ۶۰ یا بالاتر، هم قوی می مانند، و هم بسیار جوون تر از سن واقعی خودشون بنظر می رسند.

بهترین تمرینای با وزنه واسه تازه کارا

رژیم گیاه خواری و بدنسازی

بدنسازی مجله تناسب اندام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *