بدون چون و چرا به پروتکل HTTPS مهاجرت کنید

مهاجرت فقط مخصوص آدما نیس. تغییر شرایط در محیط اون قدر شدید تر از دنیا ما آدما هستش که سایتا بعضی وقتا دفعات مهاجرتشان از ما بیشتر می شه! اگه مدیر کارکشته ای باشین عالی با این نقل و انتقالات آشنا هستین و می دونین آمادگی امنیتی بهترین ابتکار عملیه که یه سایت از نظر گوگل می تونه داشته باشه. از اون جایی که گوگل بیشتر از شما نگران امنیت وب سایتتانه از راه های جور واجور تلاش کرده مدیران سایت رو واسه تلاش جهت افزایش ضریب امنیتی سایت و از راه قرارداد HTTPS تشویق کنه.
مثلا الان قرارداد HTTPS یه سیگنال مهم در رتبه بندی سایتا هستش و گوگل تاکید کرده چه قدر مهاجرت به این قرارداد می تونه ارزون و ساده باشه. حتی وب سایتای HTTP الان از سمت گوگل کروم غیرایمن (non-secure) معرفی می شن بلکه کاربران هر چی زودتر از قرارداد قدیمی HTTP به سمت قرارداد HTTPS دل بکنن!
با این حال هنوزم اما و اگه هایی واسه این مهاجرت و چگونگی تاثیر اون در هست. این مطلب شما رو واسه مهاجرت بی چون و به چه دلیل به قرارداد HTTPS راضی می کنه.

مهاجرت بی چون و به چه دلیل به قرارداد HTTPS

ارتباطات امنی که به صورت خاص در اینترنت صورت میگیره در بستر قرارداد HTTPS انجام می شن. وقتی که یه سایت خود رو با قرارداد HTTPS تطبیق دهد در واقع سه لایه امنیتی کامل و پیشرفته رو واسه کاربران خود پیش بینی کرده:
۱ – گرفتن هویت : هویت سنجی در این قرارداد از حملات فرد واسط در ارتباطی که بوجود اومده جلوگیری می کنه. اینجوری فرد مطمئنه ارسال و دریافت پیاما مستقیما از مبدا به سایت پذیرنده صورت میگیره.
۲ – رمزگذاری : حریم خصوصی آدما به واسطه رمزنگاری اطلاعاتی که رد و بدل کردن می شه به صورت کامل حفظ می شه. رمزگذاری تضمین میده که هیچ صحبت ای استراق سمع نمی شه و اطلاعاتی هم به سرقت نمی ره.
۳ – حفظ تمایت داده ها : قرارداد HTTPS تمامیت و کمال داده رو در راه انتقال بیمه می کنه.

به چه دلیل قرارداد HTTPS در سئو اهمیت پیدا کرده؟

علاوه بر امنیتی که خود صاحب سایت و کاربران احساس می کنن دلایل زیاد دیگری هم درباره ضرورت به کار گیری قرارداد HTTPS در هست. مدتیه در بحث رتبه بندی از این قرارداد یاد می شه و به همین دلیله بیشتر سایتا با HTTPS خود رو ایمن کردن.
با این که این قرارداد از نظر امنیتی اهمیت زیادی داره اما هنوز به اندازه عواملی مثل و رعایت اصول موثر نیس. می گن گوگل به اندازه ۱ تا ۵ درصد واسه سایتایی با قرارداد HTTPS امتیاز قائل می شه.
هیچی در قابل پیش بینی نیس! حتی با وجود اهمیت کم این قرارداد در رتبه بندی خطر نکنین؛ شاید در آینده گوگل واسه سایتایی با قرارداد HTTPS امتیازات خاصی در نظر بگیره.