بررسی سایت ما: Nexus 6P

گوگل سال گذشته با همکاری موتورولا یه نکسوس بزرگ و گرون به بازار عرضه کرد و این موضوع به دلیل اختلاف با انتظارات کاربران این سری وسیله ها، نارضایتی و انتقادات زیادی رو به طرف شرکت ساکن مانتین ویو روونه ساخت.

حالا این شرکت نیاز داشت تا با عرضه یه محصول مناسب تر، ضمن کسب دوباره رضایت طرفداران اندروید خالص، نماینده سخت افزاری شایسته ای رو هم واسه پلتفرم نرم افزاری خود ارائه کنه که در عین حال قادر باشه از رقابت با اجناس قدرتمندی مثل آیفون و پرچمداران سامسونگ سر بلند خارج شه.

در همین بین، هواوی هم پروژه بهبود وجهه برند خود رو کلید زده و نیاز داشت تا به جهانیان نشون بده می تونه تلفنای هوشمندی طراحی کنه که از نظر کیفیت ساخت و قابلیتا، از تولیدات خوشنام ترینای این بخش دست کمی نداشته باشن.

اینجور نیازای مشترکی در آخر موجب شد دو غول بخش فناوری، اولین همکاری مشترک خود رو واسه تولید تلفن هوشمند بعدی سری نکسوس رقم بزنن، محصولی که Nexus 6P نام گرفت.

در ادامه مطلب با بررسی سایت ما از Nexus 6P همراه باشین تا ببینیم نتیجه حاصل از این همکاری رو تا چه حد میشه موفقیت آمیز به حساب آورد.

طراحی

نمایش ۳۶۰ درجه

تصویر رو بچرخونین

شروع

در وسایل سری نکسوس همیشه قیمت و نرم افزار، اولویت بالاتری نسبت به طراحی ظاهری داشته و این موضوع موجب شده کمتر تماشاگر به کار گیری مواد اولیه گرون و طراحیای خیره کننده در این اجناس باشیم.

هواوی اما واسه اولین بار واسه ساخت بدنه تلفن هوشمند سری نکسوس، آلومینیوم مورد استفاده واسه صنایع هوا فضا رو در نظر گرفته و همین موضوع، «۶ پی» رو به با کیفیت ترین نمونه تا الان تبدیل کرده.

اگه شمام باور داشتین گوگل در افزایش اندازه نکسوس قبلی زیاده روی کرده بود، خبر خوش اینکه مدل جدید با ابعاد ۱۵۹ در ۷۷ میلی متر کوچکتر شده و برخلاف اسمش در کنار اجناس ۵.۷ اینچی مثل iPhone 6S Plus و +Samsung Galaxy S6 Edge قرار میگیره.

وزن دستگاه هم با ۱۷۸ گرم، نسبت به مدل قبلی کاهش نشون میده که هنوز از خیلی از رقبا بیشتره، اما کلی ترین فرق ضخامت هستش که در مدل جدید به شکل زیادی کم شده و به ۷.۳ میلی متر رسیده که رقم مناسبی هستش.

ابعاد کوچکتر در کنار باریکی دستگاه، به بهتر شدن به طور کاملً محسوس ارگونومی «۶ پی» نسبت به مدل پیش انجامیده و با وجود فلزی بودن، چسبندگی دستگاه به دست کاربر هم به طور کاملً مناسبه و جای نگرانی چندانی در مورد لیز خوردن این محصول بزرگ وجود نداره.

تنها دکمه های موجود صدا و پاور هستن که در سمت راست بدنه قرار گرفتن و دومی زبر تره تا هنگام لمس کردن جدا باشه. این تکمها هم مثل دیگه اجزای بدنه کیفیت ساخت مناسبی دارن و برخلاف Nexus 5X (بررسی سایت ما) هنگام فشار دادن اونا احساس تو خالی و پلاستیکی بودن دارین.

البته وجود یه حسگر اثر انگشت در پشت بدنه تا حد زیادی نیاز به به کار گیری دکمه پاور رو رفع کرده. این حسگر کارکرد دقیقی داره و وجود اون در پشت بدنه موجب شده امکان باز کردن قفل دستگاه همزمان با بیرون آوردن تلفن هوشمند از جیب وجود داشته باشه.

در بالای حسگر هم نوار شیشه ای مشهور دستگاه مشاهده می شه که سازنده، سازمان دوربین و لوازم ارتباطی رو درون اون قرار داده و این دریچه شیشه ای رو، به عنوان پنجره ای واسه ورود و خروج امواج از بدنه فلزی محصول در نظر گرفته.

هرچند طراحی این قسمت در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسه، اما همین ویژگی عوضش موجب شده بیرون زدگی دوربین خیلی به چشم نیاد. البته انتقاداتی هم در مورد این قسمت هست و بعضی کاربران در مورد ترک برداشتن نوار شیشه ای دستگاه گزارش دادن.

در نمای جلوی دستگاه میبینیم که حدود ۷۱ درصد از بدنه به نمایشگر اختصاص داده شده که نسبت به رقبا رقم کمتری هستش، اما بخشی از موضوع به این دلیله که «۶ پی» در بالا و پایین صفحه نمایش از ۲ اسپیکر تقریباً بزرگ استریو استفاده میکرد.

گوگل در نکسوسای جدید از درگاه USB Type-C استفاده کرده که در اون جهت کابل اهمیتی نداره و کاربر رو از پیدا کردن جهت درست هنگام اتصال کابل راحت کرده، مزیتی که از طرف دیگه موجب می شه کابلا و خیلی از لوازم جانبی قبلی شما با این تلفن هوشمند قابل استفاده نباشن.

شرکت چینی ً ۳ رنگ سفید، نقره ای و مشکی رو واسه بدنه فلزی دستگاه در نظر گرفته.

در تموم سالهای تولید تلفنای هوشمند سری نکسوس، هر جا صحبت از کیفیت ساخت بود، به نام Nexus One مثلا ای مناسب اشاره می شد و پس از اونم تنها Nexus 4 موفق شده بود توجه ها رو به بدنه شیشه ای خود جلب کنه.

حالا اما تردیدی وجود نداره که «۶ پی» نه فقط با کیفیت ترین محصول در خونواده خود، بلکه یکی از جذاب ترین تلفنای هوشمند اندرویدی هستش که طراحی اون از جذابیت لازم واسه کاربران غیر حرفه ای هم بهره منده.

البته لازمه اشاره کنیم که یه مدت پیش ۲ ویدیوی جنجالی روی یوتوب منتشر شده بود که از مقاومت ناچیز بدنه نکسوس هواوی حکایت داشت و در اونا تقسیم شدن محصول به ۲ نیم با فشار دست به نمایش گذاشته می شد.

در ادامه بحثای زیادی در مورد درستی این ویدیوها در گرفت و هرچند ما در سایت ما امکان رد یا تایید اونا رو نداریم، اما می تونیم به شما اطمینان بدیم که در بازه حدود یه هفته ای بررسی ما، هنگام استفاده و حمل روزانه دستگاه، به مشکلی در مورد اندازه مقاومت بدنه بر نخوردیم.

نمایشگر

«۶ پی» بر خلاف چیزی که از اسمش بر میاد، به یه نمایشگر ۵.۷ اینچی AMOLED با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ مجهز شده. اینجور رزولوشنی موجب شده اندازه جزئیات و وضوح صفحه نمایش، خیره کننده و به طور کاملً راضی کننده باشه و اندازه کنتراست و زاویه دید مناسب هم از دیگر خصوصیات مثبت نمایشگر هستش.

هرچند هواوی واسه ساخت این نمایشگر از آخرین نسل پنلای سامسونگ استفاده کرده، اما بیشترین حد اندازه روشنایی در نکسوس جدید با ۳۶۰ قصد، حدود ۱۰۰ واحد از محصولی مثل Galaxy Note 5 کمتره.

این موضوع از اونجا سرچشمه میگیره که سامسونگ با ایجاد بهبودهای نرم افزاری اندازه روشنایی نمایشگر اجناس خود رو زیاد می کنه، در حالی که اینجور خصوصیتی در اندروید خالص وجود نداره، اما با این وجود می تونیم بگیم خوانایی نمایشگر، در محیطای پرنور خارجی قبول کردنیه.

از دیگر خصوصیات پنلای AMOLED هم میشه به نمایش رنگهای بزرگ نمایی آمیز اشاره کرد. این موضوع در نکسوس جدید هم هست و دمای رنگ نمایشگر دستگاه به ۶۷۳۷ کلوین می رسه که به سمت رنگهای گرم متمایله.

البته کاربران حرفه ای تر می تونن با دسترسی به Developer Settings در رابط کاربری دستگاه اونو تغییر داده و بنا به سلیقه خود روی حالت نمایش نزدیک به حالت طبیعی بذارن.

صفحه نمایش «۶ پی» ً از شیشه محافظ گوریلا گلس ۴ استفاده میکرد و هرچند سازنده در اون از لایه ضد جذب چربی استفاده کرده، اما به نظر نمی رسه این لایه تاثیر چندانی در جلوگیری از جذب اثر انگشت روی صفحه نمایش داشته باشه.

در کل لازمه بگیم که تراکم پیکسلی و رزولوشن بالا، در کنار کیفیت آخرین نسل فناوری پنلای AMOLED، نمایشگر این محصول رو به یکی از بهترین نمونه هایی تبدیل کرده که تا الان در وسایل سری نکسوس مشاهده کردیم.

نرم افزار

عرضه هر نکسوس تازه با جدیدترین نسخه از پلتفرم موبایل گوگل همراه س و «۶ پی» بخاطر این از اندروید مارشملو نسخه ۶ استفاده میکرد. برخلاف اندروید آب نبات چوبی که ظاهرش دچار تغییرات بسیاری شده بود، حالا در نسخه مارشملو تغییرات به باطن سیستم عامل محدود شده و تماشاگر بهبودها و قابلیتای متفاوتی هستیم که در ادامه به توضیح بعضی از اونا می پردازیم.

کشوی اپلیکیشنا

این بخش کلی ترین تغییر ظاهری هستش، چون که در نسخه مارشملو، نرم افزارهای موجود روی حافظه به شکل عمودی در کشوی اپلیکیشنا لیست شده و دیگه صفحات افقی واسه ورق زدن وجود ندارن.

در بالای این قسمت نوار جستجو مشاهده می شه و کمی پایینتر هم می تونین به آیکون ۴ اپلیکیشنی که بیشتر از همه مورد استفاده قرار دادین دسترسی داشته باشین.

Google Now on Tap

این ویژگی مهمترین توانایی اضافه شده به نسخه مارشملو هستش که با به کار گیری اون می تونین دکمه home رو در هر بخش از سیستم عامل نگه دارین تا دستیار دیجیتالی گوگل براساس محتوای موجود روی صفحه، اطلاعات و لینکای مختلفی رو در اختیار شما بذاره.

واسه نمونه در تصویر نتیجه نگه داشتن دکمه هوم روی یکی از ایمیلای دریافتی در اپلیکیشن جیمیل رو می بینین.

مصرف انرژی بهینه

اندروید نسخه مارشملو از ویژگی Doze استفاده میکرد و طرز کار اون به این شکله که تلفن هوشمند در صورت ساکن موندن دراز مدت، پردازشای پس زمینه (از جمله اتصال اینترنت) رو متوقف می کنه تا شارژ باتری در وقتی که از تلفن هوشمند خود استفاده نمی کنین الکی مصرف نگردد.

App standby هم ویژگی دیگه ایه که با کنترل اندازه دسترسی اپلیکیشنا به اینترنت، مصرف باتری الکی رو کم می کنه. مثلا اگه اپلیکیشنی رو نصب کرده و خیلی ازش استفاده نمی کنین، دستگاه هم با در نظر گرفتن این موضوع اجازه دسترسی به اینترنت رو واسه این اپلیکیشن محدود می کنه.

امنیت

از جمله بهبودهای نسخه مارشملو در مورد امنیت میشه هم اینکه شدن پشتیبانی از حسگر اثر انگشت به صورت پیشفرض اشاره کرد که این توانایی رو خیلی راحت در اختیار اپلیکیشنای سوم شخص قرار داده و راحتی استفاده و امنیت دستگاه رو به شکل محسوسی زیاد می کنه.

علاوه بر این، حالا دیگه هنگام دانلود اپلیکیشنا با لیست پیچیده ای از مجوزهای لازم نرم افزار مواجه نمی شین و به جای اون هر زمان که اپلیکیشن بخواد به بخشی از اطلاعات شما دسترسی داشته باشه، مجوز مربوط به اون به این نتیجه رسید می شه.

امکان مشاهده مجوزهای دسترسی دریافت شده به وسیله هر اپلیکیشن هم به شکل جدا از هم هست و در هر زمان می تونین با مراجعه به منوی تنظیمات در مورد اونا تصمیم بگیرین.

گوگل ً اعلام کرده هر ماه یه وصله امنیتی واسه وسایل نکسوسی مجهز به اندروید مارشملو منتشر می کنه. واسه مشاهده تاریخ آخرین بروزرسانی دریافت شده خود می تونین به بخش Android security patch level در قسمت About phone منوی تنظیمات مراجعه کنین.

دوربین

برخلاف نکسوسای قبلی که در اونا به تجربه عکاسی توجه چندانی نشده بود، دوربین «۶ پی» از امکانات پیشرفته ای مثل فوکوس لیزری، فلش LED دوگانه و گشودگی دیافراگم f/2.0 برخورداره.

این تلفن هوشمند مثل داداش کوچکتر خود از یه سنسور ۱۲.۳ مگاپیکسلی ساخت سونی استفاده میکرد که پیکسلای اون با اندازه ۱.۵۵ میکرون از حد عادی (۱.۲ میکرون) بزرگتر بوده و بیشتر به دنیای دوربینای کامپکت تعلق دارن تا تلفنای هوشمند.

HTC قبل از این اعلام کرده بود پیکسلای ۲ میکرونی در فناوری اولتراپیکسل این شرکت نور بیشتری جذب کرده و به بهتر شدن قابل توجه کیفیت عکاسی منجر می شن، موضوعی که البته در عمل خلاف اون اتفاق افتاد.

از طرف دیگه اما Nexus 5X قبل از این با به کار گیری سنسور برابر، کارکرد بسیار مناسبی به نمایش گذاشته بود و حالا «۶ پی» علاوه بر این سنسور، از توان پردازشی بالاتری هم برخورداره که می تونه بازم به بالاتر رفتن کیفیت ثبت تصاویر منجر شه.

هرچقدر سنسور در کنار توان پردازشی بالاتر از کارکرد مناسب تر نوید میده، اما عوضش رابط کاربری بخش دوربین هم در هر دو دستگاه یه جوره که قبل از این گفتیم در مقایسه با رقبا قابلیتای چندانی ارائه نمی کنه.

این رابط کاربری از تنظیمات دستی بهره مند نیس و حالتای عکاسی اونم به پانوراما، Photo Sphere واسه ثبت تصاویر کروی و Lens Blur واسه ثبت عکسایی با زمینه محو محدود می شه.

کیفیت عکاسی هر دو نکسوس هم در دنیای واقعی بسیار نزدیک به نظر می رسه. «۶ پی» مثل داداش کوچکتر خود در نور روز تصاویر رو با رنگای طبیعی، جزئیات مناسب و نویز ناچیز به ثبت میرسونه.

این تلفن هوشمند از توانایی +HDR استفاده میکرد که در صورت فعال بودن، کنتراست و رنگهای عکساتون رو به شکل محسوسی بهبود خواهد بخشید، البته در ازای کمی کنه تر شدن کارکرد عکاسی.

این توانایی در شرایط کم نور و هنگام عکاسی در شب هم کاربرد داره و در صورت به کار گیری اون می تونین تصاویری با نور بسیار مناسب، رنگهای طبیعی و نویز ناچیز ثبت کنین.

اما گذشته از شباهتا، یه فرق بین دو نکسوس هست و اون کارکرد مناسب تر فلش در «۶ پی» است. فلش قوی این تلفن هوشمند از سرعت بالایی برخورداره و تصاویر رو با رنگای به طور کاملً طبیعی و مناسب ثبت می کنه.

فرق دیگه هم به امکان فیلمبرداری اسلوموشن با اندازه ۲۴۰ فریم در ثانیه برمیگرده، در حالی که این رقم در Nexus 5X به ۱۲۰ فریم محدوده. در آخر اما هر دو محصول در این بخش کیفیت برابری ارائه می کنن که خیلی هم خیره کننده نیس.

این تلفن هوشمند میتونه ویدیوهای ۴K رو با اندازه ۶۰ فریم در ثانیه ثبت کنه که ۲ برابر از نکسوس LG بیشتره، اما کیفیت و جزئیات تصاویر در مقایسه با پرچمداران دیگه کافی به نظر نمی رسه که بخشی از اون می تونه به دلیل نبود وجود لرزشگیر اپتیکال باشه.

در آخر لازمه اشاره کنیم که دوربین ۸ مگاپیکسلی جلوی دستگاه هم از کارکرد مناسبی برخورداره که امکان ثبت سلفیایی با رنگای پویا و نویز قابل قبول رو جفت و جور کرده.

در کل میشه گفت گوگل آخرسر موفق شده در هر دو محصول، یه تجربه کاربری مناسب رو در مورد عکاسی واسه کاربران تلفنای هوشمند سری نکسوس جفت و جور آورد.

در آخر می تونین گالری نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین «۶ پی» رو ببینین.

سخت افزار

هواوی واسه نکسوس تازه مستقیم به سراغ یکی از قوی ترین چیپستای موجود رفته و نسخه ۲.۱ اسنپدراگون ۸۱۰ رو مورد استفاده قرار داده که مشکلات نسخه قبلی از جمله ایجاد گرمای زیادتر از اندازه در اون رفع شده.

این چیپست از ۴ هسته براساس Cortex-A53 و ۴ هسته A57 استفاده میکرد که همه اونا با فرکانس ۲.۰ گیگاهرتز عمل میکنن و علاوه بر این ۳ گیگابایت هم حافظه رم از نوع LPDD4 واسه دستگاه در نظر گرفته شده.

هرچند اینجور ترکیبی به تنهایی واسه رفع هرگونه نگرانی در مورد توان پردازشی دستگاه کافیه، اما با این حال با نسخه جدید بنچمارک Antutu قدرت دستگاه رو سبک و سنگین کردین و «۶ پی» با کسب امتیاز بیشتر از ۸۲ هزار نشون داد فاصله زیادی با پرچمداران سامسونگ نداره، کالاهایی که در گروه قوی ترین تلفنای هوشمند موجود در بازار هستن.

ادرینو ۴۳۰ هم پردازنده گرافیکی دستگاهه که توان گرافیکی اون نسبت به مدل قبل از خود ۳۰ درصد زیاد شده و توان محاسباتی قطعه هم ۲ برابر شده، اونم با وجود کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی.

بنچمارکای واحد پردازش گرافیکی نشون میدن که «۶ پی» با وجود رزولوشن و تراکم بالای پیکسلای نمایشگر از توان کافی واسه اجرای عملکردهای سنگین برخورداره.

به کار گیری «۶ پی» در دنیای واقعی هم تایید کننده یافته های به دست اومده در بنچمارک هاست. این تلفن هوشمند به روان ترین شکل ممکن اندروید خالص رو اجرا می کنه و در اجرای سنگین ترین اپلیکیشنا و بازیای گرافیکی هم مشکلی نداره.

در آخر لازمه اشاره کنیم که نکسوس جدید در ۳ ظرفیت ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی ارائه می شه، اما امکان افزایش اون با به کار گیری کارت حافظه وجود نداره و در نتیجه هنگام انتخاب لازمه به این موضوع به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

حسگر اثر انگشت

نسخه ۶ اندروید حالا به شکل ساکن از حسگر اثر انگشت پشتیبانی می کنه و گوگل بر همین پایه، پشت بدنه هردو نکسوس تازه رو به یه حسگر اثر انگشت دایره شکل اختصاص داده.

این حسگر کارکرد سریع و دقیقی داره و تقریبا از هر جهت میتونه اثر انگشت کاربر رو تشخیص بده، در نتیجه می تونین همزمان با بیرون آوردن دستگاه از جیب، قفل اونو هم باز کنین.

از طرف دیگه اما قرار گرفتن حسگر در پشت دستگاه موجب می شه امکان دسترسی به این بخش، در حالتی که تلفن هوشمند روی میز قرار گرفته وجود نداشته باشه و در آخر، این کاربره که باید در مورد به درد بخور بودن یا نبودن محل قرار گرفتن حسگر براساس سلیقه خود قضاوت کنه.

روند ثبت اثر انگشت جدید در حافظه هم مزیت دیگه این تلفن هوشمند نسبت به رقباست و در وقتی کمتر از ۱۰ ثانیه به انجام می رسه. این حسگر ً در حالت خاموش بودن نمایشگر هم فعاله و پس از قرار گرفتن انگشت کاربر، در وقتی کمتر از نیم ثانیه قفل دستگاه رو باز می کنه.

صدا

اسپیکرهای استریوی «۶ پی» در بالا و پایین نمایشگر قرار دارن، موضوعی که موجب می شه صدای دستگاه رساتر به گوش رسیده و هنگام استفاده دست کاربر سد راه اون نباشه. البته با این وجود بلندی صدای دستگاه در سطحی بین HTC One M9 و Nexus 5X قرار میگیره.

کیفیت پخش و اندازه نویز این اسپیکر هم به طور کاملً قبول کردنیه، تفکیک فرکانسا به شکل مطلوبی انجام می شه و کلی ترین نقطعه ضعف این بخش رو میشه قدرت فرکانسای بیس در نظر گرفت.

در کل میشه گفت نمایشگر بزرگ و با کیفیت در کنار اسپیکرهای استریو در جلوی دستگاه، «۶ پی» رو به یه گزینه مناسب واسه کاربرده های صوتی و تصویری بدل کردن.

امکانات ارتباطی

گوگل در هردو نکسوس جدید از درگاه USB Type-C استفاده کرده که در اون جهت اتصال کابل اهمیتی نداره. این استاندارد جدید ً میتونه اندازه بیشتری از انرژی رو منتقل کنه، موضوعی که می تونه به افزایش سرعت شارژ تلفنای هوشمند منجر شه.

درگاه تازه علاوه بر این میتونه انرژی رو به شکل برعکس منتقل کنه، در نتیجه اگه یه Nexus 5X (یا هر وسیله دیگه مجهز به USB Type-C) رو به نکسوس هواوی وصل کنین، این محصول به شکل پاوربانک، وسیله دوم رو شارژ می کنه.

تغییر استانداردهای ارتباطی البته هیچوقت بدون دردسر انجام نمی شه و هواوی واسه رفع این موضوع برخلاف LG، تصمیم گرفته علاوه بر کابل USB Type-C، یه تبدیل هم در کنار نکسوس جدید ارائه کنه تا امکان اتصال این تلفن هوشمند به درگاهای فعلی موسوم به Type-B هم وجود داشته باشه.

از دیگر نکات منفی این تغییر هم میشه به نبود پشتیبانی نکسوس جدید از کابلای OTG و خروجی تصویر HDMI اشاره کرد و علاوه بر این سرعت انتقال داده هم در این محصول به USB 2.0 محدوده.

«۶ پی» ً از یه سیم کارت نانو ۴G پشتیبانی می کنه و از دیگر امکانات ارتباطی اون میشه به بلوتوث ۴.۲، وای-فای با باند دوگانه و NFC اشاره کرد.

باتری

نمایشگر بزرگ و با کیفیت بدون یه باتری پر ظرفیت به پاشنه آشیل هر تلفن هوشمندی تب