بوت استرپ یا متریال دیزاین؟

مقایسه فریم ورک بوت استرپ با متریال دیزاین

همونجوریکه میدونید گوگل متریال دیزاین (Material Design) رو همزامان با معرفی اندروید ۵ ارائه داده. قبل از معرفی رسمی Material Design Lite فریم ورکای مختلفی مانند UI Material جهت کاربردی کردن اصول ارائه شده بوسیله گوگل ایجاد شده بود ولی حالا با معرفی رسمی از طرف گوگل میشه متریال دیزاین رو یه حریف جدی واسه بوت استرپ در آینده ای نزدیک دونست.

در اوایل جولای ۲۰۱۵ گوگل یه فریم ورک جدید Material Design Lite منتشر کرد. این فریم ورک خیلی راحت قابل استفاده س و پیش بینی میشه که رقیبی جدی واسه فریم ورک محبوب بوت استرپ باشه.

تفاوتای Material Design و Bootstrap

شاید در نظر خیلیا این مقایسه از پایه اشتباه باشه چون Material Design یه استاندارد واسه طراحی رابط کاربریه و Bootstrap یه فریم ورک به جهت طراحی صفحات رسپانسیو با سرعت بالا. ولی با معرفی نسخه Lite که یه فریم ورک هستش رقابت بین این دو در آینده ای نزدیک بسیار داغ می شه. در ادامه تفاوتای کلی این دو رو بررسی می کنیم.

فکر و ایده اولیه

بوت استرپ با هدف ساخت و طراحی وب سایتای ریسپانسیو بوسیله توییتر ساخته شد. بوت استرپ کامپوننتای گوناکونی رو واسه طراحی بخشای جور واجور سایت در اختیار شما قرار می ده که همه براساس طراحی واکنشگرا جفت و جور و ارائه شدن.

Material Design Lite یه راه حل عملی واسه اجرا مفاهیم متریال دیزاین در طراحی سایته. متریال دیزاین المانای اولیه در طراحی وب رو جفت و جور کرده و پیشرفت ی اونا رو به برنامه نویسان واگذار کرده.

روند گسترش و پیشرفت

بوت استرپ دارای مستنداتی دقیق و کامله که درزمان چندین سال پیشرفت و بهبود پیدا کرده. مثالا و نمونه کدهای بسیاری هست که شما می تونین خیلی راحت کپی کرده و در بخشای مورد نظر از طراحی سایت خود بذارین. هم اینکه برنامه های مختلفی جهت کدنویسی و طراحی سایت براساس فریم ورک بوت استرپ هست که سرعت کارکرد شما رو شدیدا افزایش می ده.

در مقابل متریال دیزاین در اول راه خود قرار داره و نمونه های موجود از اون بسیار محدود هستن. شما واسه ساخت المانای جورواجور نیازمند ترکیب کلاسای بسیار و پیچیده هستین و همین امر کمی موجب پریشونی و گیجی می شه.

Bootstrap به خونواده ای بزرگ و پرجمعیت تبدیل شده که هر کدوم در گوشه ای از دنیا در حال گسترش و بهبود اون هستن و هر روز قالبا و امکانات جدیدی واسه اون ارائه میدن حال اینکه Material Design در اول راه خود بوده و هنوز مورد توجه عموم طراحان وب نیستش.

bootstrap vs mdl

مقایسه کاربران Bootstrap و Material Design در سایت Github

ساختار و شکل دادن صفحه

بوت استرپ شامل یه سیستم شبکه ای (Grid Layout) پیشرفته س که در کنار ستون بندی به شما امکان مخفی کردن ستونا، تعیین محل قرار گرفتن و فاصله از دور و بر رو می ده ولی متریال دیزاین دارای یه شبکه ابتداییه که ستون بندی اولیه رو میشه با اون انجام داد ولی ویژگیای پیشرفته رو پشتیبانی نمی کنه.

ستون بندی در material design

نمونه ستون بندی در Material Design

هر دو فضای صفحه رو به ۱۲ بخش تقسیم کرده و با به کار گیری اون ترکیبات جور واجور رو ایجاد میکنن. در طراحی ستون بندیا کلیه اصول طراحی رسپانسیو رعایت شده و شما می تونین با به کار گیری کلاسای ساده اندازه هر ستون رو در ابعاد مختلفی از صفحه نمایش کاربران مشخص کنین.

سخن پایانی

بنظر میرسه که هردو امکانات و تواناییای مشابهی داشته باشن که لازم هر طراح و پیشرفت دهنده وبه، در نتیجه انتخاب به سلیقه و پروژه شما مربوط می شه. البته ساده تر اون هستش که شما یکی از این دو فریم ورک رو انتخاب کرده و در اون حرفه ای شید. در اینصورت اگه توانایی شما در طراحی و گرافیک بالاست از بوت استرپ استفاده کنین و اگه در طراحی ضعیف هستین و کدنویس توانمندی به حساب میاید متریال دیزاین واسه شما بهترین گزینه س.

 

بنظر شما کدوم یکی از این دو فریم ورک قویتر هستن و آینده موفق تری در فضای وب جهانی دارن؟ کلا به کار گیری اینجور فریم ورکایی واسه طراحی سایت مناسب هستن؟

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *