تغییرات جدید در افزونه Yoast

آموزش تغییرات جدید در افزونه Yoast

اگه با افزونه سئو وردپرس  یا همون Yoast سرو کار داشته باشین شاید فهمیدین که تازگیا نسخه ای جدید از این افزونه منتشر شده که دارای قابلیتای جدیدیه. در بروزرسانی جدید Yoast علاوه بر امکانات قبلی سئو، بخشی به نام content اضافه شده که ساختار مقالات سایت رو از نظر نگارشی، خوانایی و طول محتوا بررسی می کنه.

با در نظر گرفتن درخواست تکراری شما از وبسیما دوره آموزشی کامل واسه آموزش سئو وردپرس جفت و جور و منتشر شده، امکانات جدید Yoast در بخش Content در این دوره آموزشی نبود که در این مقاله به شکل کامل بررسی و معرفی میشه.

آموزش کار با content در افزونه Yoast

با در نظر گرفتن تاثیر بسیار زیاد کیفیت محتوا بر سئو، ۶ چک لیست محتوایی در ورژن ۳٫۳ افزونه Yoast اضافه شده که به بهینه سازی محتوای سایت کمک می کنه. این ۶ چک لیست تک تک اجزای مقالات شما رو از نظر ساختار محتوایی از جمله پاراگراف، زیر عنوان، جملات و…  بررسی می کنه تا خیلی راحت بتونین محتوایی با ارزش تولید کنین.

روش هدف دار تیم Yoast واسه تغییرات جدید

تیم Yoast با بررسی جنبه های زبون شناسی و محتوایی و تاثیر اون روی کاربران تلاش کرده تا چک لیست مناسبی رو در بروزرسانی جدید افزونه Yoast بسازه. نتیجه گیری تیم تحقیقاتی Yoast بر این اساسه که کاربران سایت معمولا جمله های طولانی  و نامعلوم رو دوست ندارن و در کمترین زمان میخوان به هدف خود برسن.

آموزش بخش جدید در Yoast به نام content

بررسیا نشون دهنده اون هستش که در خیلی از نرم افزارای موجود در بازار محتوا از نظ گرامر و املا بررسی می شه ولی هیچوقت به خوانایی محتوا توجه نشده و از اونجایی که دریافت یه پیام بوسیله مخاطب وابسته به اندازه خوانایی یه متنه افزونه سئو وردپرس تلاش کرده عامل خوانایی رو در چک لیست خود دید کنه.

در ادامه ۶ عامل اضافه شده به افزونه سئو وردپرس که در بخش content نشون داده می شن تقدیم حضورتون می کنیم.

بررسی عنوانا یا تگای h

در آپدید جدید Yoast چک لیستی به نام زیر عنوان اضافه شده که همه تگای h موجود در محتوا رو براساس تعداد تکرار،طول، و کلمات استفاده شده سبک و سنگین میکنه.

آدمایی که متنی رو در صفحات وب مطالعه می کنن معمولا زمان کمی دارن، اونا میخوان در کوتاهترین زمان اطلاعاتی رو از صفحات وب به دست بیارن. از اونجایی که افراد قبل از خوندن کلی متن با خوندن سرفصلا، دید کلی از محتوای سایت به در نتیجه زیرعنوان خوب نه فقط یه دید کلی به خواننده میده بلکه دلیل می شه ساختار متن به درستی سازمان دهی شه و خوانایی متن زیاد شه.

قابلیتای جدید در افزونه سئو وردپرس

در نتیجه در بروزرسانی جدید Yoast قابلیتی اضافه شده که با بررسی زیرعنوانای مقاله انسجام کلی محتوا رو سبک و سنگین میکنه. مهمترین مواردی که بوسیله این افزونه بررسی می شن یعنی:

 • موقع نوشتن یه مقاله باید از زیر عنوانا هم در متن مقاله استفاده شه
 • بعد از هر عنوان متنی نوشته شه که علاوه بر توضیح عنوان اصلی در بردارنده زیر عنوان خود هم باشه
 • استفاده زیاد از زیر عنوانا پیشنهاد نمی شه و خوانایی متن رو نابود می کنه
 • طول متن زیر عنوان معمولا با متنی که بعد از زیر عنوان نوشته می شه سنجیده می شه

ملاک افزونه سئو وردپرس واسه چراغای سبز و قرمز به این صورته که اگه مقاله شما بعد از هر زیر عنوان

 • دارای ۳۰۰ کلمه باشه شما یه چراغ سبز دریافت می کنین.
 • دارای بیشتر از ۳۰۰ و کمتر از ۳۵۰ کلمه باشه چراغ نارنجی دریافت می کنین
 • دارای بیشتر از ۳۵۰ کلمه باشه چراغ قرمز دریافت می کنین

هم اینکه اگه مقاله شما دارای زیر عنوان نباشه چراغ قرمز دریافت می کنین.

 

بررسی طول پاراگراف بوسیله افزونه Yoast

آدمایی که واسه خوندن محتوایی به سایت شما مراجعه می کنن معمولا عاشق مقالاتی با پاراگرافای کوتاه می شن. وجود پاراگرافای طولانی واسه کاربران دلسرد کننده س و پاراگرافای بسیار کوتاه هم ارزش محتوایی واسه کاربران نداره. بررسی محتوایی پاراگرافای تیم Yoast در بروزرسانی جدید به این صورته که پاراگرافایی که

 • شامل کمتر از ۱۵۰ کلمه باشن یه چراغ سبز دریافت می کنن
 • شامل بیشتر از ۱۵۰ کلمه و کمتر از ۲۰۰ کلمه باشن چراغ نارنجی در یافت می کنن
 • شامل بیشتر از ۲۰۰ کلمه باشن چراغ قرمز دریافت می کنن

در نظر داشته باشین که پارگرافاتون زیادتر از اندازه هم کوتاه بی کاربرد نباشن، هر پاراگراف باید مفهومی تقریبا جداگونه و کاربردی رو در اختیار کاربران بذاره.

بررسی طولانی بودن جملات در بخش contetn افزونه سئو

هر کدوم از جملات مقاله سایت هم باید دارای اندازه مناسبی باشه تا خوانایی متن زیاد شه. جملات طولانی دلیل می شه کاربران در طول مطالعه اول جمله رو فراموش کرده و در نتیجه نتونن رابطه بین کلمات رو بفهمن. البته دست کم طول هر کدوم از جملات باید ۲۰ کلمه باشه در نتیجه افزونه Yoast در بروزرسانی جدید آنالیزی از ساختار و انسجام جملات هم در اختیار کاربران قرار میده و به شکل زیر امتیاز مناسبی رو در اختیار کاربران خود قرار میده:

 • اگه کمتر از ۲۵ درصد جملات مقاله شامل بیشتر از ۲۰ کلمه باشه چراغ سبز دریافت می کنین
 • اگه بیشتر از ۲۵ درصد و کمتر از ۳۰ درصد جملات شامل بیشتر از ۲۰ کلمه باشه چراغ نارنجی دریافت می کنین
 • مقاله ای که بیشتر از ۳۰ در صد جملات اون دارای ۲۰ کلمه باشه چراغ قرمز دریافت می کنه

یعنی در بعضی جملات خود می تونین بیشتر از ۲۰ کلمه استفاده کنین ولی نباید درصد این جملات در متن شما بالا باشه، ملاک افزونه واسه تعیین پایان جمله نقطه یا رفتن به خط بعده.

به کار گیری کلمات ربط در جملات

به کار گیری کلمات ربط دلیل می شه رابطه بین جملات مشخص شه و خوانایی متن بالا بره. به کار گیری کلماتی از جمله پس، از آنجا که، به طور مثال، ولی، اما و…. دلیل می شه کاربران درک بیشتری ازمحتوای مقالات  داشته باشن. البته این مورد شاید در زبون فارسی به درستی عمل نمیکنه.

در بروزرسانی جدید افزونه Yoast اگه

 • دست کم ۳۰ درصد جملات در متن شامل یه کلمه ربط باشه چراغ سبز دریافت می کنین
 • دست کم بیشتر از ۲۰ درصد و کمتر ۳۰ درصد از جملات دارای یه کلمه ربط باشه چراغ نارنجی دریافت می کنین
 • و در صورت اینکه کمتر از ۲۰ درصد جملات مقاله دارای کلمه ربط باشه چراغ Yoast به رنگ قرمز تبدیل می شه.

یعنی اگه در هر ۵ جمله کمتر از ۱ بار از کلمه ربط استفاده کنین چراغ قرمز دریافت می کنین که نشونه ای از پیچیده بودن محتوای شما هستش.

به کار گیری افعال نامعلوم در جملات

به کار گیری افعال نامعلوم در زبانای انگلیسی بسیار رایجه. همونجوریکه میدونید فاعل فعلای نامعلوم نامشخصه. تیم Yoast با بررسیای زبون شناسی که انجام داده به این نتیجه رسیده که بهتره به کار گیری افعال نامعلوم تا حد امکان در جملات سایت کم بشه. در نتیجه تیم Yoast پیشنهاد کرده واسه اینکه چراغ سبز دریافت کنین باید تنها کمتر از ۱۰ درصد جملات مقاله دارای افعال نامعلوم باشن.

این مورد در زبون فارسی هم صدق میکنه، زمانیکه از افعال نامعلوم در جملات خود اضافه میکنیم خواننده متن باید واسه درک اون انرژی و هوش بیشتری صرف کنه. مثلا میشه یه جمله رو به دو صورت زیر بگیم، بنظر شما درک کدوم راحت تره؟

 • با گسترش آتیش سوزی، تموم شهر پوشیده از دود و خاکستر شد.
 • آتیش سوزی موجب شد تموم شهر پوشیده از دود و خاکستر شه.

اندازه گیری اندازه سختی مقاله ( Flesch Reading Ease)

چراغ آخر Yoast در بخش جدید خود به نام content مربوط به اندازه سهولت محتواس که با به کار گیری یه الگوریتم تایید شده سهولت متن سنجیده می شه. این چراغ فقط و فقط در مقالات انگلیسی روشن می شه (از زبون وردپرس شما تشخیص داده میشه).

در آخر میشه اشاره کرد اگه اگه طی چند وقت گذشته روش هدف دار خود رو روی تولید محتوا و رابطه مناسب با کاربران قرار دادین مشکلی با بروزرسانی جدید افزونه Yoast دارید و خیلی راحت می تونین ۶ چراغ سبز رو دریافت کنین. تغییرات جدید در افزونه Yoast بیان کننده افزایش اهمیت محتوا در سئو هستش و همونجوریکه در مقالات قبلی وبسیما اشاره شده محتوای تازه و تولید محتوای باکیفیت واسه گوگل از اهمیت بالایی برخورداره.