تکنیکهای طراحی جلد مجله

اصول طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله میتونه رویای هر طراحی باشه. واسه اینکار یه فضای خالی به اندازه یه صفحه A4 به شما میدن و چیدمان متن و انتخاب تصاویر رو دوش شما هستش. جلد مجله بسته به محبوبیت و تیراژ اون در دیدرس افراد زیادی هستش و به خاطر همین طراحی اون میتونه تجربه جالبی واسه شما باشه. هدف شما در طراحی جلد مجله معرفی محتویات اون و جلب توجه افرادیه که در مغازه ها یا از کنار دکهای روزنامه فروشی تردد میکنن.

در ادامه ۴ فوت وفن عادی و موفق واسه طراحی جلد مجله ها رو تقدیم حضورتون می کنیم.

اختلاف رنگی بین متن و تصویر زمینه

در بیشتر موارد بخش اصلی طرح جلد مجله رو یه عکس یا طرح گرافیکی تشکیل می ده. تصویری که بکار میبرین باید کنتراست مناسبی در قسمتای روشن و تیره خود داشته باشه و واسه بهتر خونده شدن نوشته های روی جلد باید به فرق رنگ متن با پس زمینه توجه خاص ای داشته باشین.

معمولا فضای مناسبی روی تصاویر جهت قرار دادن متن یافت میشه. بطور مثال در تصویری که در پایین نشون دادیم، یقه کت بازیگر در عکس، با ترکیب رنگی یکدست و فضای کافی، انتخاب مناسبی واسه قرار گرفتن مهمترین عناوین بوده.

طراحی جلد مجله

در بعضی موارد ممکنه شما فضای مناسبی در تصویر پیدا نکنین، وسایل گرافیکی مانند فتوشاپ این امکان رو به شما میدن تا بخشی از تصویر رو روشن یا تیره کرده و فضای مناسب واسه قرار گرفتن متن در طراحی جلد مجله رو بسازین. مانند تصویر زیر که در قسمت بالایی تصویر آسمون روشن محل مناسبی واسه نوشته های تیره س درحالیکه در تصویر اولیه وجود نداشته و خود طراح اون رو روشن تر کرده.

جلد مجله

نوشته های رنگی و ترکیب رنگ در جلد مجله

رنگهای مشکی یا سفید همیشه انتخاب مناسبی واسه نوشته های کوچکتر و جانبی واسه طراحی جلد مجله هستن، ولی واسه عنوانای اصلی به کار گیری رنگای جور واجور و متناسب با تصویر اصلی بسیار موثر هستش.

مثل هر طرح دیگه انتخاب رنگ واسه جلد مجله به شکل سلیقه ای و اتفاقی انجام نمیگیره بلکه با انتخاب رنگ مناسب واسه عنوان اصلی شما می تونین به بخش مورد نظر خود در تصویر اشاره کنین. بطور مثال در تصویر زیر شباهت رنگ نوشته با صندلیای آفتابگیر موجب جلب توجه بیشتر بیننده به اون قسمت می شه، این کار به شکل غیرمستقیم به بیننده نشون می ده که این مکان جای مناسبی واسه افتاب گرفتن هستش. هم اینکه متن MIAMI و رنگ سفید اون همخوانی مناسبی با نمای خارجی ساختمون ایجاد کرده.

طرح روی جلد مجله

بعد بخشیدن به نوشته، پشت و جلوی تصویر

در طراحی جلد مجله شما با یه فضای دوبعدی و صاف مواجه هستین ولی به این معنی نخواد بود که نمیتونین به صفحه بعد بخشیده و حس سه بعدی رو بیننده منتقل کنین. عادی ترین روش ایجاد یه تصویر سه لایه ایه که عنوان اصلی رو در پایین ترین لایه، تصویر در لایه میانی و نوشته های جانبی در لایه بالایی قرار می گیرن. اینطوری تصویری سه بعدی مانند نمونه زیر ایجاد می شه.

دقت کنین که نوشته پشت تصویر واسه خوانندگان قابل تشخیص و درک باشه. در این مثال با در نظر گرفتن اینکه نام یه مجله شناخته شده به عنوان لایه زیرین انتخاب شده بینندگان فقط با دیدن حرف اول و آخر اون کلمه رو تشخیص میدن. اگر از یه عبارت متفاوت در این فوت وفن استفاده میکنین باید منظور شما قابل تشخیص و خوندن باشه.

اصول طراحی جلد مجله

به کار گیری نقاشی در طراحی جلد مجله

ترکیبی از عکس و نقاشی همیشه گزینه مناسبی واسه طراحی جلد مجله بوده. البته این روش نیازمند قدرت طراحی با دست و ذوق و سلیقه زیادیه. در پایین دو نمونه موفق از این روش رو می بینین.

گرافیک در جلد مجله

طراحی کاور مجله

سخن پایانی

روشای زیادی واسه طراحی جلد مجله هست که در اسن مقاله فقط به عادی ترینا گفته شد. بهترین روش به کار گیری خلاقیت و ابتکاره، تموم تکنیکای گفته شده در اول با خلاقیت و ابتکار یه نفر و موفقیت طرح عادی شدن.

نکته دیگری که در طراحی جلد مجله باید به اون توجه شه، سابقه مجله و طرحای قبلی اون هستش. حفظ اتحاد در طراحی و معتقد بودن به فرم کلی طرح روی جلد واسه مشتریان دائمی یه مجله اهمیت زیادی داره.

طراحی مجله