تکنیک طراحی سایت Infinite Scrolling

Infinite Scrolling یا صفحات ناتموم

به کار گیری Infinite Scrolling یا صفحات ناتموم تجربه کاربری بهتری به بازدیدکنندگان سایت شما میده. با این وجود در کنار برتریای به کار گیری این روش در طراحی سایت میشه مشکلات و اشکالاتی هم در اون دید. با شناخت درست تواناییا و مشکلات فوت وفن Infinite Scrolling در طراحی سایت می تونین اراده کردن بهتری واسه استفاده یا جدا از اون بگیرین.

کاربران اینترنتی از دسترسی سریع به اطلاعات و راحتی کار با یه سایت لذت میبرن ولی استفاده نادرست از فوت وفن Infinite Scrolling میتونه موجب پریشونی و گیجی اونا و یا خستگی از حضور تو یه صفحه شه.

امتیازات فوت وفن Infinite Scrolling

به کار گیری صفحات ناتموم که با اسکرول صفحه مطالب جدیدی رو به کاربر نشون میدن چیز جدیدی نیس. سایتای بزرگی از این فوت وفن طراحی سایت بهره میبرن مانند فیسبوک، پینترست و بخش جستجوی تصاویر گوگل. معرفی و به کار گیری Infinite Scrolling با ورود گوشیای همراه به دنیای اینترنت شروع شد، جاییکه صفحه نمایش کاربران باریک بوده واطلاعات صفحه به شکل عمودی و از بالا به پایین لیست میشدند.

فوت وفن Infinite Scrolling

مقایسه میان صفحات ناتموم و سایتای صفحه بندی شده

روش کار با فوت وفن Infinite Scrolling به این صورته که با پایین اومدن یا همون اسکرول کاربران در صفحه سایت، بخشا و اطلاعات جدید به شکل خودکار بارگذاری شده و نشون داده می شن. به خاطر همین کاربران در ورود به صفحه احتیاجی به بارگذاری تموم اطلاعات نداشته و در نتیجه تجربه پایین بودن سرعت سایت رو هم ندارن.

سایتهایی که صفحات اونا پر از اطلاعاته و این اطلاعات عموما بوسیله کاربران تولید و منتشر میشه مثالای مناسبی واسه استفاده فوت وفن صفحات ناتموم هستن. هم اینکه با در نظر گرفتن بروزرسانی لحظه ای اطلاعات در این جوری سایتا، مانند توییتر، کاربران همیشه نیازمند مشاهده آخرین اخبار و اطلاعات هستن، چیزی که بدون هیچ سختی ای از راه فوت وفن Infinite Scrolling قابل انجامه.

با در نظر گرفتن تواناییای این فوت وفن و استفاده اون بوسیله سایتای بزرگ و قوی به نظر میرسه که جایگاه مناسبی واسه خود در طراحی سایت ایجاد کرده ولی در کنار ویژگیای منحصر بفرد Infinite Scrolling میشه معایبی هم واسه اون نام برد که در ادامه به بررسی اونا می پردازیم.

مشکلات فوت وفن صفحات ناتموم

با ارائه حجم نامحدودی از اطلاعات به کاربران، قدرت اراده کردن و تمرکز اونا از کف میره. فوت وفن محدود بودن انتخابا یکی از مهمترین روش ها واسه فروشندگی و بازاریابیه که میشه از اون در طراحی و ارائه سایتای اینترنتی بهره برد. موتور جستجوی گوگل واسه بخش تصاویر خود از Infinite Scrolling بهره می بره ولی به چه دلیل همین سیستم رو در بخش جستجوی صفحات وب استفاده نمی کنه و فقط به نمایش ۱۰ گزینه اول و صفحه بندی یافته های اکتفا کرده؟ آمارها نشون دهنده اون هستش که ۹۴ درصد کاربران هیچوقت به صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل مراجعه نمی کنن پس احتیاجی به مشاهده تعداد بیشتری ندارن. در نتیجه دلیلی واسه ارائه زیادتر از اندازه مطالب به اونا نیس.

هم اینکه حضور تو یه صفحه ناتموم موجب میشه که کاربران قدرت تشخیص اندازه اطلاعات موجود در صفحه رو نداشته باشن. اگه شما بجای Infinite Scrolling از صفحه بندی استفاده کنین کاربر بدون هیچ سختی ای تشخیص می ده که با چه حجمی از مطالب روبرو هستش. واسه سایتای آموزشی و وبلاگای تخصصی به کار گیری این فوت وفن اصلا پیشنهاد نمیشه.

در حالت عادی کاربران این امکان رو دارن که صفحات رو در پنجره های جداگونه بازکرده و اطلاعات اون رو واسه خود ذخیره کنن و یا با نشونه گذاری مرورگرها هر زمان که خواستن به اون مراجعه کنن، در حالیکه Infinite Scrolling این امکان رو به کاربر نمیده و جایگاه اطلاعات در صفحه ممکنه عوض شه، در نتیجه به کار گیری این فوت وفن واسه سایتای خبری و سرگرمی میتونه گزینه مناسبی باشه چون اطلاعات تاریخ مصرف مشخصی دارن و معمولا کاربران دوباره به دنبال اونا نیستن.

یکی دیگه از مشکلات فوت وفن Infinite Scrolling نبود دسترسی کاربران به فوتر سایته، چون با پایین اومدن در صفحه، اطلاعات جدیدی بارگذاری می شن که موجب طولانی شدن صفحه و پایین تر رفتن فوتر هم میشه، واسه مقابله با این مشکل در صفحات ناتموم از فوترهای ثابت و چسبیده به پایین صفحه که با اسکرول حرکت میکنن استفاده میشه. هم اینکه می تونین بارگذاری اطلاعات جدید رو با در نظر گرفتن انتخاب کاربر و با به کار گیری دکمه “نمایش یافته های بیشتر” محدود کنین.

سخن پایانی

ویژگیای مثبت این روش و چگونگی رابطه کاربران با اون جلب توجه بسیاری میکنه ولی قبل از استفاده Infinite Scrolling باید نیازای کاربران و زمینه کاری سایت خود رو بخوبی بررسی کنین. چگونگی برخورد افراد با مطالب شما چیجوریه و احتیاجی به مراجعه دوباره به اونا و یا نشانی دهی جداگونه در سایت دارین یا خیر.

هم اینکه می تونین ترکیبی از این دو روش رو بکار بگیرین تا کاربران با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز خود از اونا استفاده کنن. بطور مثال مطالب وبلاگ شما به شکل پستای جداگونه در صفحه اصلی نشون داده شن و کاربران بتونن با کلیک روی دکمه خاصی به هر کدوم از اونا به شکل جداگونه دسترسی داشته باشن. این روش جدیدترین به کار گیری فوت وفن Infinite Scrollingه که خیلی از مشکلات اون رو پوشش می ده. اگه شمام با سایتای ایرونی که بخوبی از این فوت وفن بهره میبرن مواجه شدین و یا نظر و ایده جدیدی واسه بهبود کاربری اون دارین می تونین از راه بخش نظرات همین مقاله با دیگه دوستای خود به اشتراک بذارین.