تیم حرفه ای گوگل برای بهبود عملکرد وردپرس

همکاری گوگل و وردپرس

گوگل واسه اولین بار در wordcamp 2017 وردپرس که در آمریکا برگزار شد شرکت کرده. غرفه گوگل در این جلسه توجه خاص ای به افزایش سرعت و به کار گیری تکنولوژیای مدرن در طراحی سایتای وردپرسی نشون داده.

در این جلسه اعلام شد که گوگل یه تیم خاص از وردپرس کاران حرفه ای با نام XWP جمع آوری کرده تا تکنولوژیای مدرن طراحی شده بوسیله گوگل رو در قالبای وردپرسی مورد استفاده قرار بدن. هم اینکه افزایش سرعت و بهینه سازی کدهای وردپرس از دیگر اهداف گوگل در آینده هستش.

گوگل یه تیم حرفه ای واسه بهبود وردپرس جمع آوری کرده

اولین پروژه جدی این گروه با نام Tide به زودی ارائه می شه که توسط اون یه رتبه بندی کیفی واسه قالبا و افزونه های وردپرسی بوجو میاد. با این کار کاربران وردپرس خیلی راحت تشخیص میدن که هر افزونه تا چه حد مورد تایید و قابل اعتماده.

به چه دلیل گوگل وردپرس رو انتخاب کرده؟

سیستمای مدیریت محتوای بسیاری به صورت متن باز ارائه شده و مورد استفاده طیف بزرگی از طراحان سایت قرار گرفتن. از این میان میشه به جوملا و دروپال اشاره کرد. مهمترین عامل واسه امتحان موفقیت یه سیستم مدیریت محتوا تعداد وبمستران و کدنویس هاییه که ازش استفاده میکنن. وردپرس در این مورد با اختلاف زیادی پیشتازه. مهمترین دلایل گوگل واسه انتخاب وردپرس عبارتند از:

  • الان ۶۰ درصد از سایتایی که با CMS طراحی می شن از وردپرس استفاده میکنن و نزدیک به یه سوم سایتای جهان با وردپرس طراحی شدن.
  • جامعه ای بزرگ از متخصصین و طراحان حرفه ای روی وردپرس فعالیت میکنن که پشتوانه ای مهم واسه پیشرفت و ارتقای اون هستن.
  • کتابخونه ای بزرگ از افزونه و قالبای وردپرسی در دسترسه که در واقع بخش بزرگی از راه پیشرفت رو طی کرده.

همکاری گوگل و وردپرس در سال ۲۰۱۸

با مراجغه به صفحه سایتای ایران طراحی شده با وردپرس می تونین نمونه هایی موفق از این سیستم مدیریت محتوای قوی در ایران رو ببینین.

اهداف گوگل در سایت ۲۰۱۸ چیه؟

گوگل به طور رسمی اعلام کرده که در جولای ۲۰۱۸ سرعت سایت به یکی از فاکتورهای رسمی رتبه بندی یافته های تبدیل می شه. گوگل به همه پیشنهاد کرده که تا این تاریخ سرعت سایت خود رو به وضعیت Good یعنی بالای ۷۹ در وسیله Page speed insights برسانند.

هچنین گوگل اعلام کرده که از اوایل ۲۰۱۸ الگوریتم Mobile First Index کم کم جانشین الگوریتم قبلی می شه و از این به بعد نسخه موبایل سایتا اولویت اصلی گوگل واسه تعیین جایگاه اونا هستش.

گوگل از سال ۲۰۱۵ عزمشو جزم کرد در راه بهینه سازی سایتا و افزایش سرعت صفحات به طراحان وب سایتا کمک و پروژه AMP نتیجه این تصمیم بود.

در سال ۲۰۱۸ گوگل روی ۳ عامل مهم تاکید میکنه، سرعت، سرعت و دوباره سرعت!

همه این فعالیتا نشون می ده که افزایش جستجوی کاربران از راه گوشی موبایل رشد بسیار زیادی داشته و گوگل توجه خاص ای به این اتفاق داره. در نتیجه تصمیم گرفته با سرمایه گذاری روی وردپرس طیف بزرگی از سایتای اینترنتی رو مورد پشتیبانی خود بذاره.

این همکاری چه پیامی واسه ما داره؟

هممون خوب می دونیم که وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوای موجود در فضای اینترنته ولی بسیاری براین باورند که از نظر سرعت و امنیت در بهترین سطح ممکن قرار ندارن. این افراد طراحی سایت با cms اختصاصی رو بهتر می دونن و باور دارن که نتیحه کار سطح کیفی بالاتری داره.

هزینه های طراحی سایت با cms اختصاصی و مشکلات مربوط به پشتیبانی و ارتقای اون موجب میشه که طراحی سایت با وردپرس هنوز یه گزینه بسیار جذاب واسه خیلی از شرکتا و مجموعه های کوچیک و متوسط در فضای اینترنت باشه. حالا با توجه خاص ای که گوگل به این سیستم مدیریت محتوا داشته میتونیم امیدوار باشیم که سهم اون از فضای رقابتی طراحی سایت در آینده ای نزدیک بیشتر هم می شه.

این همکاری به ما نشون می ده که اول اینکه باید وردپرس رو گزینه ای ایده آل واسه طراحی سایت خود بدونیم و البته توجه خاص ای به کیفیت کدنویسی و سرعت سایت خود داشته باشیم. وردپرس به تنهایی نمی تونه موجب موفقیت شما باشه ولی اجرا یه قالب اختصاصی و قوی در کنار رعایت استانداردهای سئو و بهینه سازی میتونه بهترین راه واسه ورود به فضای رقابت اینترنتی باشه.

بنظر شما وردپرس چقدر واسه شروع یه تجارت مناسبه؟ و در چه شرایطی باید به طراحی سایت با cms اختصاصی فکر کنیم؟