مقالات و پایان نامه ها

خرده فروشی بر اساس ترکیب کالا برای فروش

دانلود پایان نامه

خرده فروشی بر اساس ترکیب کالا برای فروش

خرده فروشان را بر اساس طول و عرض ترکیب کالاها نیز طبقه‍بندی می‍کنند. بر این اساس انواع خرده فروشی عبارتند از: فروشگاه‍های اختصاصی، فروشگاه‍های بزرگ، سوپرمارکت‍ها، فروشگاه‍های فروشنده کالاهای راحتی و سوپراستورها.

  • فروشگاه های اختصاصی: یک فروشگاه اختصاصی تعداد نسبتا محدودی کالا در اختیار دارد با ترکیب نسبتاً کاملی از هر قلم کالا. فروشگاه‍ه‍ای کالاهای ورزشی، مبلمان منزل، گل‍فروشی و اسباب بازی فروشی از انواع این فروشگاه‍ها هستند.
  • فروشگاه های بزرگ: این فروشگاه‍ها کالاهای بسیار متنوعی را برای فروش در اختیار دارند همچون انواع پوشاک، مبلمان و اثاثیه منزل و کالاهای خانگی و هر خط کالا دارای قسمت ویژه‍ای است. این فروشگاه‍ها در نیمه اول قرن حاضر رشد کرده‍اند ولی برای رقابت با سایر فروشگاه‍ها به خط‍مشی‍های مختلفی همچون تبدیل‍شدن به فروشگاه‍های اختصاصی و یا تخفیف‍دار روی آورده‍اند.
  • سوپرمارکت ها: سوپرمارکت‍ها فروشگاه‍هایی بزرگ، کم هزینه، و با حجم کالای زیاد می‍باشند. این فروشگاه‍ها به صورت سلف سرویس اداره می‍شوند و درصد سود کمی روی کالاها می‍کشند. این فروشگاه‍ها امروزه با توجه به خصوصیات جغرافیایی مشتریان خود اقدام به استفاده از فروشگاه‍های تخصصی می‍کنند. آنها مطابق نیاز‍های اقتصادی و اخلاقی بازارهای محلی خود اندازه فروشگاه و نوع تبلیغات و ترکیب کالاهای موجود در فروشگاه را تعیین و تنظیم می‍کنند.
  • فروشگاه های راحت(خواربارفروشی): فروشگاه‍های راحت فروشگاه‍های کوچکی هستند که تعدادی محدود اما بسیار سودآور و پر منفعت از کالاهای راحتی را برای فروش در اختیار دارند. این فروشگاه‍ها معمولا در حوالی مناطق مسکونی قرار دارند و هر 7 روز هفته را کار می‍کنند و ساعات کار آنها نیز طولانی است. این فروشگاه‍ها امروزه جهت حفظ سهم بازار خود به فکر طراحی مجدد فروشگاه‍های خود هستند. برای این منظور آنها از رنگ‍های زنده‍تری استفاده می‍کنند، نورپردازی و امکانات پارک خودرو بهتری فراهم می‍کنند و قیمت‍های فروش خود را تا حد ممکن رقابتی می‍کنند.
  • سوپر استورها، فروشگاههای ترکیبی و فوق بازارها: این سه نوع فروشگاه از سوپرمارک‍ت‍های معمولی بزرگ‍ترند(تقریبا 2 برابر) و ترکیب بسیار متنوعی از مواد غذایی و اقلام غیر‍غذایی عادی را برای فروش عرضه می‍کنند و خدمات متنوعی همچون خشکشویی، خدمات پستی، نقدکردن چک و غیره را برای مشتریان فراهم می‍کنند. سوپر استورها امروزه 39 درصد فروشگاه‍های مواد غذایی را شامل می‍شوند.
  • فروشگاههای ترکیبی: همان فروشگاه‍های مواد داروئی و غذائی ترکیبی هستند و از سوپر استورها تقریبا 2 برابر بزرگ‍ترند ولی فقط 21 درصد فروشگاه‍های موادغذایی امروز را در بر می‍گیرند.
  • فوق بازارها(هایپرمارکت[1]): از فروشگاه‍های ترکیبی هم بزرگ‍ترند و از ترکیب سوپرمارکت، فروشگاه‍های تخفیف دار و خرده فروشی انباری بوجود می‍آیند. اقلام و کالاهایی که این فروشگاه‍ها عرضه می‍کنند، فراتر از اقلام و کالاهای عادی است. فوق بازارها مانند انبار عمل می‍کنند. بررسی‍ها نشان می‍دهند که رضایت مشتریان از فوق بازارها 25 درصد کمتر از سوپرمارکت‍هاست و این به نظر کارشناسان موفقیت آتی این فروشگاه‍های غول پیکر را دچار تردید می‍کند.
  • مراکز خدماتی:“کالای” موضوع بعضی از فعالیت‍های اقتصادی، خدمت است. هتل‍داری، متل‍داری، بانکداری، خطوط هواپیمایی، مراکز آموزش عالی، بیمارستان، تئاتر و سینما، باشگاه‍ها، رستوران، خدمات تعمیر، آرایشگاه و خشکشوئی‍ها از جمله خرده فروشی‍های خدماتی‍اند. خرده فروشی خدماتی در بسیاری از کشورها مثل آمریکا به مراتب بیش از رشد خرده فروشی کالا بوده است و هر صنعت خرده فروشی دارای مشی خاصی است.
مطلب مشابه :  فروشگاه اینترنتی بروز کالا

[1] Hypermarket