شناسایی و تبیین کدهای بومی اخلاقی برای مدیران بیمارستانی- قسمت ۹- قسمت 2

۲-۱۸)وظایف کمیته اخلاقی سازمان

 

اخلاقیات سازمان در چارچوب فعالیت گروه مشارکت عمومی نهادینه می شود و آن محتاج هدایت از طریق یک شورای عالی است. کمیته یا شورای اخلاقی سازمان بالاترین مرجع تصمیم سازی ممیزی و ترویج اخلاق در سازمان است. این کمیته وظایف متعددی را بر عهده می‌گیرد:

 

 

  1. برگزاری نشست‌های منظم جهت تحلیل مسائل اخلاقی و وضعیت اخلاقی سازمان.

 

  1. برخورد نظامند با موارد اخلاقی شبهه ناک (نامشخص).

 

  1. اطلاع رسانی به موقع، شفاف و کامل در خصوص منشور اخلاقی به همه اعضای سازمان.

 

  1. بررسی همه مواردی که احساس می‌شود در آنها منشور زیر پا گذاشته شده است.

 

  1. نظارت بر حسن اجرای سند اخلاقی در بخش‌های مختلف سازمان.

 

  1. تشویق و تنبیه افراد.

 

  1. بررسی موانع تحقق خط مشی‌های اخلاقی در سازمان.

 

  1. بررسی و به روز کردن سند اخلاقی.

 

  1. ارائه گزارش به هیات مدیره در خصوص عملکرد کمیته اخلاقی.

 

 1. ایجاد یک پست به عنوان وکیل مدافع اخلاقیات.[۷۱] وکیل مدافع اخلاقیات طبیعتاً باید از مدیران سطح بالای سازمان باشد که از یک منظر به عنوان مرجع تشخیص تمام وقت اخلاقیات در سازمان به ارائه خدمت مشغول است. این وکیل مدافع اقدامات سازمان را از دیدگاه اخلاقی ارزیابی می‌کند و به شکل محکم و روشن، ملاحظات اخلاقی طرح‌های پیشنهادی اقدامات را مورد پرسش قرار می‌دهد(قراملکی،۱۳۸۸: ۱۲۸).

 

۲-۱۹)شیوه تدوین اصول اخلاقی سازمان

 

بررسی تطبیقی تمام خط مشی‌های اخلاق مندرج در منشور اخلاقی سازمان و نیز عهدنامه‌های اخلاقی منابع انسانی نشان می‌دهد: در سازمان اصول عام و مشترک اخلاقی وجود دارد که مسئولیت‌های اخلاقی بر آنها استوارند. این اصول در واقع ارزش‌های بنیادی و جهان شمول اخلاقی است. سازمان می‌تواند این ارزش‌های اخلاقی را در مهندسی ارزش‌های حرفه‌ای مورد توجه قرار دهد اما ارزش‌های اخلاقی همان ارزش‌های حرفه‌ای نیستند. بلکه بین ارزش‌های اخلاقی و ارزش‌های حرفه‌ای نسبت عام و خاص من وجه وجود دارد.
نمودار (۲- ۱): نسبت بین ارزش‌های حرفه‌ای و اخلاقی(قراملکی،۱۳۸۸: ۱۸۳).
تدوین این اصول می‌تواند به منزله مقدمه سند اخلاقی و فهرست اجمالی مسئولیت‌های اخلاقی در سازمان تلقی شود. اگر چه در سند جامع اخلاقی بیان فهرست وار اصول اخلاقی به منزله دیباچه سند کافی است اما سازمان باید هر یک از اصول اخلاقی را به نحو عملیاتی تعریف کند و ملاک‌ها و نشانگرهایی را برای سنجش و تشخیص مصداقی آنها ارائه کند(قراملکی،۱۳۸۸: ۱۸۲).

 

۲-۲۰) پیشینه تحقیق

 

پیچیده تر شدن روزافزون سازمان­ها و افزایش میزان کارهای غیراخلاقی، غیرقانونی و غیرمسئولانه در محیط‌های کاری توجه مدیران و صاحب‌نظران را به بحث اخلاق کار و مدیریت اخلاق معطوف ساخته است سازمان­ها با ایجاد یک برنامه مدیریت اخلاق می‌توانند اخلاقیات را در محیط کار مدیریت کنند (هازمر ولارتون،۱۳۸۴: ۳۴)
برنامه های اخلاق به سازمـــــان­ها کمک می کنند تا بتوانند در شرایط آشفته عملکرد اخلاقی خود را حفظ کننــد. امروزه مدیریت اخلاق یکی از زمینه های علمی مدیریت به شمار می رود که دارای رویکردی برنامه ای و چندین ابزار عملی است. این ابزارها عبارتند از: کدهای اخلاق، کدهای رفتار، خط مشی ها و رویه ها، روش های حل معضلات اخلاقی و آموزش.(پاینه و دیمانچ،۱۹۹۶: ۱۰۰۱)
با وجود نو ظهور بودن طراحی و تبیین کد های اخلاقی مدیریت، در کشور های توسعه یافته با پی بردن به اهمیت موضوع، مطالعات و تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته است.در این دسته از کشورها موسسات و سازمان‌های گسترده ای در زمینه طراحی و تبیین کد های اخلاقی طراحی و تاسیس گردیده اند که از آن جمله می توان به موسسات گسترده وبزرگی در کشور های اروپایی،آمریکا و استرالیا اشاره کرد. در ایران نیز برخی شرکت‌ها با پی بردن به اهمیت مدیریت اخلاق به تدوین کدهای اخلاق و رفتار پرداخته اند (عباسی،۱۳۸۸: ۷۹)

 

۲-۲۰-۱) پیشینه خارجی

 

کد های اخلاقی موسسه مشاوران مدیریت آمریکا(IMC USA) که مشتمل برپانزده کد اخلاقی الزام آور برای اعضا می باشد که دارای شهرت زیادی می باشند که در یک دسته بندی جامع کدهای اخلاقی را در سه حیطه:

 

 

  1. تعهد من به ارباب رجوع

 

  1. تعهدات من در مورد درستی رفتارهای مالی

 

  1. تعهدات من به عموم و حرفه
جهت دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت jemo.ir مراجعه نمایید.

 

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

نکاح با اتباع بیگانه در حقوق و رویه قضایی ایران- قسمت ۵

ج آوریل 9 , 2021
این درخواست و اظهارنامه در سازمان ثبت و اسناد و املاک مورد بررسی قرار می گیرد، سپس نظریه سازمان به وزارت امور خارجه اعلام می گردد. این وزارتخانه نیز پس از بررسی های لازم و معمول نظر خود را اظهار می نماید، حتی در صورت لزوم از ریاست جمهوری نیز […]