عوامل شکست افراد؛ چرا برخی هرگز موفق نمی شوند؟

موفق بودن با واژه ها و تعاریف مختلفی توصیف می شه اما موفق نشدن و شکست همیشه به یه روش توصیف می شه: «شکست، ناتوانی فرد در رسیدن به اهداف زندگی اشه، حال این اهداف هرچی باشه». در این مقاله، ۱۰ مورد از عوامل شکست افراد در رسیدن به اهداف شون و نرسیدن به موفقیت مطرح شده.

سرفصل محتوا

  • ۱. اونا ارزش زمان رو درک نمی کنن
  • ۲. اونا کارایی انجام میدن که در راه اهداف شون نیس
  • ۳. اونا هیچوقت چیزی به سطح فعلی نمی افزایند
  • ۴. اونا محدودیتایی بر خود تحمیل می کنن
  • ۵. اونا بهونه تراشی می کنن
  • ۶. اونا کلاس کاری ندارن
  • ۷. اونا کارا رو به تعویق میندازن
  • ۸. اونا اقدام نمی کنن
  • ۹. اونا نمی تونن با اتفاقات ناخوشایند روبه رو شن
  • ۱۰. اونا بی خیال نسبت به موضوع هستن

۱. اونا ارزش زمان رو درک نمی کنن

ریچارد برنسون میگه: «افراد موفق می دونن که زمان، خود به تنهایی ارزشمندتر از پوله». افراد ناموفق واسه زمان خود ارزش قائل نمی شن. اونا در هر جایی و هر وقتی دیده می شن، چون توانایی اختصاص زمان واسه اهداف خود رو ندارن.

به عبارت دیگه کارای اونا مرتب روی هم تلنبار می شه، چون زمان کافی واسه کارای قبلی خود تخصیص نداده ان. پس تحقق اهداف شون همیشه به تعویق میفته.

مهارتای مدیریت زمان و قدرت نه گفتن، گامی واسه رسیدن به موفقیت در زندگی شماس.

۲. اونا کارایی انجام میدن که در راه اهداف شون نیس

روی دیزنی میگه: «اراده کردن، وقتی که می دونین ارزش هاتون چه هستن آسونه». هرچه هدف مهم تر باشه، در سلسله مراتب ارزش هاتون در مرتبه بالاتری قرار داره و وقت و انرژی بیشتری واسه اون می ذارین.

اراده کردن

هرچه هدف کم اهمیت تر باشه، در سلسله مراتب ارزش هاتون مرتبه پایین تری به خود اختصاص میده و زمان و انرژی کمتری نیاز داره.

افراد ناموفق کارای زیادی انجام میدن، اما این کارا موثر نیس چون در راه اهداف شون نیس و کارای پراکنده و بی هدفی حساب می شن.

نوشتن اهداف و روش هدف دارایی که می تونه به تحقق این اهداف کمک کنه، شما رو در تشخیص کارایی که به اهداف تون نمیرسونه، کمک می کنه.

۳. اونا هیچوقت چیزی به سطح فعلی نمی افزایند

استفان کاوی میگه: «به نظر می رسه افراد فکر می کنن که موفقیت تو یه بخش می تونه شکست در بخشای دیگه رو جبران کنه؛ اما واقعا می تونه؟ تاثیر واقعی به تعادل نیاز داره».

اگه رئیس تون شدیدا از شما کار میکشه که باعث شده واقعاً از شغل تون متنفر شید، این دلیل نمی شه که کارتون رو متوقف کنین یا اونو در حد متوسط انجام بدین.

شما واسه حضور در اون سازمان پول دریافت می کنین، پس کارتون رو درست انجام بدین. افراد ناموفق آدمایی هستن که از گرفتن امتیازات بد ناراحت نیستن و به خود زحمت نمی دن تا روشای مؤثری که به توانایی اونا کمک کنه و باعث ارتقای سطح فعلی اونا شه، پبدا کنن.

۴. اونا محدودیتایی بر خود تحمیل می کنن

اوپرا وینفری میگه: «شما درواقع اون چیزی هستین که به اون باور دارین». افراد ناموفق تمایل دارن جملاتی اینجور بگن: «من در ریاضی و محاسبات خوب نیستم»، «من از مطالعه بدم میاد» و یا «من فکر می کنم توانایی راه اندازی کار و کاسبی ای موفق رو ندارم».

اونا واسه خود محدودیتایی ایجاد می کنن و درصدد توجیه رفتارشون هستن. تفکر درباره اینکه شما به اندازه بقیه، باهوش و با استعداد نیستین رو رها کنین.

باهوش

چیزی که زندگی تون از شما توقع داره اینه که بیشترین حد خود و بهترین واسه خود و واسه بقیه باشین.

۵. اونا بهونه تراشی می کنن

بیل گیتس میگه: «اگه نمی تونین کاری رو خوب انجام بدین، دست کم کاری کنین که خوب به نظر برسه». این افراد دلایلی میارن و دلیل آوردن می کنن که به چه دلیل نمی تونن کار رو به انجام برسانند.

اونا بدون تخیل هستن و همیشه راه هایی پیدا می کنن که ناتوانی خود رو توجیه کنن. بهترین درمان واسه این مسئله، اینه که هر وقت ذهن تون شروع به بهونه تراشی می کنه، اونو متوقف کنین و موتور ذهن تون رو واسه شروع کار دوباره به راه بندازین.

۶. اونا کلاس کاری ندارن

جون ولفگانگ فون گوته میگه: «شما خیلی راحت می تونین شخصیت افراد رو با این روش قضاوت کنین؛ اینکه افراد وقتی هیچ کاری واسه فردی انجام نمی دن، در برابر اون چیجوری رفتار می کنن».

افراد ناموفق معمولا تمایلی به کسب هوش اجتماعی ندارن. اونا جملاتی اینطور بر زبون می یارن: « دست کم من صادق هستم» یا «من این طوری هستم و با بقیه این طور برخورد می کنم».

اونا نمی دونن با بقیه چیجوری رفتار کنن و تمایل دارن بیشتر مواقع به دلایل نامشخص متکبر باشن.

هیچکی یه فرد اداواصول درآور، آدم خودنما، لاف زن یا آدمایی رو که نمی دونن چیجوری سپاس گزاری کنن، دوست نداره. این ویژگیا، ناخوشایند و غیرمقبول هستن و کلاس کاری صحیحی رو نشون نمی دن.

خوب و مؤدب بودن در برابر آدمایی که به اونا علاقه دارین، کار آسونیه، اما خوب و مؤدب بودن در برابر فردی که نمی تونین اونو تحمل کنین یا فردی که همیشه با اون اختلاف دارین، مَنشه.

یادگیری روشای گفتگو با افراد مهارتیه که فقط افراد کمی اونو دارن. بهترین راه واسه آزمایش کلاس کاری یه فرد، مشاهده رفتار اون در زمان انتظار در صفی طولانی یا عکس العمل اون در مقابل دریافت خدمات ناجور و موارد مشابهه.

۷. اونا کارا رو به تعویق میندازن

پابلو پیکاسو میگه: «تعویق کارا به فردا، زمان رو نابود می کنه». اونا معمولا کارا رو به تعویق میندازن، بدون اینکه شرمنده بشن.

این موضوع به گذشته اونا برمیگرده که ارزش زمان رو درک نکرده ان. اونا طوری زندگی می کنن که انگار زمان زیادی رو ذخیره دارن.

۸. اونا اقدام نمی کنن

لس براون میگه: «کارا رو امروز انجام بدین، آینده خود شما واسه این کار از شما تشکر می کنه». افراد ناموفق گرایش دارن که رد پاهایی در ماسه های زمان شکل بدن و اونو عمق ببخشند.

اونا می تونن درباره یه برنامه بزرگ صحبت کنن و رؤیای بزرگی درباره اون بسازن اما جربزه این رو ندارن که در راه حرکت قرار بگیرن. رؤیاپردازی رو درباره چیزی که رخ میده، متوقف کنین.

رؤیاها به خودی خود بد نیستن اما بلند شین، در صحنه حضور پیدا کنین و کاری انجام بدین. جلسات در کافی شاپ رو تموم کنین و برید تا کاری رو به انجام برسونین.

۹. اونا نمی تونن با اتفاقات ناخوشایند روبه رو شن

یه ضرب المثل عربی میگه: «تابش همیشگی آفتاب و نباریدن باران، بیابان بوجود میاره». پسر چوپانی جنگجو نبود و از دید اندام هم کوچیک به نظر می رسید. اون به آدم قوی هیکل (جالوت) نگاهی کرد و گفت: «تورو به زمین میزنم و سر از تنت جدا انجام میدم» و این دقیقاً کاری بود که اون انجام داد.

کارا معمولا با رقابتایی همراه هستن. افراد ناموفق این موضوع رو درک نمی کنن و به سرعت دست از همه چیز می کشن، چون کارا ناخوشایند و سخت به نظرشون می رسه.

اونا گلای رُز رو بدون خارهایش و بچه رو بدون درد زایمان میخوان و گلدانی از طلا رو در آخر رنگین کمون میخوان، بدون اینکه طوفان رو از سر گذرونده باشن.

شکست دادن رقابتا فقط ما رو به اهداف مون نزدیک تر نمیکنه، بلکه در درون ما فردی رو شکل میده که هیچوقت تصور نمی کردیم وجود داشته باشه. از شکست دادن ترسا ترس نداشته باشین و واسه ورود به بخش ای جدید، از منطقه راحتی خود به سرعت خارج شید و خودتون رو به رقابت بکشین.

جربزه در میونه فلاکت، زاده می شه. شما هیچوقت نخواهید دونست که چقدر قوی شدین، مگه اینکه مجبور شید مقابله کنین. بعضی وقتا ممکنه شکست بخورین، ولی در مقابله با جالوتی که تو ذهن تون پرورش دادین، آزموده شدین.

۱۰. اونا بی خیال نسبت به موضوع هستن

در کتاب مقدس اومده: «پس به خاطر این که شما ولرم و نه گرم و نه سرد هستین، من شما رو از دهنم به بیرون پرتاب می کنم». کسائی هستن که هیچوقت عقیده ای دربار ه هیچی ندارن.

نمی تونن اراده کردن کنن. نمی تونن گفتگوهای هوشمندانه ای داشته باشن. فکر می کنن که بقیه باید زندگی رو از دیدی ببینه که اونا می بینن. درباره هر چیزی بی خیال نسبت به موضوع هستن و واسه هیچ چیزی داوطلب نمی شن.
مطالعه نمی کنن، مایل به آموزش رسمی نیستن و هیچ تلاشی واسه چگونگی معرفی و عرضه خود انجام نمی دن. حتی اگه به بالاترین سطح بالقوه خود نرسند، با اون مشکلی ندارن، چون در جهانی پر از حیرت زدگی و کنجکاوی، راهی واسه خسته شدن پیدا می کنن.

مشکلی

بی علاقگی و خون سردی، قاتلی خاموشه. مواردی رو پیدا کنین که احساسات شما درباره اونا به غلیان درمی آید.
قاتل

منبع: chetor.com