پایان نامه ها و مقالات

منابع و ماخذ تحقیق : کنترل اجتماعی

دانلود پایان نامه

توانند با تحولات اجتماعی و فن آوری‌های نوین همگام باشند، برای نمونه در صد ناچیزی از افراد مسن توانایی کار با اینترنت، انجام پرداخت‌های الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و نظایر آن را دارند. این ناتوانی‌ها علاوه بر این که ذاتاً اضطراب‌زا است، موجب افزایش ترس فرد از جرایم مبتنی بر فن آوری خصوصاً کلاهبرداری و سرقت رایانه ای است.
بند دهم) رسانه‌ها
یکی از علل قابل توجه افزایش ترس از جرم در میان سالمندان، بیش از حد جرایم (به ویژه جرایم خشونت آمیز) از طریق رسانه‌ها می‌باشد. بسیاری از سالمندان همانند عموم افراد تصورات خود درباره جرم را از طریق رسانه‌ها شکل می دهند و بار دیگر انزوای اجتماعی، احساس سالمندان از آسیب پذیری خویش را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا برای این گونه از افراد که اکثر وقت خود را در خانه سپری می‌کنند، رسانه‌ها مهم ترین راه ارتباطی آنها، با دنیای خارج از خانه می‌باشد.

گفتار دوم : علل نرخ بزه دیدگی کمتر در میان سالمندان

بند نخست) سالمندان، آماجی با جذابیت کمتر
دوران سالمندی با تبدیل شخص به آماجی که از لحاظ جسمانی و فرهنگی، جذابیت و مطلوبیت چندانی برای بزهکاران ندارند، می‌تواند به عنوان یک ابزار محافظ در برابر بزه دیده واقع شدن عمل کند. در اکثر جوامع، از نظر فرهنگی ممنوعیت‌های شدیدی در خصوص ارتکاب جرم علیه سال خوردگان، معلولان، ضعفا، درماندگان و افراد بی دفاع، وجود دارد. چنین هنجارهای فرهنگی باعث تقویت موانع اخلاقی شده و بزه‌دیدگی این گروه از افراد را در نظر جامعه، مطلوب جلوه نمی دهد. حتی تکنیک‌های خنثی سازی که بزهکاران بالقوه را قادر می‌کند وجدان خود را ساکت کنند، مکانیم غیر رسمی‌کنترل اجتماعی را غیر فعال سازند و به انکار قربانی بپردازند، در مراحل ارتکاب جرم علیه سالمندان کارایی لازم را ندارد. افراد مسن اغلب هنگامی به عنوان یک قربانی انتخاب می‌شوند که از اعضای گروه‌های برچسب خورده و مسأله دار جامعه باشند، نظیر قاچاقچیان مواد مخدر، هم جنس گرایان و فاحشه‌ها.
از جمله دلایل دیگر برای تبیین این مسأله که چرا افراد سالمند هدف مناسبی برای بزه کاری تلقی نمی‌شوند، واکنش سخت گیرانه دستگاه کیفری به این دسته از جرایم است. در حوزه بزه دیدگی افراد سالمند، با بزهکاران به نرمی برخورد نمی‌شود و این گونه اعمال اغلب مجازاتهای سنگین را به دنبال خواهد داشت. بسیاری از بزهکاران – به ویژه کسانی که یک بار تجربه محکومیت کیفری دارند- کم و بیش درک کلی از میزان مجازاتی دارند که باید در صورت ارتکاب جرم خاص، متحمل شوند و نیز می دانند که متغیرهایی نظیر وضعیت جسمانی بزه دیده، عاملی برای تشدید مجازات آنها خواهد بود.


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

مطلب مشابه :  منابع و ماخذ تحقیق :جرایم خشونت آمیز

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بزهدیدگان آسیب پذیر نظیر سالمندان یا افراد معلول نظیر نابینایان و ناشنوایان، حس همدردی بیش تری را در میان پلیس، نهادهای تعقیب و قضات بر می انگیزد ودادگاه‌ها برای این قبیل از بزهکاران مجازات سنگین تری در نظر می گیرند.
در جرایم جنسی نیز که سن و جذابیت‌های جنسی معیاری مهم برای بزهکاران در انتخاب بزه دیده خود می‌باشند، سالمندان آماج مطلوبی محسوب نمی‌شوند. علاوه بر این به دلیل منابع اقتصادی ناچیزشان، برای بزهکارانی که به دنبال سود و منفعت بیش‌تری هستند، مطلوبیت چندانی ندارند.
بند دوم) کمتر در دسترس بودن سالمندان
این واقعیت است که سالمندان مقدار زیادی از زمان خود را در خانه می‌گذرانند به این معناست که آنها به عنوان اهداف انواع جرایم، کمتر در دسترس می‌باشند. هر چند این امر حقیقت دارد که آنها هنگامی که در خیابان‌ها یا پارک‌ها حضور دارند یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند در معرض کیف قاپی و جیب بری قرار می گیرند، اما آنها به‌عنوان اهداف جرایمی که معمولاً بیرون از خانه در ساعات پایان شب اتفاق می‌افتد، در دسترس نمی‌باشند. اکثریت قریب به‌اتفاق آنها به علت بازنشستگی از نیروی کار محسوب نمی‌شوند، در نتیجه در مقابل جرایمی که در محیط کار یا علیه صاحبان مشاغل خاص ارتکاب می یابد (مانند رانندگان تاکسی یا کار در شیفت‌های شبانه) مصونیت دارند.

پاسخی بگذارید