پاسخ وزیر ارتباطات درخصوص فیلترینگ تلگرام

محمدجواد آذری جهرمی با منتشر کردن پستی در اینستاگرام خود درباره حجم انبوه سوالاتی که بعضی کاربران در صفحه ایشون درخصوص فیلترینگ تلگرام مطرح کردن جواب جامعی داد.

آذری جهرمی در اینستاگرام خود نوشت: ” مخاطبان زیادی در این صفحه، همیشه سوالات و اعتراضات زیادی رو در مورد فیلترینگ یا نبود انجام اون بیان می کنن، لازم دیدم توضیحاتی عرض کنم.
۱. وزارت ارتباطات منبع تصویب و تصمیم پالایش(فیلترینگ) یا رفع اون نیس، بلکه براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و طبق قانون مجبور به اجرای مصوبات کمیته ها و شوراهای مشخص شده در این بخش و احکام قضاییه.
۲. پالایش صفحات غیراخلاقی و هم ضد اعتقادات همه مردم، در بقیه کشورها هم رواج داره و در کشور ما هم در این مورد نظام قانونی تصویب شده که رعایت می شه. علاوه بر اون سیاستهایی به وسیله حاکمیت کشورای جور واجور واسه حفاظت از کلان داده ها و یا رعایت چیزای مهم قانونی کشورها هست.
۳. انسداد سرویسهای بین المللی فقط با هدف تشویق کاربران به به کار گیری سرویس داخلی می تونه به ضدهدف تبدیل شه. شرکتهای کار و کاسبی نوپا در کشور هم بر همین موضوع تاکید دارن.
۴. یکی از آثار فضای مجازی، ظهور رسانه های نوینه که کشورای جور واجور، ضمن به کار گیری اونا، واسه به کار گیری این تکنولوژی سیاستگذاری و تنظیم قانون کرده ان. تا این سیاست یا قانون در کشور موجود نباشه، دو قطبی پیشرفت یا فیلتر رسانه های نوین بازم به عنوان یه رقابت وجود داره.
۵. سیاست مصوب کشور در شورای عالی فضای مجازی بر پیشرفت پیام رسانه های بومی قرار گرفته، در کنار تقویت ساختار فنی اونا، رفع بعضی شبهات و مراقبت از حریم خصوصی با تکیه بر ظرفیت فتوای راهبردی مقام معظم رهبری و هم اصلاح مصادیق مجرمانه واسه جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با فعالان و فعالیتهای فضای مجازی و هم سیاست حمایتی مساوی واسه پیشرفت دهندگان داخلی مخصوصا در چگونگی تبلیغات با به کار گیری ظرفیتهای ملی لازمه در دستور کار قرار گیرد.
به عنوان وزیر ارتباطات، تا کنون تلاش زیادی واسه جلوگیری از نقض حریم خصوصی کاربران در اپراتورهای ارتباطی کرده ام و اگه قانون اختیارات لازم رو به وزارت ارتباطات بده واسه مراقبت از حریم خصوصی در فضای مجازی هم تلاش لازم رو انجام میدم. هم اینکه واسه اصلاح مصادیق مجرمانه و هم توقف نظام رای گیری آنلاین انسداد سایتهای اینترنتی که در بعضی مواقع باعث برخوردهای سلیقه ای با سایتهای اینترنتیه، تلاشهایی کرده ایم که تا الان نتیجه لازم رو نداشته اما به این تلاش که لازمه رشد ظرفیتهای بومی هم هست ادامه میدیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون