مهر ۴, ۱۳۹۹

پلی استیشن ۴ بالاخره مغلوب اکس باکس وان شد

اکس باکس وان پس از ۱۰ ماه، در آخر تونست با کم شدن قیمت ۵۰ دلاری، پلی استیشن ۴ رو در آمریکای شمالی بگذرونه و رسما لقب پرفروش ترین کنسول ماه رو از اون خود کنه.

در ادامه با گزارش مالی صنعت بازی در ماه نوامبر با سایت ما همراه باشین.

هیچ عجیب نیس. درآمد کلی صنعت بازیای ویدیویی در آمریکا، طی نوامبر ۲۰۱۴، یازده درصد کمتر از نوامبر ۲۰۱۳ بوده. سال گذشته در همون بازه وقتی، بازار ورود کنسولای نسل هشتم رو جشن می گرفت و هرکی که کنسولی می خرید، شک نداشته باشین چند بازی هم همراه اون خریداری می کرد. در نتیجه کل فروش سخت افزار و نرم افزار در نوامبر ۲۰۱۳ بسیار بالا بود.

کنسولای نسل هشتمی مایکروسافت و سونی، همه با هم ۸۰ درصد بیشتر از پلی استیشن ۳ و اکس باکس ۳۶۰ در نوامبر ۲۰۱۳ فروش داشتن.

با وجود بازیای بزرگی چون Call of Duty و Assassin's Creed و فارکرای، فروش نرم افزاری به اندازه ۲ درصد نسبت به سال گذشته افت داشته که رقم خیلی زیادی نیس و وقتی اونو کنار ۳ درصد پیشرفت بازار سخت افزار بذاریم، کل ضرر و زیان به حد تقریبا برابری می رسه.

 

نرم افزار

لیست زیر، ۱۰ بازی پرفروش ماه نوامبر هستن. اندازه فروش رو هر پلتفرم براساس ترتیب قرار گرفتن اونا مشخص شده. یعنی Call of Duty: Advanced Warfare بیشترین فروش رو روی کنسول اکس باکس ۳۶۰ و بیشترین فروش رو روی پی سی داشته.

  1. Call of Duty: Advanced Warfare – Xbox 360, Xbox One, PS4, PS3, PC
  2. Grand Theft Auto 5 – PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3
  3. Super Smash Bros. – Wii U, 3DS
  4. Madden NFL 15 – Xbox 360, Xbox One, PS4, PS3
  5. Pokemon Alpha Sapphire – ۳DS
  6. Far Cry 4 – PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3, PC
  7. Pokemon Omega Ruby – ۳DS
  8. NBA 2K15 – PS4, Xbox 360, Xbox One, PS3, PC
  9. Assassin’s Creed: Unity – PS4, Xbox One, PC
  10. Halo: The Master Chief Collection – Xbox One

Unity و Master Chief Collection در انتهای جدول هستن که این نشون میده مردم تمایلی به خرید بازیای ناقص و مشکل دار ندارن و تا برطرف شدن کلی ایرادات به انتظار می شینن. در طرف دیگه نسخه نسل هشتمی GTA 5 در رتبه دوم قرار میگیره و تنها کمی تا رسیدن به رتبه اول فاصله داره. اول بودن Advanced Warfare به لطف نامی که یدک میکشه، قابل انتظار بود و Super Smash Bros هم با در نظر گرفتن تعداد Wii Uای موجود در بازار واقعا فروش زیادی داشته.

باحال اینجاس که الکترونیک آرتز تنها یه نماینده در این لیست داره و خبری از فیفا ۱۵ نیس. نینتندو رو با ۳ بازی که در رتبه های سوم، پنجم و هفتم قرار دارن میشه برنده کمی این ماه دونست در حالی که یوبیسافت و ۲K Games هر کدوم دو بازی در لیست دارن. Call of Duty از سال ۲۰۰۹ تا الان هر سال ماه نوامبر در بالاترین جایگاه لیست بوده و جایگاهیه که از پیش واسه اون مشخص شده.

 

سخت افزار

اکس باکس وان با فروشی برابر ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در رتبه اول پرفروش ترین کنسول ماه نوامبر قرار داره و پلی استیشن ۴ با ۴۰۰ هزار واحد کمتر، در رتبه بعدی جای خوش کرده. کنسول Wii U با ۲۴۲ هزار واحد فروش، انتهای لیست واسه دو کنسول دیگه دست تکون میده.

البته فروش پایین Wii U حتما به معنی بی حاصل بودن کنسول نیس. امسال این کنسول بهترین بازیای انحصاری سال ۲۰۱۴ رو داشت و Super Smash Bros و بایونتا ۲ می تونن هر کدوم به تنهایی لقب بهترین بازی سال رو یدک بکشن. به هر حال اقبال عمومی با نینتندو در مورد کنسولای خونگی یار نیس.

بخاطر این، مایکروسافت خود رو آماده جشنی بزرگ کرده بود:

"نوامبر رکورد جدیدی واسه اکس باکس وان به جای گذاشت و اکس باکس وان پرفروش ترین کنسول آمریکا و انگلستان شد. جواب به لاین آپ بازیای کریسمس اکس باکس وان فوق العاده بود. طرفداران این کنسول نسبت به دارندگان هر کنسول نسل هشتمی دیگری، بازی بیشتر خریدن و در طول این ماه ۳۵۷ میلیون ساعت به بازی کردن پرداخته ان. واقعا، کاربران بیشتری به اکس باکس لایو از راه اکس باکس وان و اکس باکس ۳۶۰ وصل شدن و لذت بیشتری از سرگرمیا نسبت به هر وقتی در طول تاریخ اکس باکس بردن. ما عاشق این همه هیجان طرفداران هستیم و بخاطرشان متشکریم."

اکس باکس وان مدت زیادی با قیمت ۳۴۹ دلار، به فروش می رسید و قیمت اون در روز جمعه مشکی به ۳۲۹ دلار کم شد. در طول این مدت، پلی استیشن ۴ کنسول گرون بازار بود.

باحال اینجاس که فروش همین یه ماه اکس باکس وان رو می شه در کنار فروش ۶ ماه گذشته Wii U قرار داد و با این حساب بازم مایکروسافت پیروز میدانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *