گام به گام به سمت فیلم های تخیلی؛ تاکسی پرنده بوئینگ نیز در راه است

مدیر عامل غول صنعت هوانوردی جهان یعنی بوئینگ تازگیا در مصاحبه ای از تست تاکسیای پرنده به وسیله شرکت تحت مدیریتش خبر داده.

به باور «دنیس مویلنبرگ»، روزی میاد که تاکسیای پرنده برخلاف ناوگان اوبر از راه مسیرهای هوایی به جابجایی مسافرین می پردازن؛ از نظر این مدیر ۵۴ ساله روز موعود به احتمال بسیار تا ۱۰ سال آینده فرا می رسه.

اون در این باره گفته:

من فکر می کنم که این اتفاق سریع تر از اون چیزی که تصور می کنیم رخ میده. الان نمونه های اولیه واقعی ساخته شده، پس تکنولوژی اون در دسترسه.

بوئینگ اکتبر گذشته بود که با خرید شرکت Aurora Flight Sciences عزم خود رو واسه ورود به میدون تاکسیای پرنده نشون داد. این شرکت که در مورد هوانوردی و ساخت شکلای جور واجور هواپیما فعالیت می کنه، تازگیا قراردادی ۸۹ میلیون دلاری با وزارت دفاع آمریکا منعقد کرده. براساس این قرارداد شرکت Aurora Flight Sciences معتقد شده که یه هواپیمای عمودپرواز الکتریکی با نام LightningStrike طراحی و تولید کنه.

به گفته مقامات شرکت Aurora، هواپیمای نامبرده نقش جابجایی سریع افراد در مناطق پرجمعیت و پرترافیک شهری رو رو دوش داره. نگفته پیداست که واسه عملی شدن این ایده باید محلایی مخصوص واسه نشست و برخاست هواپیمای عمود پرواز تدارک دیده شن.

شرکت Aurora همکاریایی با اوبر داشته و ایده تاکسیای پرنده رو در واقع به کمک این شرکت پیشرفت داده. طبق بعضی گزارشا، اوبر در حال کار روی یه سرویس به اشتراک گذاری مسیرهای هواییه که در سال ۲۰۲۰ تکمیل می شه. این سرویس  UberAIR نام داشته و دارای عملکردی مثل سرویس الان اوبر میشه.

علاوه بر بوئینگ و زیرمجموعه اون، چندین شرکت مطرح دیگه مشغول پیشرفت تاکسیای پرنده هستن. همین موضوع باعث تشکیل یه رقابت بسیار داغ بین کمپانیای صنعت هوانوردی شده. حریف اصلی بوئینگ یعنی ایرباس هم با جدیت تموم در حال تحقیق در مورد تاکسیای پرنده بوده و بنظر می رسه این دو غول بزرگ تو یه میدون جدید به مصاف هم میرن.

همونطور که قبلا به اطلاعتان رساندیم، ایرباس با پروژه Vahana به دنبال تولید تاکسی پرنده برقی و خودرانه. این وسیله نقلیه پیشرفته چندی قبل تونست پروازهای اولیه رو با موفقیت بگذرونه.

گسترده شدن تاکسیای پرنده نیازمند شکست دادن چندین چالشه که پیش روی شرکتا قرار داره. امکان پرواز بی خطر در محیط شلوغ شهری و پیشگیری از برخورد با مشکلاتی مثل ساختمانای بلند یکی از این موارده.

نبود جدا شدن بالا و سقوط یهویی این دسته از وسایل نقلیه در حالت خودران دیگه فاکتوریه که باید مورد توجه سازندگان جور واجور قرار بگیره.

روشنه که واسه رسیدن به سطح بالایی از امنیت پروازی در محیطای شهری، تاکسیای پرنده باید به هوش مصنوعی بسیار پیشرفته مجهز باشن. شاید به خاطر همین موارده که مویلنبرگ باور داره همه چیز یه شبه درست نمیشه.

بوئینگ واسه پیشرفت هوش مصنوعی پیشرفته در شرکتی به نام Near Earth Autonomy سرمایه گذاری کرده. نتیجه های تکامل یافته این شرکت به احتمال بسیار در اجناس بوئینگ استفاده می شن.

به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ پرواز آزمایشی تاکسیای پرنده شاید از سال ۲۰۲۰ در دالاس و دوبی شروع می شه.

تاکسی هوایی ایرباس با موفقیت تستای اولیه رو گذروند