مقالات و پایان نامه ها

در خرید مسکن حتما به موارد زیر توجه کنید

دانلود پایان نامه

۱ – به هزینه‌ایی که ممکنه هنگام خرید وجود داشته باشه توجه داشته باشین مثل هزینه سند، دفتر ثبت اسناد، پایان کار، مالیات و کیسیون املاک.

۲ – ماده‌ها و تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه نامه خرید رو دقیق بخونین.

۳ – در نظر داشتن پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی و… داشته باشین.

۴ – قبل اینکه واسه بازدید ملک یا آپارتمانی برید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنین. اگه میخواهید از معضلات مدیریت ساختمان دور بمونید، تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحده. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان رو سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهرو‌ها خواهد گردید.

۵ – به تعداد واحد‌ها در هر طبقه هم توجه کنین تعداد واحدهای موجود در هرطبقه هم مهمه. مخصوصاٌ اگه واحد‌ها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشن و درب اونا نزدیک به هم باز شه. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی تو یه طبقه، آپارتمانهای مقابل هم و یا نیم طبقهه. البته شکل ایده آل اینه که در هر طبقه یه واحد باشه یا کمه کم هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خودشو داشته باشه.

۶ – یکی از مهم‌ترین جاهایی که تو یه ملک و ساختمان باید بازرسی شه سیستم سرمایش و گرمایش اون هست. حتما از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید کنین و دقت کنین که موتورخانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشه همچنین به نفع شماست که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشه.

۷ – به نمای ساختمان توجه کنین نمای ساختمان اولین چیزیه که جلب توجه می کنه. نمایی که هم دووم و هم زیبایی رو با هم داشته باشه، انواع مختلف سنگ مثل گرانیت و… است همچنین شستشو و تمیز نگه داشتن اونم آسون‌تر و کم هزینه‌تره.

۸ – به ورودی ساختمان توجه کنین. واسه رفت و اومد بهتر باید کمه کم عرض استاندارد اون رعایت شه. این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشه. عرض راه پله‌ها هم باید حداقل۹۰ سانتی متر باشه تا عبور و مرور خیلی آسون صورت گیرد.

۹ – به پله‌ها هم توجه کنین ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث مخصوصا واسه کودکان و سالمندان کمک می کنه. یه پله استاندارد باید کمه کم ۳۰ سانتی متر عرض و ۱۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشه. اما اگه ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشه استاندارد‌ترین پله‌ها هم نمیتونه جای آسانسور رو در اون بگیره.

۱۰ – به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنین که در زمستون به دلیل یخ زدگی باعث سرخوردن ماشین شما در بین بالا اومدن یا پایین رفتن نشه.

۱۱ – تلاش کنین خونه‌ایی با بیشتر از چار طبقه بی آسانسور رو واسه خرید انتخاب نکنین چون حتی اگه در طبقات پایین باشین و یا بتونین بالا و پایین رفتن روزمره رو تحمل کنین، میهمان‌های شما و همسایگان محترمتان اینجور تحملی رو ندارن و حتی شمام تحمل سر و صدای اونا رو نخواهید داشت.

۱۲ – در نظر داشتن طراحی نقشه‌های معماری و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین این رشته لازمه.

۱۳ – در نظر داشتن نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه نامه داشته باشین.

۱۴ – طراحی نقشه معماری به مقصود حصول اطمینان از ارتباطات درست بین اجزای مختلف هر
واحد از بلوک ساختمانی، طبق اینکه ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری باشه مهمه.

۱۵ – حصول اطمینان از نبود اتلاف انرژی در ساختمان چون اتلاف انرژی کم کم واسه شما هزینه‌های زیادی داره.

۱۶ – از ضد صوت بودن یا راههای کاهش ورود صدا به درون ساختمان مطمئن شید.

۱۷ – بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبونه روز واسه اطمینان از دید، نوردهی و عوامل محیطی دیگه مهمه.

۱۸ – در نظر داشتن کیفیت لازم‌ترین مایع زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی منطقه داشته باشین.

۱۹ – در نظر داشتن فشار برق و اندازه کیفیت روشنایی، سیم کشیا و مثل اینا داشته باشین.

۲۰ – اگه قرار باشه فضایی بیشتر از بقیه نورگیر‌تر باشه بهتره این فضا اتاق خواب‌ها و نشمین باشن. چون بیشتر ساعت عمرمان رو در طول شبونه روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنیم. بهتره پنجره‌ای از خونه یا کمه کم نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشه.

۲۱ – به جنس کفپوش‌ها دقت کنین.

۲۲ – کابینتهایmdf در مقایسه با بقیه انواع کابینت‌ها دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارن و می تونید در آشپزخانه‌های مدرن اونا رو ببینید. مراقب باشین که تعداد کابینت‌ها و قرار گرفتن اونا مناسب باشه.

۲۳ – به جنس پوشش دیوار‌ها هم توجه کنین. اگه رنگ استفاده شده، قابل شستشو باشه تا چند سال از رنگ آمیزی و دردسرهای اون در امان هستین.

۲۴ – لوله‌های فاضلاب و آب بهتره از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشه تا احتمال آسیب به اونا کمتر باشه.

۲۵ – وجود بالکن یکی از چیز‌هاییه که شروع خیلی مهم تلقی نمی‌شه اما کم کم به اهمیت اون میفهمین. فواید و موردها استفاده بالکن بسیاره از خشک کردن لباس‌ها گرفته، تا گذاشتن دبه‌های ترشی و همین گونه نشستن و چای خوردن.

۲۶ – انباری هم یکی از چیزای مهم یه خونه مسکونی مطلوبه.

۲۷ – در نظر داشتن فشار گاز و کیفیت و چگونگی لوله کشی گاز در درون ساختمان.

۲۸ -در نظر داشتن کیفیت وچگونگی لوله کشی آب در درون ساختمان.

۲۹ – حصول اطمینان از نبود آلودگی صوتی و جلوگیری از انتقال صدا از بیرون به درون ساختمان واز واحدی به واحد دیگه در ساختمان.

۳۰ – رعایت اصولی که باعث تأمین بهداشت و رفاه وآسایش ساکنان ساختمان می شه مثل طراحی درست پلان، پنجره‌ها، نورگیر‌ها و…

۳۱ – تحقیقات محلی واسه اطمینان از امنیت و رفتارهای محیطی افراد محله.

۳۲ – حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات برق، گاز و آب ساختمان.

مطلب مشابه :  با فروشگاه دیکاردو، آسان‌تر جم‌، سکه و گیفت بازی‌های آنلاین را خریداری کنید

۳۳ – در نظر داشتن موردها دفع زباله و روش‌های دفع زباله مثل شوتینگ زباله در برج‌ها.

۳۴ – حصول اطمینان از رعایت نکات مربوط به حفظ محیط زیست و جلوگیری از ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی.

۳۵ – در نظر داشتن کیفیت و چگونگی نصب درب‌های ورودی، خروجی و داخلی.

۳۶ – حصول اطمینان از طراحی درست و اجرای درست عایقکاری‌های رطوبتی.

۳۷ – طراحی درست و اجرای درست عایقکاری‌های گرمایی، به مقصود جلوگیری از تبادل گرما.

۳۸ – حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان جلو آتیش سوزی.

۳۹ – تعبیه وسایل اطفای حریق، بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله کشی اطفای حریق.

۴۰ – پیش بینی اخطار دهنده‌های مورد نیاز در ساختمان واسه اعلام خطر به ساکنان در زمان‌های بروز خطر.

۴۱ – کنترل نقشه نمای ساختمان و اجرای اونا چه از نظر ایمنی چه از نظر حفاظتی.

۴۲ – کنترل نقشه‌های نمای ساختمان از نظر زیبایی و تناسب اون با محیط دور.

۴۳ – برسی و کنترل پرونده آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان.

۴۴ – کنترل جانمایی ساختمان و محل احداث اون، واسه اطمینان از اینکه ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مسیل قرار نگرفتهه، مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استواری پایه‌های اون جلو نشست زمین، اقتصادی بودن ساختمان چه از نظر خرید و چه نگهداری و زیبایی که شامل مورد ایی مثل نورگیر بودن، خوش نقشه بودن و… می شه.

۴۵ – اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارت و برق گیر درچنین ساختمان‌ایی.

۴۶ – نمیشه نوع و چگونگی مصرف مصالح ساختمان رو بعد از تکمیل شدن اون آزمایش نمود و ساختمان مقاوم رو پیدا نمود اما خوبه عامل‌ایی که یه ساختمان رو مقاوم می کنن، بشناسیم. مثلاً در سازه فولادی، نوع اتصالات و هم مهاربندی اونا اهمیت زیادی داره. اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهمه نوع بتن مصرفی و هم قطر میلگردهای استفاده شده در اینه. اگه بتونیم طی زمان ساخته شدن از یه کار‌شناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات رو به دست بیاریم، موفق شده‌ایم ساختمان مقاومی رو انتخاب کنیم، اما اگه نتونستیم، که معمولا هم اینطوریه، مجبوریم همین سوال‌ها رو از مالک بپرسیم و جواب‌های اونو با یه کار‌شناس در بین بذاریم. یعنی مجبوریم به ادعای مالک اعتماد کنیم. اما نکته‌ای که خود ما می تونیم از نظر پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگه که با در نظر داشتن تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف اونا، این ستون‌ها جوابگو هست یا نه؟

۴۷ – در شهر‌های بزرگ بیشتر مجبوریم آپارتمان‌های واقع شده در ساختمان‌های چند واحدی و بلندمرتبه رو واسه سکونت انتخاب کنیم. در این صورت ممکنه بین افراد مختلف خونواده در مورد اینکه کدوم طبقه مناسب‌تره، اختلاف نظر پیش آید.

۴۸ – اگه به سروصدا حساس هستین و نمی‌خواهید اصلا زمان‌های لازم استراحت در منزل رو از دست بدید بهتره از نه طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودرو‌ها در پارکینگ و هم دود اونا، این امکان رو از شما خواهد گرفت.

۴۹ – تلاش کنین به طبقات بالا‌تر برید که مناظر زیباتری رو هم می تونید از پنجره‌ها تماشا کنین. اما طبقات آخر نروید چون که اونجا هم معضلات خاص خودشو داره. معضلات مربوط به پشت بام، بیشترین خرابکاری رو در طبقه آخر به بار می‌بیارن. طبقات بالا‌تر یه مشکل دیگه هم دارن و اون اینکه امکان فرار اظطراری در موقع زلزله و آتیش سوزی احتمالی، کمتر هستش.

۵۰ – به پارکینگ‌ها توجه کنین. وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشه که هر خودرو طوری قرار بگیره که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگه نباشه و ورود وخروج به اون به سهولت ممکن باشه. حتماً اگه در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشه، ایمن‌تره. دلیل فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیس بدیش اینه سرقت خودرو‌ها در هنگامی که راننده به هدف بستن در پیاده شده، امر شایعیه.
روش خرید آموزش خرید و فروش املاک و آپارتمان در ایران واسه بیشتر مشتریان مخصوصا کسائی که واسه اولین بار این کار رو انجام می دن به روونه پرخطر بدل شده

به یاد این می خواهیم مهمترین نکات خرید آموزش خرید و فروش املاک و ملک در ایران که طی مشورت با تعدادی از مشاوران املاک ، وکیلان دعاوی ملکی و بعضی از آموزش خرید و فروش املاک ضرر دیده جمع بیاری شده رو جهت شفاف سازی بیشتر روش آموزش خرید و فروش املاک با شما در بین بذاریم

نکات خرید خونه و آپارتمان رو میشه در چار دسته کلی زیردسته بندی نمود ؛

چند تا نکته مهم در انتخاب منطقه و محل خونه و آپارتمان
چند تا نکته مهم در بازدید از خونه
چند تا نکته مهم در یافتن مشاور املاک و بنگاه املاک مناسب
چند تا نکته مهم در عقد قرارداد خرید خونه

در ادامه به ترتیب به مطالعه نکات اساسی در هر کدوم از دسته بندیای بالا می پردازیم ؛

1) چند تا نکته مهم در انتخاب منطقه و محل خونه و آپارتمان

الویت بندی
انتخاب منطقه و محل خونه باید طبقِ اولویت بندی شخصی تون باشه ؛ چون که هر منطقه ای از شهر دارای امتیازات و معضلات خاص خود هپس شروع واسه خود مشخص کنین که چه ویژگیای مکانی ای واسه شما در اولویت قرار داره ( واسه شناخت معضلات و فایدهای هر منطقه می تونید پستای انتخاب محل خونه و جای خونه مناسب رو مطالعه کنین )
بودجه
با در نظر داشتن بیشترین حد بودجه ای که واسه خرید آموزش خرید و فروش املاک دارین نواحی جورواجور رو آزمایش کنین و از بین مناطقی که قیمتِ حدودی اونا با بودجه ی شما یکی بودن داره محل خونه ی خودشو انتخاب کنین
امکانات رفاهی منطقه
پس از انتخاب منطقه و محله ای که مایلید در اون ساکن شید در ساعات مختلف روز به اون سر بزنید و موردها مهمی مثل ساعات ترافیک ، شلوغی و ازدحام تردد ، در دسترس بودن مرکزها امکانات رفاهی مثل سوپر مارکت ، مرکز خرید ، خشکشویی ، مغازهای زنجیره ای ، رستوران ، میوه فروشی و تره بار ، تاکسی سرویس ، داروخونه ، درمانگاه و بیمارستان ، مدرسه ، بانک ، باشگاه ورزشی ، پمپ بنزین ، دکه روزنامه فروشی ، پست خونه ، پارک و فضای سبز ، تعمیرگاه ، تاسیسات الکتریکی و ساختمانی و … رو مطالعه کنین
وسایل نقلیه عمومی
محله انتخابیِ خودشو از نظر در دسترس بودن ایستگاهای وسایل نقلیه عمومی مثل مترو ، تاکسی ، اتوبوس آزمایش کنین
فاصله محل کار و خونه
فاصله ی محل آموزش خرید و فروش املاکی خود تا محل کارِ خود و اعضای خونواده تون و مسیرا و راه های ممکن واسه جا به جایی از آموزش خرید و فروش املاک به محل کار و برعکسِ اونو در اولویت بندی انتخاب محل خونه ی خود قرار بدین ؛ چون که این نکته می تونه در دراز مدت باعث آزردگی یاد شما شه
عادات فرهنگی اهالی
عاداتِ فرهنگیِ غالب اهالی یه محله ، ظاهرِ کلی یه محله رو در ساعات مختلفِ شبونه روز تعیین می کنه ؛ واسه مثال در محلهای مذهبی در ماه ایی از سال بدلیلِ برگزاری مراسمای مذهبی ممکنه ازدحام و ترافیک عبور و مرور زیاد شه یا سر و صدای زیادی در کل محله ایجاد شه این موردها رو حتما پیش از اجاره خونه سکونت تو یه محله در نظر بگیرین چون که پس از سکونت نمی تونید با یه رای ِ متفاوت شرایط کلیِ اهالی منطقه و محله ی خودشو تغییر بدین
ازدحام در ساعات کاری
نزدیکی آموزش خرید و فروش املاک با مدرسه و مرکزها درمانی یا ساختمانای اداری دولتی باعث ترافیک سنگین و ازدحام جمعیت در ساعات کاری می شه ؛ اگه در بین اعضای خونواده تون اشخاصی دارین که در ساعات کاری روز به استراحت در سکوت و آرامش نیاز دارن این محلا انتخاب مناسبی براتون نمی باشن
اصالت اهالی
بعضی از محلهای تهران دارای اهالی و ساکنینِ اصیل می باشن که همین مسئله باعثِ افزایشِ قیمت کوچیکی در اونا نسبت به قیمت غالب اون منطقه شده ، این موضوع مشتریان این محلها رو به خانوده ایی که اصیل نشین بودنِ یه منطقه برایشان اولویت داره محدود می کنه ؛ به یاد این اگه واسه شمام اصالت غالبِ اهالیِ منطقه مهمه این محلها انتخاب خوبی هدر غیر اینصورت شما بهایی بیشتر رو واسه چیزی می پردازید که در اولویت تون نمی باشه
آب و هوای منطقه
آب و هوای نواحی جورواجور شهر مخصوصا در شهرای بزرگ مثل تهران و اصفهان و … از نظرِ آلودگی در سطوحِ متفاوتی هو معمولا آلودگی هوای هر منطقه و محله ای از شهر با تراکم جمعیت ساکن در اون رابطه ی مستقیم داره پس اگه هوای پاکِ محل زندگی تون یکی از اولویتای مهم شما هباید در محلهای کم تراکم به دنبالِ ملک مورد نظرتون باشین (توجه داشته باشین که تراکم جمعیت به زبون آسون تر یعنی تو یه متراژ مشخص از منطقه چند نفر ساکن می باشن)
دسترسی به اصلی
وضعیت خیابانا و کوچها و معابرِ یه محله می تونه در دراز مدت به یه مسئله ی مهم بدل شه ؛ در بعضی از محلها خیابانا و معابر دارای شرایط استاندارد و مناسبی می باشن که بعضی وقتا حتی بقیه مناطقِ هم تراز و هم قیمت شون اینطور نیستن ، همچنین دسترسی به بزرگراها و خیابانای اصلی و تعدد مسیرای اصلی تو یه منطقه می تونه گزینه های شما رو واسه انتخابِ مسیرتان از آموزش خرید و فروش املاک به محل کار و برعکس بیشتر کنه که این موضوع در ساعاتِ پرترافیک روز یه نکته ی لازم تلقی می شه

مطلب مشابه :  مدل های گوناگون از مراحل و فرایندهای آموزش

2) چند تا نکته مهم در بازدید از خونه

سهولت رفت و اومد
اگه دسترسی سریع و آسون به خونه یتان با اتومبیل مد نظرتانه دقت کنین که محل خونه ی انتخابی تون واسه اجاره آپارتمان بهتره در کوچهای با عرض کم و باریک ، خیابانای یه طرفه یا بن بست قرار نداشته باشه
ترافیک
ترافیک ساعات اوج ترافیک رو در خیابانای اصلی محله ی مورد نظرتون مطالعه کنین و پیش از سکونت زمانِ تقریبی جابه جایی تون بین محل کار و خونه یتان رو در اوج ترافیک آزمایش کنین ؛ این مسئله ممکنه در طول سکونت تون باعث آزردگی شما شه
وضعیت ساکنین ساختمان
در بازدید از هر خونه و آپارتمانی به نمای بیرونیِ ساختمان و نظافت حیاط و باغچه و راه پله و وضعیت آسانسور و فیشای پرداخت شده یا نشده ای که در بورد ساختمان وجود دارن توجه کنین ؛ این موردها می تونن تا حدِ زیادی اندازهِ حساسیت و نظمِ غالبِ ساکنانِ اون املاک که همسایگانِ آینده شما خواهند بود رو نشون بدن
نورگیر
به گونه کلی نورگیر ساختمان ایی که جلو یا نزدیکی شون برجا و ساختمانای بلندی ساخته نشده ان مناسب تر از ساختمان هاییه که بین سازه ایی با ارتفاعِ بیشتر از خودشون محدود شده ان
جنوبی یا شمالی
جنوبی یا شمالی بودن ساختمان هر یک امتیازات و معضلاتِ منحصر به فرد خودشون رو دارن که شما باید نسبت به سلیقه و علاقه ی شخصی این مورد رو واسه خود تعیین کنین اما بطور کلی در ساختمانای شمالی از حیاط وارد ساختمان می شید اما در خانه های جنوبی حیاط در طرف دیگه ملک قرار گرفته به یاد این ساختمانای شمالی نمای بیرونی بهتر و قشنگ تر و ساختمانای جنوبی نورگیر و امنیت بیشتری دارن
پارکینگ
اگه اتومبیل دارین حتما سراغ خونه ایی برید که در سندشان دارای پارکینگ اختصاصی می باشن در مورد پارکینگ چند نکته هست که باید به اونا هنگام خونه گرفتن دقت کنین ؛

مطلب مشابه :  آثار بی عدالتی و تبعیض در سازمان ها

شیب پارکینگ
به شیب رمپ ورودی پارکینگ ملک توجه کنین تا در زمستون با نشستن برف و یخ زدگی دچار مشکل واسه ورود و خروج از پارکینگ نشوید

جای پارکینگ
از جای پارکینگ خود پیش از خرید خونه مطلع شید در بعضی مواقع جای نامناسب پارکینگِ یه واحد باعث نزاع بین ساکنین ساختمان می شه

درب پارکینگ
واسه ورود و خروجی از درب پارکینگ باید فضای کافی واسه دور زدن اتومبیل وجود داشته باشه همچنین دقت کنین از بالای درب پارکینگ سیم یا لوله ای آویزون نباشه این موضوع جابه جا کردن وسایل بزرگ از درب پارکینگ رو با مشکل روبه رو می کنه

درب دارای کنترل از راه دور
داشتن درب خودکار ریموت دار واسه پارکینگ خونه یه فایده کاربردی حساب می شه
تعداد واحد
ساختمانای کم واحد و پرواحد هریک می تونه امتیازات و معایبی داشته باشه ؛ در ساختمانای پر واحد بدلیل وجود مدیریت ساختمان ، مخارجِ شارژ و نگهداری امکاناتِ رفاهی ساختمان مثلِ آسانسور ، نگهبانی ، سرایداری و … با نظم بیشتری پیگیری و پرداخت می شه در صورتی که در ساختمانای کم واحد معمولا فردی بطور خاص مسئولیت تمومِ امور رو به عهده نمی گیرد و اکثرا زیر بار مسئولیت مدیریت ساختمان نمی روش اما عوضش ساختمانای کم واحد دارای سکوت و آرامش بیشتری می باشن و شما براحتی پس از یه مدت از همه اهالیِ ساختمان که همسایگان شما می بانشد شناخت پیدا می کنین که در ساختمانای پرواحد این امکان به کم هست
جدا بودن کنتور
با در نظر داشتن گرون شدن قیمت حاملای انرژی به جدا بودن کنتور آب و برق و گاز در ساختمان توجه کنین تا درگیر حساب و کتابای سهم پرداخت مصرفی هر واحد از ساختمان نشوید
آسانسور
در بازدید از ملک حتما به وجود آسانسور مخصوصا اگه واحدِ مورد نظرتون در طبقات بالا قرار داد دقت کنین ، توجه داشته باشین که آسانسور فضا و جای کافی و سیستم تهویه مناسب داشته باشه ونیز عرضِ درب اون بیشتر از 60 سانتی متر باشه ؛ این اندازه در اسباب کشی و جابه جایی وسایل خیلی مهم هچون عرض استاندارد خیلی از وسایلِ اساسی خونه بیشتر از 60 سانتی متره
راه پله
در مورد راه پله چند نکته هست ؛

ابعاد استاندارد راه پله
عرض راه پله نباید کمتر از 90 سانتی متر و عرض درب ورودی ساختمان نباید کمتر از 110 سانتی متر باشه این نکته هم در دلگیر نبودن فضای راه پله ی ساختمان و هم در جابه جایی وسایل بزرگ از راه راه پله مهم هستش

دیوارای راه پله
به دیوارای راه پله توجه کنین معمولا واسه جنس پوششِ دیوارای راه پله استفاده از مطالح مقاوم مثل سنگ یا سرامیک بهتر از رنگ هچون دیوارهای رنگ شده طی یه یا دو اسباب کشی دچار صدمات زیادی می شن

ابعاد استاندارد پله
در ابعاد استاندارد واسه پلها هر پله باید دارای کمه کم عرض 30cm (مقصود عمق طولی پله هستش) و بیشترین حد ارتفاع 18cm باشه که این موضوع هم به کاهش خطرات و حوادث مخصوصا واسه کودکان و سالمندان کمک می کنه و هم باعث سهولت تردد از راه پله می شه

پاگرد
در ابعاد استاندارد واسه پاگرد هم پاگرد آسون در ارتفاع هم سطح زمین باید دارای کمه کم 120 سانتیمتر عرض (مقصود عمق طولیِ پاگرد هستش) و پاگردای میانی دارای کمه کم عرض یه متر (مقصود عمق طولیِ پاگرد هستش) باشن

لابی
در بعضی از ساختمانا سازندگان فضایی رو به عنوان لابی یا سالن انتظار مهمانا در اول ساختمان تعبیه کردن که ساکنین می تونن با اجرا یه نگهبان یا لابی مَن ورود و خروجِ افراد رو به درون ساختمان ساماندهی کنن

نورگیر راه پله
بهتره نور راه پله تا حدِ زیادی از طیرق پنجرها و با نور طبیعی تامین شه این موضوع باعث دلباز شدن فضای راه پله می شه
نزدیکی ساخت و ساز
هنگام بازدید از منزل دقت کنین خونه ی مورد نظرتون نزدیک یا مجاور ساخت و ساز یا تعمیرات اساسی و بازسازی ساختمان قرار نداشته باشه ؛ وجود ساخت و ساز در نزدیکی خونه باعث ایجاد سر و صدای زیادی در ساعات مختلف شبونه روز و ایجاد گرد و خاک و عبور و مرور ماشینای سنگین و هم تردد کارگران و افراد متفرقه تو یه محله می شه که واسه خیلی از مشتریان مشکل بزرگی به حساب می آید
آیفون
الان داشتن آیفون تصویری در خیلی از ملکای تهران به چیزی روشن تبدیل شده ، مجهز بودن ساختمان به سیستم آیفون تصویری باعث سهولت ساکنین در کنترل ورود و خروج افراد در ساختمان می شه
انباری
با در نظر داشتن کوچیک بودن فضای کمدا در معماری جدید ساختمانا وجود انباری واسه نگهداری خیلی از وسایل بزرگ و همچنین کارتنای دست و پا گیر مربوط به لوازم اساسی منزل مثل کارتن یخچال و تلویزیون و … ( که در هنگام جا به جایی وجودشان لازم می شه ) چیزی لازم شده به یاد این هنگام بازدید از خونه حتما به جای انباری ، نظافت اون و دسترسی آسون و داشتن نور و فضای مناسب و تهویه مناسب دقت فرمایید
موتور خونه
در خیلی از ساختمانا هنوز از سیستم موتورخانه واسه سیستم گرمایش شوفاژها و رادیاتور درون واحدای آپارتمان استفاده می شه پس هنگام بازدید از خونه مخصوصا در آغار فصل پاییز و زمستون لازمه سری هم به موتورخانه ساختمان بزنید و از سالم بودن سیستم کارکرد گرمایشی ملک مطمئن شید چون در بعضی موردها با در نظر داشتن سنگین بودن تعمیرات موتورخانه ی فرسوده ممکنه جمع کردن شارژ و هزینه ی تعمیرات از تموم اهالی ساختمان به فرآیندی زمانبر و طولانی تبدیل شده و باعث آزردگی شما در فصول سرد سال شه