بازتاب وعده زمین ۱۰۰۰ متری به هر خانوار

درخشش وعده زمین 1000 متری به هر خونواده

اعلام یهویی «واگذاری زمین در قطعات ۱۰۰۰ متری به هر خونواده» این تحلیل رو در بازار مسکن پررنگ کرده که طرح قبلی (مسکن مهر) جای خود رو به طرح «باغ نشینی» واگذار می کنه.

 

دنیای اقتصاد:انجام این ماموریت، طبق محاسبات کارشناسان، نیازمند ۳۰ هزار کیلومتر مربع زمین یعنی برابر دو برابر تراکم موجود شهرها و روستاهای کشوره که واسه تامین اون باید بخشی از زمین های منابع طبیعی وارد محدوده شهرها شه. هم اینکه واسه تبدیل زمین ها به خونه باغ هم ۱۰۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیازه. این طرح امکان پذیره؟

 

محمود احمدی نژاد اولین ماموریت وزارت راه وشهرسازی رو «تدارک ۲۰۰۰۰ کیلومتر مربع زمین واسه باغ نشینی همه مردم ایران» تعیین کرده، طرحی که یه حریف لعاب دار واسه «مسکن مهر» حساب می شه و به خاطر فرق کلی ای که با اون داره ـ حذف شرایط سخت گیرانه واسه به کار گیری امتیازات طرح ـ می تونه صف درخواست موجود در مسکن مهر رو به سمت خود بیاره.

 

طرح دادن یه قطعه زمین با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع به هر خونواده ایرونی پیشنهادیه که مستقیم از طرف رییس جمهور مطرح شده، اما همونطور که در سال۸۷ محمد سعیدی کیا وزیر مسکن وقت درباره مسکن مهر گفته بود «همه تصمیمات بخش مسکن ایده شخص رییس جمهوره» و بعد مشاهده شد همه قوای وزارت مسکن و بانک مرکزی واسه مسکن مهر تجهیز شدن، حالا می توان به راحتی پیش بینی کرد خیلی زود قوای موجود در دولت واسه ایجاد رنگ وبوی باغ نشینی در بازار مسکن به حالت آماده باش درمی آید.

 

مسکن مهر به حاشیه می رود؟

 

اما طرحی که مبنای اون اختصاص زمین به صورت رایگان واسه ساخته شدن «خونه باغ» است اگه به اجرا دربیاد، تکلیف پروژه قدیمی تر ـ مسکن مهر ـ چه می شه؟

 

یه آمار رسمی درباره آخرین وضعیت طرح مسکن مهر هست که تاکید می کنه از یه میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی مهر که در برنامه وزارت مسکن واسه ساخت و تحویل اون به مردم هست، تا اول خرداد ۹۰ فقط ۲۹۵ هزار واحد به مرحله نازک کاری رسیده ان، یعنی معدل مسکن مهر بعد از ۴ سال به عدد ۷/۱۶ از ۱۰۰ رسیده. تا اینجای مسکن مهر، حدود ۱۵ هزار میلیارد تومن منابع بانکی به عنوان تسهیلات بی سابقه در بخش مسکن، به این طرح پرداخت شده.

 

با احتساب این آمارها، طرح جدید باغ نشینی رو می توان طرح عبور از مسکن مهر نامگذاری کرد، چون که یه میلیون درخواست موجود در مسکن مهر که سال هاست به نوبت، در صف وایس تاده ان به محض شروع طرح جدیدتر، راه صف رو به سمت دریافت زمین تغییر میدن.

 

شاید این پیش بینی دو روز قبل از ذهن رئیس جمهور هم هنگام سخنرانی در نهاد ریاست جمهوری عبور کرد که اون در جریان اعلام طرح واگذاری ۱۰۰۰ متر زمین به هر خونواده ایرونی، گذری به مسکن مهر زد و خطاب به مسوولان گفت: «کار رو سریع جلو ببرین تا تموم کسائی که ثبت نام کرده ان مسکن خود رو تحویل بگیرن.»

 

اینطوری وزارت راه وشهرسازی در شروع کار خود باید از یه سو سرعت ساخت وسازهای مسکن مهر رو زیاد کنه تا از کمبود درخواست و اتلاف منابع بانکی پیشگیری شه و از طرف دیگه به احتمال خیلی زیاد موظف می شه از محل زمین های ملی، کار جانمایی ۲۰ میلیون خونواده ایرونی روی زمین های وعده داده شده رو به آخرسر برسونه.

 

چقدر زمین لازمه؟

 

محاسبه ساده ای درباره ابعاد زمین هایی که رییس جمهور در نظر داره اونا رو به ایرونی ها مجانی واگذار کنه هست که بر مبنای اون مشخص می شه باید دست کم ۳۰ هزار کیلومتر متر مربع زمین تحت مالکیت دولت در کشور وجود داشته باشه تا ۲۰ هزار کیلومتر اون به قطعات ۱۰۰۰ متری تقسیم و به ۲۰ میلیون خونواده واگذار شه و ۱۰ هزار کیلومتر هم واسه خدمات شهری و مشاعات بدن. (طبق قوانین شهرسازی دست کم ۳۰ درصد از زمین یه شهر یا شهرک باید صرف تاسیسات و امکانات شهری شه و مابقی می تونه به افراد واسه ساخت وساز واگذار شه).

محاسبه ساده دیگری هست که نشون می دهد از اول تا کنون، مساحت کل شهرها و روستاهای کشور حدود ۱۵ هزار کیلومتر مربع بوده. پس اجرای طرح باغ نشینی در کشور برابر دو برابر عملیات شهرسازی که از صدها سال پیش تا کنون در کشور انجام شده، است و طبق وعده ها باید همه این عملیات آخر ظرف ۲ سال اجرا شه.

 

این همه زمین هست؟

 

خبرنگار «دنیای اقتصاد» روز گذشته درباره اندازه ذخایر ملی زمین در کشور با رییس سازمان ملی زمین و مسکن گفت وگو کرد.

 

احمد اصغری مهرآبادی در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: هنوز ابلاغیه ای درباره طرحی که مورد توجه رییس جمهوره به ما ارائه نشده.

 

مهرآبادی در جواب به این سوال که الان مساحت کل زمین های در اختیار دولت در داخل محدوده شهرها چقدره؟ گفت: هر چند ذخایر ما مهمه، اما با زمین های داخل حریم نمی توان اینجور رقمی رو تامین کرد، مگه اینکه با مصوبه دولت حریم شهرها زیاد شه.

مهرآبادی هم اینکه در جواب به این سوال که تاکید رییس جمهور عبور از حریم شهرهاست، این کار شدنیه؟ هم گفت: زمین های خارج از محدوده شهرها در اختیار منابع طبیعیه که اگه دولت تصویب کنه این زمین ها می تونه از منابع طبیعی در اختیار سازمان ملی زمین واسه واگذاری به مردم قرار بگیره.

 

معاون وزیر مسکن در عین حال گفت: الان حدود ۳۰۰ هکتار زمین در دور و بر تهران -مناطق تجرک، رودهن و بومهن- از راه بنیاد مسکن واسه ساخت باغ شهر فعاله.

 

زمین واسه باغ شهر نداریم

 

هم اینکه جمشید نورصالحی مسوول شهرهای جدید هم در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: دوست داریم ما هم در شهرهای جدید مجموعه ای خونه باغ در کنار آپارتمون های مسکونی داشته باشیم، اما هر چقدر زمین داشتیم به مسکن مهر اختصاص دادیم و الان زمینی واسه اختصاص به باغ شهر نداریم، مگه اینکه محدوده شهرهای جدید رو افزایش بدیم که اونم مصوبه شورای عالی شهرسازی رو می خواهد.

 

نورصالحی در جواب به این سوال که احتمال نمی بدید طرح جدید باعث شه مسکن مهر به تعطیلی برسه؟ گفت: مسکن مهر انتهای راه س، اما طرح جدید تازه در شروع راه قرار داره. ضمن اینکه این دو به هم ارتباطی ندارن و شاید بشه کسائی که صاحب مسکن مهر هستن از این زمین ها هم دریافت کنن.

 

معاون وزیر مسکن اضافه کرد: فعلا همه چیز در حد گمانه زنیه و بعیده مردم مسکن مهر رو رها کنن، چون شرایط واگذاری زمین های ۱۰۰۰ متری هنوز مشخص نشده.

 

مینو رفیعی: زمین هایی که آب و برق ندارن …

 

مینو رفیعی کارشناس برجسته مسکن و عضو گروه مشاوران و جفت و جور کنندگان طرح کامل مسکن، طرح جدید دولت مبنی بر تحویل یه قطعه زمین به هر خونواده رو اینطور تحلیل می کنه: «خارج از حریم شهرها بیشمار زمین انفال هست که دولت می تونه هر کاری با اونا انجام بده. برنامه ریزی های ۵۰ سال گذشته در بخش شهرسازی همه بر این منطق استوار بوده که زمین های مستعد واسه پیشرفت شهری کجاس؟ تموم برنامه های شهرسازی تاکید می کنه زمینی که آب و برق نداره نیاریم داخل شهر، زمین های کشاورزی و خدماتی رو تبدیل به مسکونی نکنیم.»

 

این کارشناس مسکن اضافه کرد: کشور الان در دوره اثبات جمعیت قرار داره و در سال های آینده راه جمعیتی روند کاهشی رو طی می کنه پس دلیلی نداره دولت هزینه های خیلی زیادی در بخش زمین و مسکن انجام بده.

 

نیاز به ۱۰۰۰ میلیارد دلار منابع

 

به گزارش دنیای اقتصاد، گذشته از موضوع تامین زمین، احداث ۲۰ میلیون خونه باغ دست کم به ۱۰۰۰ میلیارد دلار پول و پله و سرمایه نیاز داره. همون طور که محمود احمدی نژاد در مراسم رونمایی از این طرح اعلام کرد «هر خونواده با دریافت این قطعات می تونه با هزینه ۵۰ میلیون تومن یه خونه و باغ روی زمین بسازه.» در این صورت واسه کل این طرح هزار میلیارد دلار باید صرف ساخت بنای مسکونی و باغ روی زمین ها شه. این رقم بدون احتساب هزینه واقعی زمینه.

 

نظر وزارت مسکن درباره باغ شهر

 

سایت «رجانیوز» دیروز گزارشی به نقل از مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری وابسته به وزارت مسکن، منتشر کرد که در اون آمده: «با اینکه بعضی مسوولان در بخش مسکن فکر می کنند ایجاد باغ شهر در دور و بر تهران باعث جلوگیری از اعمال سوء استفاده های وسیع و تصرف اراضی دولتی می شه، اما این طرح کمک زیادی به پدیده زمین خواری می کنه.»

مرکز مطالعاتی وابسته به وزارت مسکن که این گزارش رو در اسفند ۸۹ روی سایت خود قرار داده در ادامه تاکید کرده: «سال ۸۷ دولت واسه اولین بار طرح باغ شهر رو با هدف کنترل قیمت مسکن مطرح کرد، اما الان به نظر می رسد نگرانی از واسه قیمت مسکن وجود نداره، عوضش نگرانی های دیگری مطرحه.»

 

باغ شهر تبعاتی داره

 

نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون جهاد اقتصادی مجلس درباره طرح جدید دولت در بخش مسکن به «دنیای اقتصاد» گفت: این طرح برخلاف باور بسیاری امتحان خود رو به طور کامل پس داده و اونم مربوط به تجربه بسیار منفیه که در استان فارس رخ داده.

 

جعفر قادری، اعلام کرد: در استان فارس با عنوان اجرای طرح فلاحت در فراغت که هم جهت با طرح باغ شهر بود همه زمین های مربوط به منابع طبیعی و فضای سبز به صورت تیکه تیکه شد که یافته های اون بسیار منفی بود، چون که زمین هایی که می تونست واسه کاربری های زیست محیطی یا در ساخته شدن فضای سبز استفاده بشه تیکه تیکه شدن.

 

این نماینده مجلس اعلام کرد: اگر طرح باغ شهرها جنبه عملیاتی پیدا کنه واسه اینکه این نوع زمین ها قابل بهره ورداری باشه به هزینه های خیلی زیادی واسه پیشرفت خدمات زیرساختی نیاز داره که تامین اون محاله. قادری در عین حال دیگه عواقب اجرای طرح باغ شهر رو شامل پیشرفت افسار گسیخته فضای افقی شهرها بیان کرد که به گفته ایشون با عاقبتای منفی بیشماری همراه س. عضو فراکسیون شهر مجلس گفت: اگر دولت بخواد با اجرای طرح باغ شهر حریم شهرها رو نابود کنه در این صورت مشکلات بسیار زیاد ای ایجاد می شه که ازجمله اون از بین رفتن مرزشهرها و شدید شدن مهاجرت ها هستش که با ناامنی های بیشماری همراه س. این نماینده مجلس تاکید کرد: بهتر بود دولت به جای ارائه این طرح در جهت اجرای بهینه طرح مسکن مهر حرکت می کرد، چون که طرح مسکن مهر در کنار نقاط ضعف از نقاط قوتی هم برخورداره که تکمیل اون می تونه با عواقب خوبی همراه باشه. ایشون خاطر نشون کرد : انتظار می رود مسوولان وقتی طرحی رو مطرح می کنن اول همه حولوحوش کارشناسی اون رو مطالعه و در نظر بگیرن و بعد اون رو به صورت عمومی اعلام کنن.

 

مردم نقد رو به نسیه نمی فروشند

 

هم اینکه رئیس هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان هم گفت: با در نظر گرفتن اینکه قبل از این رئیس جمهور اعلام کرده بود که طرح مسکن مهر فقط یه آرامش دهنده س، ساخت باغ شهرها ازجمله طرح هاییه که واسه ایجاد تغییر در بازار مسکن در نظرگرفته شده. ایرج رهبر اعلام کرد: با در نظر گرفتن اینکه پرونده طرح مسکن مهر در آخر سال جاری بسته می شه، شک نداشته باشین اگر طرح مورد توجه رئیس جمهوری مبنی بر اختصاص خونه باغ به همه ایرونی ها عملیاتی شه تماشاگر ریزش خواهندگان مسکن مهر نخوایم بود، چون که مردم نقد رو به نسیه نخوان بخشید و بهتر می دونن که از راه مسکن مهر صاحبخانه شن. ایشون اضافه کرد: لازمه که حتما کارشناسان واسه اجرای این طرح، تحقیقات و طرح فرادستی قوی دستی رو ارائه کنن. رهبر با اشاره به اینکه دست کم نیمی از زمین های وعده داده شده باید در کلانشهرها تامین و واگذار شه، گفت: تجربه مسکن مهر نشون داد حتی یه مترمربع زمین دولتی در کلانشهرها وجود نداره.

 

خواستم با آقای رئیس جمهور صحبت کنم

 

رئیس جمهور در مراسم تقدیر از تعاونی های مسکن مهر درحالی طرح ویلا دارکردن ایرونی ها رو مطرح کرد که مدیر یکی از این تعاونی ها که در مراسم حاضر بود، به دلیل نبود تجهیز واحدهایش به امکانات اولیه شامل آب، برق، گاز و… بعد از سه ماه از اتمام مراحل ساخت واحدهایش نتونسته اونا رو به خواهندگان واگذار کنه.

 

متن زیر گفت وگوی «دنیای اقتصاد» با مهدی دژآباد مدیرعامل تعاونی مسکن مهر ۱۲ شهر ریه:

 

* تعاونی شما حدود سه ماهه که ساخت واحدهایش رو به مرحله اتمام رسونده؛ اما به دلیل اینکه این واحدها آب، برق و گاز ندارن نتونسته اید اونا رو به خواهندگان تحویل بدید این مشکل رو پریروز با آقای احمدی نژاد در میان گذاشتین؟

 

خیلی تلاش کردم که این مشکل رو با ایشون در میان بذارم؛ اما بدیش اینه این فرصت پیش نیومد.

 

* وقتی که آقای احمدی نژاد گفتن که می خواهیم به هر ایرونی یه زمین هزار متری بدیم مشکلات زیرساختی این زمین ها به ذهن شما خطور نکرد؟

 

بله. مثلا در شهر جدید پرند با وجود اینکه چندین وزیر و معاونان اونا پیگیر موضوع حل مشکلات پایه ای در این شهر بوده ان؛ اما هنوز این مشکلات به قوت خود باقیه، طوری که این معضلات زیاد شده. پس اگه دولت بخواد طرح باغ ویلا رو اجرا کنه واقعا باید به فکر مسائل زیرساختی اون باشه.

 

* اگه طرح ویلا دار کردن ایرونی ها به این زودی ها اجرایی شه ممکنه که خواهندگان مسکن مهر ریزش پیدا کنن؟

 

این طرح به این زودی ها اجرایی نمی شه که انصراف خواهندگان مسکن مهر رو به دنبال داشته باشن.

 

* به نظر شما بهتر نبود رئیس جمهوری به جای عنوان کردن این طرح، یه طرح ضربتی واسه پیشرفت خدمات زیرساختی در واحدهای مسکونی مهر مطرح می کرد؟

 

، این اراده هست و آقای نیکزاد هم تموم همت خود رو در این مورد به کار برده. اما با در نظر گرفتن اینکه اجرای این روند به همکاری چندین بخش و سازمان نیاز داره در نتیجه روند پیشرفت اون تا الان کنه بوده.

 

* بعضی می می گن بهتر بود اول پرونده طرح مسکن مهر بسته می شد بعدا دولت طرح جدید خود رو در مورد مسکن مطرح می کرد؟

 

از فحوای کلام رئیس جمهوری معلوم بود که ایشون هم همین نظر رو دارن. چون تاکید کردن که طرح باغ نشین کردن ایرونی ها تا آخر سال آماده شه که تا آخر سال هم شک نداشته باشین پرونده مسکن مهر بسته می شه.

 

منبع:donya-e-eqtesad.com

جمع آوری: آلامتو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *