با لب‌ های خشک و ترک خورده چه کنیم؟

female-lips

با کم شدن رطوبت در لب ها، خشکی و در ادامه ترک و شکاف همراه با درد و خونریزی در اونو می شه. لب ها عضو آسیب پذیرتری نسبت به دیگر اعضای بدن هستن، مخصوصا اون که لب از پوست و مخاط تشکیل شده، مخاطی که در برابر مستقیم آلودگی ها و عوامل محیطی از جمله آلودگی و گردوغبار، اشعه آفتاب، گرما و سرما، شکل های جور واجور غذاها و لوازم آرایشیه حتی بعضی مریضی های تب دار داخلی، این عضو حساس بدن رو مستعد خشکی و ترک خوردگی می کنه.اینطوری با کم شدن رطوبت در لب ها، خشکی و در ادامه ترک و شکاف همراه با درد و خونریزی در اونو می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از جام نیوز ؛ شاید واسه همینه که لب های خشک و پوسته پوسته شده از اولین آثار تب و اسهال و نشونه ای از کم شدن اندازه آب و مایعات بدن کودک مریض تلقی می شه.نکته باحال اون که خیلی از افراد همیشه با خود ویتامین آ + د همراه دارن، چراکه فکر می کنند این کرم بهترین چرب کننده لب ها حساب می شه در حالی که دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو عقیده داره جذب ویتامین از راه پوست بسیار ناچیزه و به خاطر این به کار گیری این کرم در کوتاه مدت می تونه واسه رفع خشکی پوست لب اثر داشته باشه، اما در درازمدت تاثیر خود رو از دست می دهد و باید با کرم های چرب کننده قوی تری چون وازلین، اوسرین یا گلیسیرین جانشین شه.

شاید واسه بسیاری افراد خشکی و ترک لب یه مشکل همیشگی یا حتی فصلی تلقی بشه که انگار با اون دست و پنجه نرم می کنن، اما خشکی لب مشکلی نیس که قابل حل نباشه بلکه نابود کردن اون فقط به شناسایی دلیل ایجاد خشکی وابسته.

لب های خشک خبر می دهد از سر درون

شاید اولین قدم در رفع خشکی پوست تموم نقاط بدن، استفاده کافی از آب و بقیه مایعات باشه. مخصوصا آدمایی که زیاد عرق می کنن، باید بیشتر به تامین آب از دست رفته بدن توجه داشته باشن.اما دکتر احسانی بر وجود عوامل قارچی و میکروبی هم مخصوصا در بروز ترک های لب تاکید می کنه و می گوید: این ترک ها در صورت استفاده نکردن از داروهای ضدمیکروبی و قارچی حتی ممکنه از شش ماه تا یه سال هم موندگاری داشته باشه. از طرف دیگه نور آفتاب هم می تونه به عنوان دلیلی جدی در خشکی و پوسته پوسته شدن پوست لب تلقی شه. به خاطر همین استفاده روزانه از ضد آفتاب های مخصوص لب در آدمایی که به مدت طولانی در برابر اشعه خورشید هستن، پیشنهاد می شه.

از طرف دیگه کارشناسان پوست تاکید می کنن که اگه دلیل خشکی لب ها، تنفس دهانی به وجود اومده بوسیله گرفتگی و پولیپ بینی باشه، باید مورد درمان خاص خود قرار بگیره. هم اینکه مصرف سیگار و الکل هم پوست لب ها رو در برابر آسیب های محیطی و عوامل مریضی زا بسیار آسیب پذیرتر می کنه.به گفته دکتر احسانی، سوء تغذیه به وجود اومده بوسیله مصرف کم پروتئین ها و هم مواد غنی از ویتامین B هم می تونه از دلایل بروز خشکی لب ها حساب شه. هم اینکه مصرف بعضی داروها چون داروهای شیمی درمانی، داروهای مریضی های دیابتی و هم داروهای ضدتشنج می تونه با عوارضی چون خشکی لب ها همراه باشه.

لب ها رو با بزاقتان خیس نکنین

دلیل خشکی و پوسته شدن لب ها هر چی باشه از اگزمای لب، حساسیت به نوع خمیر دندون یا رژ لب گرفته تا حساسیت غذایی، عوامل میکروبی، کم آبی یا اشعه خورشید، راه حل اون خیس کردن همیشه لب ها از راه بزاق نیس.دکتر احسانی ضمن منع کردن ادما از انجام این کار می گوید: این اقدام فقط واسه مقطع کوتاهی منتهی به مرطوب شدن لب ها می شه و لب ها بدون این دست اون دست کردن دچار خشکی می شه و این خشکی به مراتب بیشتر بر لب ها تاثیر می ذاره. هم اینکه از اونجا که ذرات بزاق خاصیت جذب و درخشش اشعه ماورابنفش رو داره، می تونه شدت آسیب به پوست لب رو هم زیاد کنه.

دوری از تماس با مواد غذایی محرک، شست وشوی مرتب لب ها و خشک کردن اونا با دستمال کاغذی لطیف هم می تونه از اثرات تحریکی خوراکی ها کم کنه. به کار گیری کرم های مرطوب کننده لب قوی چون وازلین و گلیسیرین که شامل ضدآفتاب با عامل محافظتی دست کم ۱۵ باشه هم در کنترل خشکی و پوسته پوسته شدن لب ها موثره.

خانوم ها هم در انتخاب لوازم آرایشی و مخصوصا رژ لب که با پوست لب ها تماس مستقیم داره، باید بسیار دقت کنن و از رژلب های استاندارد شامل ترکیبات مرطوب کننده و ضدآفتاب و دارای خاصیت چرب کنندگی استفاده کنن که باعث نگهداری رطوبت لب ها می شه.

ترک های عمیق و زخم لب ها رو جدی بگیرین

طبق تاکید کارشناسان پوست بعضی وقتا خشکی لب ها به خودی خود علامتی از مریضی های جدی پوستی مثل پسوریازیس، اگزما یا علامتی از مریضی های داخلی مانند کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین ها یا کلسیمه.به بیان دیگه، موندگاری خشکی و ترک لب ها اگر با به کار گیری مرطوب کننده و ضد آفتاب برطرف نشه، باید تحت بررسی های تخصصی تری قرار بگیره.

اما دکتر احسانی با تاکید بر خطرناک تر بودن خشکی و ترک های عمیق لب ها پس از ۴۰ تا ۴۵ سالگی می گوید: اگه خشکی لب ها در این سنین همراه با زخم و سفتی روی لب باشه و به درمان های عادی هم جواب نده، باید مورد بررسی جدی از نظر پیش بدخیمی و دچار شدن به سرطان پوست لب قرار بگیره. مخصوصا کسائی که سیگار می کشن، الکل مصرف می کنن یا به مدت طولانی در برابر آفتاب قرار دارن، باید نسبت به بروز ترک و زخم های عمیق روی لب بسیار حساس تر باشن.

جام نیوز خشکی لبا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *