با مرگبارترین ویروس خاورمیانه آشنا شوید

گسترش مریضی خطرناک کرونا در منطقه خاورمیانه و بعد در بقیه نقاط جهان، نگرانی اصلی مسئولین بهداشت و درمان کشور هاست. حالا همه جای دنیا این مریضی رو به اسم خاورمیانه می شناسن.

کرونا چیه؟

ویروس کرونا از خونواده کرونو ویروسا(Coronaviruses) است. در این خونواده ویروسی بزرگ، از ویروس سرماخوردگی تا عامل مریضی سارس هست. کرونو جدا شده از واژه لاتین corona به معنی تاجه و به این شکل در زیر میکروسکوپ دیده می شه. این خونواده از ویروسا در سال ۱۹۶۰ کشف شد و مطالعه روی اونا تا اواسط دهه ۱۹۸۰ زمان برد. بیشتر این نوع ویروسا در حیوانات دیده می شه. اما ۵ نوع از اونا در دستگاه تنفسی بدن آدم تاثیر گذاره و موجب مشکل در اون می شه. سه زیر گروه اصلی واسه این مریضی هست که « آلفا،بتا، گاما» اسمشه.یه گروه چهارم هم تازگیا به وجود اومده که « دلتا» نام گرفته. افراد زیادی در طول سال به بیماریای ویروسی از این خونواده که بیشتر ناچیز و یا نیمه ناچیز هستن گرفتار می شن اما یه جور از اون که شبه سارسه موجب بیماریای شدیدتری می شه.

ویروس کرونا

یه ویروس شتری

ویروس شایعی که این روزا خبرساز شده و بازم در جهان قربونی میگیره، نوع جدیدی از ویروس کروناه که هنوز دلیل اون مشخص نشده. اما سال گذشته محققان انگلیسی اعلام کردن ویروس کرونا که در عربستان پیشرفته به دلیل انتقال بین آدم و حیوان چندین بار ژنای اون تغییر کرده و جهش پیدا کرده. البته اخبار غیر رسمی و گمانه زنیایی در مورد دست ساز بودن این ویروس هم هست.

ویروس کرونا

به دلیل اینکه گسترش این مریضی از خاورمیانه شروع شده و موجب نارساییای تنفسی می شه به اسم سندرم تنفسی خاورمیانه ( Middle East respirator syndrome coronavirus) و یا به طور خلاصه مرس (MERS-CoV) نامگذاری شده. محققان شتر رو عامل اصلی این مریضی اعلام کردن. بوسیدن شتر در عربستان و هم اینکه برخورد زیاد عربا با این حیوان یکی از عوامل گسترش این مریضی معرفی شده. این خبر باعث شد تا مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اعلام کنه که تلفات گذشته در جمعیت جنوب کرمان، هیچ ارتباطی با کرونا نداره.

کرونا در دنیا چیکار کرده؟

اولین قربونی این مریضی در سال ۲۰۱۲ مرد ۶۰ ساله عربستانی بود که چند روز قبل از مرگش به دبی سفر کرده بود. بعد از اون مرد ۴۹ ساله قطری بود که کرونا منتهی به فوت اونم شد. الان طبق آخرین اعلام محمد مهدی انگار رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت، تا الان ۶۷۲ نفر در ۱۸ کشور جهان گرفتار به مریضی کرونا شدن که از این تعداد ۲۰۷ نفر فوت کردن. الان این مریضی به کشورای آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، یونان، هلند، عربستان، امارات متحده عربی، قطر، اردن، عمان، کویت، مصر، یمن، لبنان، تونس، مالزی و فیلیپین وارد شده. کشور عربستان با ۵۶۲ مورد و بعد از اون امارات متحده عربی با ۶۸ مورد، بیشترین آمار مبتلایان به این مریضی رو دارن. طبق آمارا در کشور عربستان به طور میانگین روزی ۴ نفر به این مریضی گرفتار می شن و این در حالیه که در گذشته این رقم۱۱ نفر در روز بوده.

مهمون نخونده ایرانیا

در داخل کشورهم بعضی وقتا اخبار غیررسمی و ضد و نقیضی منتشر می شه که منبع اونا مشخص نیس. چند وقت پیش شایعه ای در استان البرز مبنی بر مرگ که یه مریض گرفتار به کرونا در کرج منتشر شد که به سرعت میان اهالی کرج پیچید. اما از راه مسئولین نه رد و نه تایید شد.چند روزیه که دو مورد دچار شدن به این مریضی در کرمان گزارش شده که به گفته مهدی شفیعی، مدیر گروه مقابله با بیماریای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان «۶ مورد مشکوک در کرمان گزارش شده که ۴ نفر از اونا ۴ آبجی هستن که حال دو نفر از اونا مناسب نبود و در شرایط خاص درمان قرار داشتن. اما بعد از چند روز بستری حال یکی از اونا مناسب و ترخیص شد. اما دیگری به دلیل بالا بودن سن و داشتن بیماریای طولانی هنوز بستریه و با اینکه حال خیلی مناسبی نداره ولی در دو روز گذشته کمی بهتر شده. یافته های اون دو آبجی دیگه هم در حال بررسیه. هم اینکه ۱۴۰ نفر از دور و بریا و کادر درمانی این خواهران هم شناسایی و تحتِ کنترل هستن تا در صورت مشاهده علائم بالینی احتمالی مراقبتای خاص انجام شه. ۲نفر مشکوک دیگه هم وجود دارن که ارتباطی بین این خواهرها ندارن اما اونا هم یا با زائری در رابطه بودن یا خودشون به سفر حج رفته ان. این دو نفر هم در دست بررسی هستن. » البته امروز محمد مهدی انگار رئیس مرکز مدیریت مریضیای واگیر وزارت بهداشت در گفت وگو با فارس خبر داد که یکی از این دو آبجی بدیش اینه فوت شدن و الان تنها مریضی قطعی در کشور یه نفره. این در حالیه که دکتر سیداحمد هاشمی رییس بیمارستان امام علی (ع) بجنورد روز یکشنبه خبر داد که یه مورد مشکوک به این مریضی در این استان دیده شده و فرد نامبرده که تازگیا از عربستان برگشته الان در این بیمارستان بستریه و تحت مراقبتای خاص قرار داره.

حجاج چیکار کنن؟

علائم دقیقی از این مریضی گزارش نشده ولی می گن نشونه هایی مثل سرماخوردگی داره که تب، تنگی نفس، سرفه های چند روزه و بی دلیل از علائم اون هستن. هم اینکه اسهال، نارساییای شدید تنفسی، مشکلات انعقادی و پریکاردیت و مشکل کلیه از نشانیای زیاد این مریضی هستن. هم اینکه با در نظر گرفتن نزدیک شدن به ایام حج تمتع و اعزام حجاج به عربستان سعودی, به حجاج شدیدا پیشنهاد می شه که در صورتی داشتن سرفه های دراز مدت حتما واسه معاینه به دکتر مراجعه کنن. هم اینکه دکتر حمیدرضا جنیدی, نماینده پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در استان تهران اعلام کرد «مواد شوینده و ضدعفونی کننده خیلی راحت می تونن این ویروس رو نابود کنن.» شستن مرتب دستا، به کار گیری دستکش، ماسک و حتی عینکای ایمنی, نخوردن شیرخام، دوری از دست زدن و تماس با حیوانات از جمله پیشنهاد هاییه که به حجاج و یا کسائی که قراره به این کشورا سفر کنن می گن. انتقال این مریضی مانند آنفلونزا از راه هوا از راه عطسه, سرفه و تماس نزدیک مانند لمس کردن و دست دادنه. هیچ درمان دقیق و تایید شده ای واسه این مریضی ذکر نشده. اما نوشیدن مایعات زیاد و تنفس درهوای تمیز و مرطوب و استراحت مطلق به مبتلایان پیشنهاد شده.

در عربستان چه خبره؟

عربستان الان پایتخت مریضی کرونا در دنیاس و هر چند وقت یه بار از این کشور خبرهای تازه ای می رسه. در فردوگاهای این کشور هم کاتالوگ و بروشورایی با موضوع کرونا هست که واسه مسافرین به خاک عربستان و افزایش آگاهی اونا نصب شده.

ویروس کرونا

شبکه خبری العالم به نقل از دکتر «سامی بادواد» مدیر امور بهداشتی جده خبر داده که ویروس کرونا به عنوان عامل مستقیم در مرگ افراد در گواهی فوت ثبت نمی شه. اون در سخنانش این اقدام رو این جور توجیه کرد که این ویروس واسه کسائی که بعضی بیماریا مانند مشکل کلیه یا ناراحتی قلبی دارن به عنوان بخشی از مریضی هستش نه عامل مستقیم مرگ. اینجوری شاید آمار تلفات به وجود اومده از طریق این مریضی در عربستان بیشتر از آمار اعلام شده و مقامات سعودی در اعلام تلفات مخفی کاری می کنن. چندی قبل هم از عربستان خبر رسید پادشاه عربستان به دنبال افزایش نگرانیا از گسترش ویروس کرونا در این کشور « عبدالله الربیعه» وزیر بهداشت رو برکنار و «عادل فقیه» وزیر کار این کشور رو به حفظ سمت به سرپرستی این وزرات خونه انتخاب کرد. بعد از اون وزرات بهداشت عربستان از درگذشتایمن حمدان سیمی” (۴۵ ساله) رئیس بخش خون در بیمارستان “ملک فهد” در جده بر اثر دچار شدن به ویروس کرونا خبر داد. با گسترش این مریضی در عربستان و نگرانی مردم این کشور از این مریضی، « شیخ عبدالعزیز آل شیخ»، مفتی بزرگ آل سعود با استناد به حدیثی که قربانیان طاعون رو شهید می نامد گفت: «این مریضی جزء بیماریای طاعونه که بیشتر مردم رو تهدید می کنه. پس قربانیان کرونا شهید هستن.» پایگاه خبری تبوک عربستان، وابسته به دربار آل سعود چند روز قبل در خبری خنده دار و عجیب اعلام کرد: «ویروس کرونا ساخت ایرانیا و کره شمالیه.» در ادامه این خبر اومده «کارشناسان عربستان واسه اولین بار از راه یکی از کشورای غربی فهمیدن که کرونا در آزمایشگاهی پیشرفته در ایران، توسظ ۳ کارشناس متخصص کره شمالی تولید و در مناطق مشخصی از عربستان خلاص شده.»

عربستان سعودی در چند وقت گذشته بعد از بازرسی از درمانگاه ایرونی موجود در این کشور، از ادامه فعالیت اونا جلوگیری کرده. به گزارش خبرنگار حج نیوز در عربستان، مامورین سعودی فعالیتای پزشکی درمانگاهای ایرونی رو غیر قانونی می دونن و جلوی فعالیت اونا رو می گیرن

noindex

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *