بکارگیری HD در طراحی سایت

به کار گیری تکنولوژی HD در طراحی سایت

با در نظر گرفتن پیشرفت دنیای تحت وب تکنیکای طراحی سایت با سرعت بالا در حال رشد هستن و روز به روز از روشای جدیدی در طراحی سایت رونمایی می شه. تصاویر و ویدئوهای HD جزو جدیدترینا در این مورد هستن.

با در نظر گرفتن این که به کار گیری صفحات نمایشی HD توسعه یافته، یکی از تکنیکایی که در چند سال آینده در طراحی سایت رواج بیشتری پیدا می کنه به کار گیری تصاویر، ویدیو و انیمشنایی با کیفیت بالا در هدر سایته. صفحات نمایشی  High Definition که HD نامیده می شن، به سیستم تصویری می گن که از وضوح  و کیفیت خیلی بالایی برخورداره و تصاویر رو با جزئیات بالا نشون میده.

در مقالات قبلی به فوت وفن Hero Header در طراحی سایت اشاره کرده بودیم که بازم هم مورد توجه طراحان قرار داره و تازگیا تصاویر HD هم به اون اضافه شده. اینجا به چند راهنمایی واسه به کار گیری تکنولوژی HD در طراحی سایت پراختیم و با چگونگی ساخت تصاویر، ویدیو و انیمیشنای HD آشنا میشیم.

به کار گیری تصاویر HD در هدر سایت

از اونجایی که طراحی سایت در آینده به سمت صفحات نمایشی با کیفیت بالا گرایش داره. همه تصاویر پس زمینه خصوصا پس زمینه هدر سایت  باید به صورت تموم صفحه ای و با کیفیت بالا در سایت قرار گیرد.

به کار گیری تصاویر HD در طراحی سایت دلیل می شه کاربران درک بهتری از تصاویر داشته باشن و تجربه کاربری خوبی رو از صفحات سایت شما به دست بیارن. به کار گیری این نوع تصاویر فرصت مناسبی رو واسه کاربران جفت و جور می کنه تا با جزئیات بیشتری تصاویر رو ببینن و دید چشمی مناسبی رو به دست بیارن.

با توجه به ریزه کاری ها و اصول کلیدی زیر همیشه می تونین تصاویری با کیفیت بالا تولید کنین.

 • به کار گیری تصاویر با نقطه کانونی: تلاش کنین هنگام انتخاب و طراحی تصاویر، تصاویری رو انتخاب کنین که دارای نقطه کانونی باشن تا تمرکز کاربران رو روی اون نقطه خاص زیاد شه. شما می تونین با اضافه کردن المانایی مانند Button به تصویر پس زمینه سایت خود توجه کاربران رو زیاد کنین.
 • به کار گیری تصاویر زیاد: در مواردی که سایت شما از محتوای غنی برخورداره می تونین از چند تصویر HD به شکل اسلایدر و یا قالبای دیگه استفاده کنین.
 • ایجاد افکت در تصاویر: شما می تونین روی تصاویر پس زمینه خود افکتی بسازین تا وضوح و کیفیت تصویر رو بالا ببرین. این افکت می تونه لایه ای تار از رنگی باشه که علاوه بر بالا بردن کیفیت تصاویر توجه کاربران رو به خود جذب کنه.
 • توجه به صفحات نمایشی با اندازه های جور واجور: تصویر بک گراند انتخابی خود رو در صفحات نمایشی جور واجور ببینین تا از چگونگی تغییر این تصویر در ابعاد جور واجور خبردار شین. تصویر انتخابی شما باید  responsive باشه و در صفحات نمایشی جور واجور به درستی نشون داده شه.

تصویر زیر یه نمونه استفاده تصاویر HD در هدر صفحه اصلی سایته که عامل نقطه کانونی و تمرکز رو خوب رعایت کرده.

تصاویر HD در طراحی سایت

 

به کار گیری ویدیو HD در طراحی سایت

در سالای گذشته به کار گیری ویدیو HD در طراحی سایت بسیار توسعه یافته. به کار گیری این ویدیو تاثیر زیادی روی کاربران میذاره و دلیل می شه کاربران احساس رضایت بخشی داشته باشن. به نظر می رسه با در نظر گرفتن افزایش سرعت اینترنت در ایران و دسترسی بیشتر کاربران به اون، به کار گیری ویدیو با کیفیت در طراحی سایت در آینده رواج بیشتری داشته باشه.

ویدیو HD در سایت یه تجربه کامل چند رسانه ای با بار اطلاعاتی بالاس که اطلاعات مفیدی رو در اختیار کاربران قرار میده.

سایت Life of Pi که واسه فیلمی با همین عنوان ساخته شده یه نمونه بسیار موفق و قشنگتر از استفاده ویدئوی HD در طراحی سایت حساب میشه.

ویدئوی hd در طراحی سایت

مشکلی که در به کار گیری ویدیو در طراحی سایت هست اینه که ویدیوهایی که در طراحی سایت استفاده می شن باید دارای کیفیت بالایی باشن ولی از اونجا که مردم کشورای جور واجور از سرعت اینترنت برابری بهره مند نمی باشن به کار گیری ویدیو Hd با محدودیت روبرو شدن.

 • ساخت ویدیو HD باید با مهارت بالا و بوسیله کارشناسان این رشته انجام شه تاجلوه ای متناسب در سایت بسازه.
 • ویدیو HD باید دارای زمان مشخصی باشه که این زمان معمولا بینی ۱۰ تا ۳۰ ثانیه در نظر گرفته می شه.
 • در صورتی ویدیو شما دارای صوته بهتره به طور پیشفرض بدون صدا در نظر گرفته شه.
 • توجه به عامل لود ویدیو هم از اهمیت خاص ای برخورداره. ویدیو شما باید دارای سرعت لود مناسبی باشه.
 • بعضی از صفحات نمایشی توانایی نمایش HD رو ندارن در نتیجه شما باید روشی واسه این نوع کار بران هم در نظر بگیرین.

طراحی سایت با به کار گیری انیمیشن HD

یکی از تکنیکایی که ممکنه در آینده رواج بیشتری پیدا کنه به کار گیری انیمیشن HD در هدر سایته. به کار گیری انیمشنا در گذشته رواج داشته ولی درآینده به کار گیری انیمیشنایی که بر مبنای تصاویر HD ساخته شده رواج پیدا می کنه.

انیمیشنا باید دارای طراحی ظریف و روان باشن و ساختاری کامل داشته باشن. توجه به نوع کاربران سایت می تونه در طراحی انیمیشن مهم باشه. استفاده تکنولوژی SVG در ساخت المانای جور واجور موجب کیفیت گرافیکی بسیار بالا در انیمیشنای امروز گشته.

 • تلاش کنین در حد امکان از انیمیشنای ساده استفاده کنین تا کاربران درک درستی از تصویر پس زمینه داشته باشن.
 • به کار گیری رنگای روشن و افکتای خاص در تصاویر می تونه کاربران بسیاری رو تحت تاثیر بذاره.
 • به کار گیری تصاویر با فرمتای با کیفیت بالا در ساخت انیمیشنا به درد بخوره مانند  vectors
 • از اونجایی که وجود صدا در خیلی از انیمیشنا موجب ناراحتی کاربران می شه در حد امکان واسه انیمیشن خود صدا قرار ندین.

سایت madebyfieldwork.com نمونه بسیار موفقی از استفاده انیمیشن با کیفیت HD در طراحی سایته.

طراحی سایت با به کار گیری انیمیشن HD

 

نظرات خود رو در مورد به کار گیری این نوع تصاویر با ما در میان بذارین. به نظر شما این روند در آینده گسترش پیدا می کنه؟  سایتای موفقی که از این تکنیکا در ارائه بهتر محتوای خود استفاده کردن می شناسین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *