پایان نامه حقوق

تحقیق رایگان درباره حقوق بشر

دانلود پایان نامه

اصل قانون اساسی، در قانون تامین زنان و کودکان بی سرپرست، مصوب آبان ماه 1362 آمده است که دولت مکلف است نسبت به تضمین بیمه و رفاه زنان و کودکان بی سرپرست اقدام کند و حداکثر ظرف سه ماه لایحه آن را برای تصویب به مجلس تقدیم دارد.
اعطای قیمومیت فرزندان به مادران شایسته در صورت نبودن ولی شرعی: ناگفته نماند که مادران از نظر تعهد مادری متفاوت اند و مادر متعهد و شایسته گاه نیز ضرورت ایجاب می کند که وظیفه پدری را هم بر عهده بگیرد. به همین خاطر قانون اساسی جمهوری اسلامی با فرض مادران شایسته، مسئولیت خطیر قیمومت فرزندان را بر عهده آنان گذاشته است تا در صورت نبود پدر یا جد پدری (و یا وجود پدر ناشایسته )، فساد و ضرری متوجه فرزندان نشود.»
با توجه به جایگاه زن در قانون اساسی، شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد شورای فرهنگی،اجتماعی زنان در سال 83 منشور حقوق و مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد که این منشور با الهام از شریعت معتدل و جامع اسلام و مبتنی بر قانون اساسی و اندیشه های والای بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران ، حضرت امام خمینی تدوین گردید و در سال 1385 تحت عنوان قانون حمایت از حقوق و مسئولیت های زنان در عرصه های داخلی و بین المللی در مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان قانون اساسی رسید.
«در واقع بخش دوم بحث زنان حول محور ضمانت اجرایی حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران است. این قانون با دیدی جامع و فراگیر بر اساس تحقق عدالت و انصاف در جامعه زنان تنظیم و تدوین گردید و مشتمل برحقوق و تکالیف امضایی، تاسیسی و حقوق حمایتی و نیزحقوق مشترک بین همه انسانهاست. منشور حقوق زنان به عنوان یک سند مرجع در سیاست گذاری، برنامه ریزی و قانونگذاری در امور فرهنگی و اجتماعی زنان در سه بخش و پنج فصل و 148 بند در سال 85 تصویب شد و کلیه ذستگاههای ذی ربط مکلفند قواعد و اصول منرج در این منشور را رعایت نمایند.این منشور می تواند مبنای معرفی وتبیین جایگاه زن در نظام جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی نیز قرار میگیرد.»
«مبنای اساسی منشور بر این اعتقاد استوار است که در اسلام زن و مرد در فطرت و سرشت،هدف خلقت، برخورداری از استعدادها و امکانات ، امکان کسب ارزش ها و پاداش و جزای اعمال فارغ از جنسیت در برابر خداوند یکسان می باشند.تفاوت در حقوق و مسئولیتها امری است که نشان دهنده برتری جنسی بر جنس دیگر نمی باشد و اساسا به دلیل تفاوت های طبیعی میان دو جنس تعریف شده است. در قانون مذکور حقوق فردی زنان مورد توجه ویژه قرار گرفته است. حق برخورداری از زندگی شایسته و سلامت جسمانی و روانی و پیشگیری در مقابل هرگونه بیماری وحادثه و یا تعدی منظور شده است.آزادی اندیشه و مصونیت از تعرض و عدم امنیت در داشتن اعتقاد به عنوان حق محفوظ بوده و مصونیت جان ، مال و حیثیت زنان در زندگی خصوصی آنان از تعرض غیر قانونی و حق برخورداری از عدالت اجتماعی در اجرای قانون بدون لحاظ جنسیت تاکید گردیده است.

زنان در هنگام ازدواج و تشکیل خانواده حقوق و مسئولیت هایی دارند که حق تعیین شروط ضمن عقد و ضمانت اجرایی شروط مندرج در حین زندگی مشترک، حق ثبت رسمی ازدواج ،برخورداری زن از حقوق مالی در ایام زوجیت مانند مسکن مناسب، هزینه های جاری اعم از خوراک ، پوشاک، هزینه درمان بیماری، هزینه های ایام بارداری و شیردهی فرزند و پشتوانه مالی تحت عنوان مهریه از جمله حقوق ضروری و اولیه ازدواج می باشد.
بخش سوم اختصاص به حقوق و مسئولیتهای اجتماعی زنان دارد: حق مشارکت زنان در سیاست گذاری، قانون گذاری، مدیریت ، اجرا و نظارت در امور فرهنگی به ویژه در خصوص مسائل زنان. همچنین حق تبادل اطلاعات و ارتباطات فرهنگی سازنده در ابعاد ملی و بین المللی از ویژگی های حقوق اجتماعی است. حق بهره مندی از بهداشت محیط کار، حق دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم از حقوق مندرج در قانون است.»
گفتار چهارم : حقوق فرهنگی در دولت جمهوری اسلامی
اصطلاح حقوق فرهنگی تاکنون در هیچ یک از اسناد بین المللی مربوط به حمایت از حقوق بشر تعریف نشده است. اما برای آن تعاریف متعددی از سوی اندیشمندان حوزه های مختلف ارائه شده است . برای مثال گفته اند حقوق فرهنگی ، دسته ای از حقوق بشر است که از حق انسان به مشارکت در حیات فرهنگی جامعه، بهره مندی از توسعه های علمی، حفظ اخلاق و منافع اصولی در علوم، کسب دانش یا تولیدات هنری، دست یابی به آموزش و حفظ هویت فرهنگی ، زبانی و آداب و رسوم،حمایت می نماید.

مطلب مشابه :  پایان نامه حقوق در مورد :معاملات تجارتی

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

تعریف این دسته از حقوق ، به آن دلیل دشوار است که تعریف خود فرهنگ آسان نیست و به دلیل اختلاف های فراوانی که در مورد تعریف فرهنگ و حقوق ناشی از آن وجود دارد، طبعا مصداق های آن نیز مورد اختلاف خواهد بود. با وجود این اسناد بین المللی، تلاش کرده اند تا بر سر حداقل هایی توافق شود.«به عنوان مثال لیندر، در گزارشی که برای یونسکو تحت عنوان لیست مقدماتی حقوق فرهنگی در سال 1996 تنظیم کرد، 15 حق فرهنگی را در 11 مورد خلاصه کرده است. حق بقای فیزیکی و فرهنگی ، حق تشکیل اجتماعات و شناسایی یک اجتماع فرهنگی، حق بر هویت فرهنگی، حق برخورداری از میراث مادی و معنوی،آزادی مذهبی و عمل به آن،آزادی عقیده و بیان و اطلاعات ، آزادی انتخاب نوع آموزش و تعلیم آن ، حق مشارکت در توان سازی رویه های فرهنگی ، حق برخورداری از محیط زیست فرهنگی و فیزیکی ، حق برتوسعه بومی ، حق مشارکت در زندگی فرهنگی و خلافیت. »
«واقعیت این است که جایگاه و اهمیت حقوق فرهنگی هنوز هم ناشناخته است.گرچه حقوق بشر به معنای واقعی خود و در همه انواعش ،برای برخی قدرتمندان در دنیای امروز شعاری بیش نیست و تنها ابزاری بر ای توسعه قدرت وتامین منابع نامشروع آنان به شمار میرود، اما مهجوریت و مظلومیت حقوق فرهنگی مضاعف است تا آنجا که دبیر کل پیشین یونسکو (رنه ماهیو) با اشاره به تصویب حقوق فرهنگی در اعلامیه جهانی حقوق بشر، در کنفرانس بین المللی یونسکو در سال 1970 گفت : معلوم نیست که اهمیت کامل این متن که حق فرهنگی را به عنوان یک حق جدید بشر اعلام میکند کاملا در زمان ما درک شده است یا نه . اگر هرکس به عنوان یک بخش اساسی از شان انسانی خود ، حق مشارکت در میراث فرهنگی و فعالیت های فرهنگی اجتماع را دارا است،پس مسئولان جامعه وظیفه دارند تا حدی که امکانات آنها اجازه میدهد ، وسایل چنینی مشارکتی را برای او فراهم سازند . همچنین هر فرد دارای حقوق فرهنگی است همانطوری که دارای حق آموزش و حق کارکردن است. این بنیان و اولین هدف سیاست فرهنگی است.درک وظیفه فراهم نمودن وسایل مشارکت فرهنگی ملی در دهه های اخیر، باعث شده تا مقامات دولتی در سراسر جهان ،برسرعت اقدامات خود برای تضمین مشارکت عموم مردم در توسعه فرهنگی بیفزایند.»

مطلب مشابه :  پایان نامه ارشد حقوق : نظام های حقوقی

پاسخی بگذارید