مهر ۴, ۱۳۹۹

چگونه مشکل استفاده ۱۰۰% از هارد دیسک در ویندوز را برطرف کنیم؟

مطمئنا می دونین که چیجوری به این مقاله رسیدین. حتما ویندوز ۱۰ در کامپیوتر شما شدیدا لگ می زنه و اونطور که باید و شاید کار نمی کنه. وقتی Task Manager رو باز می کنین هم تماشاگر استفاده ۱۰۰ درصدی از دیسک هستین، بدون اینکه دلیل راضی کننده ای واسه به کار گیری اون وجود داشته باشه.

اما باید بدونین که مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک در ویندوز، دلایل زیادی داره؛ دلایلی که بعضی از اونا به مشکلات ساختاری خود ویندوز ۱۰ و بقیه به چگونگی استفاده تون از این سیستم عامل برمی گردن.

در مقاله پیش رو می خوایم که ۹ روش امتحان پس داده و مطمئن واسه برطرف کردن مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک در ویندوز رو به شما آموزش بدیم. پس تا آخر با ما همراه باشین.

۱٫ جستجوی ویندوز رو خاموش کنین

سرچ ویندوز واسه جستجوی سریع فایلا در هارد درایو طراحی شده. اما باید بدونین که ویندوز دائم، تموم فایل ها رو ایندکس می کنه و این موضوع می تونه روی پرفرمنس رایانه شما تأثیرگذار باشه. بخاطر این، بعضی پیشنهاد می کنن که این توانایی رو در سیستم عامل غیر فعال کرده و جستجوهایتان رو با سرعت کمتر و به طور دستی بکنین.

واسه این کار، کافیه با فشردن دکمه های Windows+R صفحه RUN رو باز کرده و در اون cmd رو تایپ کنین.

حالا پنجره مشکی رنگی رو مشاهده می کنین. فرمون زیر رو در اون تایپ کنین:

"net.exe stop "windows search

بعد Task Manager رو باز کنین تا ببینین که مشکل استفاده ۱۰۰ درصد از دیسک به قوت خود باقیست یا خیر. اگه مشکل حل نشد شاید باید سرچ ویندوز رو به طور دائم غیر فعال کنین. واسه انجام این کار، دوباره RUN رو اجرا کرده و فایل services.msc رو اجرا کنین.

اینجا Windows Search رو پیدا کرده، رویش راست کلیک کنین و Properties رو بزنین.

روی Startup Type کلیک کرده و وضعیت اونو از Automatic به Disabled تغییر بدین. در آخر روی Apply کلیک کنین.

واسه برگردوندن تغییرات به حالت اول، می تونین Stop رو با Start جابجا کنین.

۲٫ Superfetch رو خاموش کنین

Superfetch چیزیه که ویندوز رو واسه بوت سریع تر کمک می کنه، یا دست کم مایکروسافت اینطور ادعا می کنه چون که هیچ وقت سرعت بوت رایانه های ویندوزی به حد ایده آل نمی رسه. با این حساب، اگه از حالت Sleep یا Hibernate زیاد استفاده می کنین و خیلی به بوت سریع احتیاج ندارین، شاید غیر فعال کردن Superfetch ایده بدی نباشه.

با فشردن دکمه های Windows+R، صفحه RUN رو اجرا کرده و cmd رو در اون تایپ کنین. وقتی پنجره Command Prompt باز شد، فرمون پایین رو به اون بدین:

net.exe stop superfetch

حالا تسک منیجر رو واسه برطرف شدن مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک دوباره چک کنین.

۳٫ فرمون Check Disk رو به کار بگیرین

پنجره Command Prompt رو با گرفتن Windows+R و تایپ CMD در صفحه اجرا کنین. به Command Prompt فرمون زیر رو بدین:

chkdsk.exe /f /r

ویندوز از شما می خواد که فرمون تون رو تأیید کنین. واسه این کار، خیلی راحت y رو تایپ کرده و اینتر رو بزنین.

با این کار، تنها وقتی که رایانه رو ریبوت می کنین تماشاگر بررسی دیسک هستین. پس تموم کاراتون رو ذخیره کرده و دکمه ری استارت روی کیس رو بزنین.

۴٫ حافظه مجازی رو ریست کنین

حافظه مجازی فقط شامل RAM نیس، بلکه بخشی از هارد درایو سیستم تون هم حساب می شه. وقتی ویندوز واسه انجام کارا با کمبود RAM مواجه می شه بخشی از حافظه هارد دیسک تون رو قرض میگیره تا کارا رو به انجام برسونه. با این حساب امکان استفاده زیادتر از اندازه مجاز از هارد دیسک هست؟ شاید.

با ریست کردن حافظه مجازی می تونین این مشکل رو برطرف کنین. واسه این کار، دکمه Windows روی کیبورد رو زده و Advanced System Settings رو جستجو کنین. در تب Advanced، گزینه Performance رو یافته و به بخش Settings اون برید.

حالا دوباره وارد تب Advanced شده و زیر هدینگ Virtual Memory، روی کلمه Change کلیک کنین.

اینجا اگه تیک Automatically manage paging file size for all drives ورداشته نشده، اونو وردارین. بعد از همین صفحه درایوی که ویندوز روی اون نصب شده (معمولا درایو C) رو انتخاب کنین. اندازه اولیه باید براساس مقدار پیشنهادی ویندوز تنظیم شده باشه.

اما باید بدونین که ماکسیمم اندازه باید از ۱٫۵ برابر اندازه رم شما بیشتر نباشه. مثلا اگه رایانه تون ۴ گیگ رم داره، اونو بیشتر از ۶۱۴۴ مگابایت تنظیم نکنین. بعد از این کار، روی Set کلیک کرده و OK رو بزنین. حالا می تونین تسک منیجر رو واسه برطرف شدن مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک دوباره چک کنین.

۵٫ ویندوز دیفندر یا آنتی ویروس رو خاموش کنین

تموم نسخه های ویندوز دارای یه آنتی ویروس بومی به نام Windows Defender هستن. با این وجود بسیاری بهتر می دونن که از آنتی ویروسای شخص سوم مثل کسپرسکی، نورتون یا AVG استفاده کنن. در این که وجود این نرم افزارها در هر رایانه ای ضروریست شکی نیس، اما این رو هم نمیشه رد کرد که بیشتر آنتی ویروسا شدیدا خورنده رم هستن.

پس شاید بد نباشه که با غیر فعال کردن «موقت» اونا، ببینین که مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک در ویندوز برطرف می شه یا خیر. خیلی از آنتی ویروسا، از جمله ویندوز دیفندر خیلی راحت و از راه راست کلیک روی آیکن شون در تسکبار و فشردن Disable غیر فعال می شن.

۶٫ فایلای کش و موقت رو دور بریزین

بسیاری واسه پاک کردن سیستم از فایلای کش و دیتاهای موقت، از نرم افزارهای شخص سوم مثل CCleaner استفاده می کنن. با این وجود، شاید پاک کردن این فایلا به طور دستی بتونه بیشتر از CCleaner براتون به درد بخور ثمر باشه.

واسه انجام این کار، کلمه temp رو در پنجره RUN تایپ کنین. حالا اینجا Ctrl+A رو بگیرین تا تموم فایلا انتخاب شن. بعد با Del نسبت به پاکسازی اونا دست به کار شین. نگران نباشین، با این کار فایلای لازم ویندوز دست نخورده باقی می مانند و اطلاعات مهمی از دست نمی رن. اگه ویندوز مجبور باشه دوباره این فایلای موقت رو از نو می سازه.

بعد از پاکسازی کش، دوباره تسک منیجر رو اجرا کنین تا ببینین که مشکل برطرف شده یا خیر.

۷٫ اسکایپ

بله، سال هاست که کاربران ویندوز درباره مصرف زیاد اسکایپ از منابع سخت افزاری غر و لند می کنن و حتی با منتشر کردن ویندوز ۱۰ هم این مشکل برطرف نشده. قبل از هر چیز، مطمئن شید که اسکایپ رو به طول کامل بسته اید.

واسه این کار می تونین از تسک منیجر اقدام کرده یا روی آیکن اسکایپ راست کلیک کرده و Quit رو بزنین. در مرحله بعدی، روی فایل Skype.exe راست کلیک کرده و گزینه Properties رو بزنین. (می تونین از بین بر Alt+Enter هم استفاده کنین)

در تب Security، روی Edit کلیک کنین تا اجازه تغییر دسترسیا براتون صادر شه.

گزینه All Application Packages رو انتخاب و بعد گزینه Write در ستون Allow رو فعال کنین. روی Apply کلیک کنین و OK رو بزنین تا تغییرات ذخیره شن. حالا دوباره تسک منیجر رو واسه برطرف شدن مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک بررسی کنین.

۸٫ تغییر تنظیمات گوگل کروم

در کنار اسکایپ، گوگل کروم هم از اون دست نرم افزارهاییه که مصرف سخت افزاری بالایی دارن. وقتی تسک منیجر رو باز می کنین، معمولا این مرورگر رو در ردیفای بالا می ببینن و این بدون معناست که مصرف رم در اون شدیدا بالاست.

واسه کاهش استفاده سخت افزاری، کافیه در کروم یه تب جدید باز کرده و وارد بخش Settings بشوید. به پایین صفحه اسکرول کرده و روی Advanced کلیک کنین.

در بخش Privacy and Security، گزینه Use a prediction service to load pages more quickly رو غیر فعال کنین.

۹٫ Windows Tips رو غیر فعال کنین

تنظیمات ویندوز ۱۰ بسیار بزرگ و گسترده هستن و این موضوع می تونه واسه بعضی کاربران، گیج کننده باشه. واسه آسون تر شدن کارا ویندوز بعضی وقتا واسه دسترسی به بعضی تنظیمات به شما ترفندهایی می آموزد.

اگه به این ترفندها احتیاجی ندارین، می تونین Windows+I رو بزنین تا تنظیمات اجرا شن. اینجا روی System کلیک کنین.

در بخش Notifications and actions، گزینه Get tips, tricks and suggestions رو غیر فعال کنین.


شاید یکی از ۹ روشی که بالا گفتیم، می تونن در حل مشکل ۱۰۰ درصد شدن دیسک در ویندوز به کمک تون بیان. اما ممکنه روشای دیگری هم باشن که در این مقاله ذکر نشده. شما این روش ها رو می شناسین؟ اگه جواب تون مثبته، روشای خودتون رو در قسمت نظرات با ما در میان بذارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *