مهر ۴, ۱۳۹۹

۷ عادتی که جسارت بیشتری برای ابراز عقیده به شما می بخشند

هر کسی دوست داره واسه بیان عقایدش اعتماد به نفس بیشتری داشته باشه، اما خیلیا نمی دونن چیجوری میشه جسارت این کار رو داشت. جسارت داشتن جایی میان عکس العمل و رفتار تهاجمی قرار میگیره. اگه در بیان وجود کردن پشیمون هستین، ممکنه سلطه پذیر به نظر برسین و مورد سوء استفاده قرار بگیرین. از طرف دیگه اگه در به کرسی نشاندن حرف و نظر خود خشن و تهاجمی عمل کنین ممکنه رفتار شما از روی دشمنی تلقی شه.

اما اگه یاد بگیرین جرأت و جسارت بیان خیلی با احترام عقاید و نظرات خود رو داشته باشین، می تونین بی اینکه منفعلانه یا تهاجمی عمل کرده باشین نظرات و خواسته های خود رو بگید و اینطوری شانس رسیدن تون به اون چیزی که می خواین بیشتر میشه.

در ادامه ۷ روشی رو از نظر می گذرونین که با به کار گیری اونا می تونین واسه بیان وجود جرأت بیشتری به خرج بدین.

۱- معنی جسارت داشتن رو درک کنین

جرأت داشتن یه مهارت بینافردیه که به واسطه اون اعتماد به نفس ایستادن و دفاع از خواسته های خود در عین احترام به حقوق بقیه رو به نمایش می ذارین. وقتی اینجور جسارتی داشته باشین، نه خشن عمل می کنین و نه منفعلانه. بلکه روراست و صادق هستین. انتظار نداشته باشین بقیه ذهن شما رو بخونن و خواسته هاتون رو بدونن. باید در این باره با اونا صحبت کنین و آروم و با اعتماد به نفس خواسته تون رو پیگیری کنین.

۲- سبک تعامل خود رو هماهنگ نگاه دارین

وقتی صحبت از جسارت داشتن به میان میاد، سبک تعامل نقشی حیاتی داره. نکته کلیدی اینه که با کسائی که می خواید با اونا رابطه برقرار کنین رفتار خیلی با احترام ای داشته باشین. به زبون بدن خود هم به اندازه حرفایی که بر زبون میارید توجه کنین. حواستون باشه هماهنگی لازم میان کلام، زبون بدن، و لحن خود رو به وجود بیارین. هیچ وقت از بقیه انتظار نداشته باشین ذهنتون رو بخونن؛ اگه خواستی دارین، اونو به زبون بیارین، و اگه چیزی شما رو ناراحت می کنه درباره اش صحبت کنین. هنگام مطرح کردن خواسته ها یا تمایلات خود کاری کنین با اعتماد به نفس به نظر برسین. صاف وایسید، کمی به سمت جلو مایل باشین، لبخند بزنین یا حالت چهره تون رو خنثی نگه دارین و در چشمای طرف مقابل خود نگاه کنین.

۳- تفاوتا رو درک کنین و قبول کنین

جسارت داشتن و پیگیر خواسته های خود بودن به معنی بی توجه بودن به دیدگاه های بقیه نیس. درست همونجوری که نظرات خود رو میگید، تلاش کنین دیدگاه های دیگه رو هم درک کنین. اجازه ندین تفاوتا شما رو دلسرد یا عصبانی کنن. یادتون باشه که تفاوتا حتماً به معنی درست بودن نظرات شما و غلط بودن نظرات طرف مقابل نیس. تلاش کنین نقطه نظر اونا رو هم درک کنین، با احترام به صحبت هاش گوش بدین و وقتی در حال صحبت کردنه حرف هاش رو قطع نکنین.

۴- ساده و روراست حرف بزنین

واسه جسارت به خرج دادن در بیان و پیگیری خواسته های خود نباید به شکلی صحبت کنین که طرف مقابل احساس متهم بودن یا احساس گناه کنه. به زبون آوردن حقیقت با رعایت بی طرفی نباید به معنی اون باشه که بقیه احساس اشتباه کردن کنن. ساده، روراست، و کوتاه و به درد بخور صحبت کنین، و همون چیزی رو بگید که فکر می کنین حقیقته. یادتون باشه واسه بیان نظر زیاد نباید صحبت کنین. درخواستای خود رو بدون توضیحای پر پیچ وخم و طولانی بگید.

۵- از قدرت «من» استفاده کنین

واسه اینکه جسارت بیان نظرات و خواسته های خود رو داشته باشین و در عین حال باعث برآشفتن بقیه نشید، از عباراتی استفاده کنین که با «من» شروع می شن. گفتن جملاتی مثل «من فکر می کنم …» یا «من احساس می کنم …» رو واسه خود به یه عادت تبدیل کنین. هیچ وقت از ادبیاتی خشن یا عباراتی مثل «تو هیچ وقت …» یا «تو همیشه …» استفاده نکنین. این جور عبارات باعث تحریک بقیه می شه و اونا رو عصبانی می کنه و به خاطر همین به صحبت شون با شما پایان میدن. عوضش جملاتی که با «من» شروع می شن به شما اجازه میدن بدون دور کردن بقیه از خود یا آزردن اونا، اعتماد به نفس و جسارت بیان عقاید خود رو داشته باشین.

۶- خونسردی خود رو حفظ کنین

جسارت به خرج دادن و بیان عقیده کردن ممکنه هیجانات شما رو بالا ببره، اما این هیجانات بعضی وقتا به خشونت یا خشونت تعبیر می شن. یاد بگیرین هنگام بیان عقاید خود خونسرد و آروم باقی بمونین؛ این کار اعتماد به نفس بیشتری به شما می بخشه و باعث می شه طرف مقابل شمام احساس آرامش کنه. نفس کشیدن درست رو از یاد نبرین و مراقب زبون بدن و رابطه چشمی خود باشین. حواس خود رو به طرف دیگه صحبت خود بدین. ذهنی آروم، کلامی آروم، و اقدام همراه با خونسردی نه فقط به شما اعتماد به نفس می بخشه، بلکه به طرف مقابل شمام امکان میده انسجام خود رو حفظ کنه.

۷- حد و مرز مشخص کنین

حد و مرزا قوانین و محدودیتایی هستن که واسه خودتون تعیین می کنین. این قوانین و محدودیتای خودخواسته به شما کمک می کنن تصمیم بگیرین اجازه چی رو بدین و اجازه چی رو نه. هیچکی دوست نداره بقیه نسبت به خواسته هاش بی اهمیت باشن. از طرف دیگه شمام دوست ندارین در نظر بقیه زورگو و قلدر جلوه کنین. حد و مرز تعیین کردن به شما این قدرت رو میده که بفهمین چه وقت باید جواب مثبت بدین و چه وقت جواب منفی.

داشتن جرأت و جسارت لازم واسه بیان عقاید مثل هر مهارت دیگه ایه؛ به تمرین نیاز داره و زمان می بره. به تمرین هر کدوم از تکنیکای یاد شده ادامه بدین تا خیلی زود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *