آموزش کار با کلید‌های میانبر و درج علائم و کاراکتر‌های ویژه در سیستم‌‌های عامل‌ مختلف

خیلی از حروف هستن که می تونین اونا رو تایپ کنین اما خیلی راحت جلوی دید شما قرار ندارن. فرقی نمی کنه شما از یه کیبورد واقعی استفاده می کنین یا کیبورد مجازی تعبیه شده در لپتاپ یا تلفن هوشمندتون. حرفا و سمبلای زیاد و متنوعی وجود دارن که شاید از اونا بی خبرید یا اینکه نمی دونین چیجوری اونا رو تایپ کنین.

یکی از راه ها واسه به کار گیری سمبلایی که به دنبال اون هستین گشتن در اینترنت و پیدا کردن اوناس. کار بعدی که باید بکنین کپی کردن سمبلای یافت شده تون به داخل متنیست که در حال ویرایش اون هستین.

اما به نظر ما این روش بهینه نیس. به خاطر همین می خوایم در این مطلب به آموزش کار با علائم، سمبلا، کلید میانبر و تایپ کاراکترای خاص با به کار گیری کیبورد و … بپردازیم. این مطلب رو از دست ندین.

کاراکترای خاص

درج کاراکترای خاص در ویندوز

انجام این کار در ویندوز خیلی راحت با نگه داشتن کلید Alt شدنیه. البته این موضوع نیازمند وجود کلیدای شماره در سمت راست کیبوردتانه. پس شاید درج کاراکترای خاص در بیشتر لپتاپا ممکن نباشه.

قبل از هرچیز باید از روشن بودن کلید Num مطمئن باشین. واسه متوجه شدن روشن بودن یا نبودن این کلید کافیه روی کلیدای عددی اون بخش بزنین و ببینین عدد چاپ می شه یا نه. اگه همه چیز سرجایش بود، به این معنیست که کلید Num روشنه. در صورت خاموش بودن کافیه یه بار کلید Num رو فشار بدین تا کلیدای عددی سمت راست کیبورد رو فعال کنین.

واسه درج کاراکترای خاص کافیه تا کلید Alt رو نگه دارین و کد مربوط به هر کاراکتر خاص رو وارد کنین. مثلا واسه درج £ کافیه کلید Alt رو نگه دارین و با اعداد سمت راست، کد ۰۱۶۳ رو وارد کنین. به محض رها کردن کلید Alt، کاراکتر مورد نظر شما تایپ می شه.

واسه مشاهده لیستی کامل از همه کدا و کاربردشان کافیه کلید ویندوز رو بزنین و بعد در بخش جست و جو Character Map رو تایپ کرده و Enter رو بزنین. در پنجره باز شده، شما می تونین با در نظر گرفتن فونت انتخابی، همه علائم و کاراکترای خاص که می تونین با به کار گیری فونت انتخاب شده درج کنین رو ببینین. هم اینکه در صورت وجود کد عددی واسه اون، در پایین پنجره سمت راست می تونین کد مربوط به هر کاراکتر رو ببینین.

در گالری زیر که از سه عکس تشکیل شده می تونین کدای کامل مربوط به هر واژه رو ببینین:

 

درج کاراکترای خاص در مک

سیستم عامل مک چیزی مثل Character Map ویندوز داره که درسته که دسترسی به اون ساده تر انجام قبول می کنه. واسه دسترسی به اون کافیه از راه Edit > Special Characters برید. این دسترسی در بیشتر نرم افزارا در دسترس قرار داره.

کاراکتر خاص مورد نظر خود رو پیدا کنین و با دو بار کلیک کردن روی، کاراکتر مورد نظر تایپ می شه. اگه از علائم خاص یا کاراکترای خاص به طور تکراری استفاده می کنین، می تونین با قرار دادن اون در لیست علاقمندیا دسترسی به اونو ساده تر کنین.

البته علاوه بر این می تونین از کاراکترهای خاص بسیاری که به صورت کلید میانبر در کیبورد مک ایجاد شده استفاده کنین. مثلا فرض کنین می خواین بنویسین «touché». واسه این کار کافیه «touch» رو تایپ کرده و بعد با زدن کلیدای ترکیبی option + e نسبت به تایپ حرف é دست به کار شین.

هم اینکه میانبرای دیگری هم در مک تعبیه شده که با به کار گیری کلیدای ترکیبی Option + Shift در دسترس قرار می گیرن. مثلا شما می تونین با استفاده کلیدای ترکیبی Option  + ۴ علامت خاص ¢ که مربوط به سنته رو تایپ کنین. شما می تونین از راه این لینک کلیدای میانبر بسیار زیادی که مربوط به کلیدای Option و Option + Shift هستن رو ببینین.

البته در آخرین نسخه سیستم عامل مک، شما می تونین به روشی ساده تر نسبت به تایپ حروف صدا دار (که در کیبورد تعبیه نشده ان مثل é) دست به کار شین.

واسه این کار کافیه کلید e رو نگه دارین تا با چیزی مثل عکس زیر مواجه شید. بعد کافیه عدد مربوط به حرفی که مد نظرتونه رو وارد کنین تا کاراکتر مربوطه تایپ شه.

درج کاراکترای خاص در آیفون و آیپد

با به کار گیری کیبورد تعبیه شده در سیستم عامل iOS شما می تونین خیلی راحت علائم و کاراکترای خاص متنوعی رو تایپ کنین. کافیه یکی از کلیدا رو کمی نگه دارین تا تعداد گزینه های زیادی در اختیارتون قرار بگیره.

مثلا واسه درج حرف é باید کلید e رو نگه دارین تا گزینه های مورد نظر رو ببینین و مورد مطلوب رو انتخاب کنین.

هم اینکه راه های دیگری مثل به کار گیری زبونای دیگه هم هست. بعضی کیبوردا در زبونای جور واجور (مثل یونانی یا روسی) دارای علائم و کاراکترایی هستن که می تونین از اونا استفاده کنین. علاوه بر این، با پشتیبانی iOS از کیبوردای شخص سوم، حالا می تونین کیبوردای مختلفی رو دانلود کنین که شاید دسترسی به علائم و ویژگیای خاص رو ساده تر کرده.

درج کاراکترای خاص در اندروید

کیبورد اندروید تا حد زیادی مشابه iOS کار می کنه. کافیه یکی از حروف رو نگه دارین تا گزینه های ممکن واسه تایپ نشون داده شه. نگه داشتن دیگه کلیدا هم علائم و سمبلای زیادی رو نمایش میده که می تونین از اونا استفاده کنین.

این موضوع البته درباره کیبورد پیش فرض گوگل کاربرد داره. کیبوردای زیادی واسه سیستم عامل اندروید وجود دارن که امکانات جور واجور و مختلفی رو در اختیار کاربران قرار میدن. هرکدوم ممکنه ساختارای مختلفی رو واسه درج کاراکترا و علائم خاص ایجاد کرده باشن. دسترسی به این کیبوردا خیلی راحت از راه گوگل پلی شدنیه.

اینم بگیم که درج علائم خاص در سیستم عامل لینوکس هیچ روش ثابتی نداره. با در نظر گرفتن اپلیکیشنا و نرم افزارای مورد استفاده در این سیستم عامل، درج علائم خاص هم فرق داره.

کمی بیشتر از ویندوز…

از اونجایی که بیشتر در کشور ما از سیستم عامل ویندوز استفاده می شه و به هر روی، به کار گیری این سیستم عامل گسترده تر نسبت به دیگر سیستم هاست، در ادامه این مطلب نگاهی دقیق تر و جزئی تر داریم نسبت به این سیستم عامل و درج علائم و نوشتنای ریاضی و فارسی در اون:

درج علائم ریاضی:

ممکنه بخواین از علائم خاصی که در ریاضیات استفاده میشن استفاده کنین. واسه این کار شاید با مشکلاتی مواجه شده باشین و یا ندونین باید از کدوم کلیدا واسه تایپ اونا استفاده کنین. در ادامه روشای جور واجور رو به شما توضیح میدیم.

یادتون باشه که توضیحات سمت چپ، به معنی چگونگی به کار گیری کلیدا روی کیبورده. مثلا واسه درج % در توضیحات مشخص شده: shift + 5. یعنی اول کلید Shift رو نگه دارین و بعد کلید ۵ رو بزنین.

۱. ×: اول مطمئن شید کیبوردتان فارسیه. بعد کلیدای ` + Shift رو فشار بدین. (در خیلی از کیبوردا کلید ` همون «پ» است)

۲. +: فشردن کلیدای ترکیبی = + Shift

۳. ~: مطمئن شید که زبون کیبوردتان انگلیسیه. بعد کلیدای ترکیبی Shift و ` رو فشار بدین.

۴.٪: فشردن کلیدای Shift و ۵٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۵. $: فشردن کلیدیای Shift و ۴٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۶. *: فشردن کلیدای Shift و ۸٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۷. #: فشردن کلیدای Shift و ۳٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

درج علائم نوشتن فارسی:

در توضیح درج این کلیدا، حروفی که در داخل پرانتز قرار دارن به معنی کلیدای مربوطه به زبون انگلیسی هستن.

۱. { : فشردن کلیدای Shift و چ ( [ )

۲. }: فشردن کلیدای Shift و ج ( ] )

۳. (: فشردن کلیدای Shift و ۰٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۴. ): فشردن کلیدای Shift و ۹٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۵. تایپ «:»: فشردن کلیدای Shift و ک ( ; )

۶. ؟: فشردن کلیدای Shift و . ( / )

۷. !: فشردن کلیدای Shift و ۱٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۸. @: فشردن کلیدای Shift و ۲٫ اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

۹. &: فشردن کلیدای Shift + 7. اینم بگیم که واسه درج عدد نباید از کلیدای Num که در سمت راست کیبوردا هستن استفاده کنین.

کلید میانبر در تایپ تنوینا و علائم فارسی:

۱. shift + ف: واسه درج ویرگول در کیبورد ( ، )

۲. shift +غ:  ؛

۳. shift + ع: ,

۴. shift + ه: ]

۵. shift + خ: [

۶. shift + ض:  ً

۷. shift + ص:  ٌ

۸. shift + ث:  ٍٍ

۹. shift + ق: ریال

۱۰. shift + ح:

۱۱. shift + ج: }

۱۲. shift + چ: {

۱۳. shift + ش:  َ

۱۴. shift + س: ُ

۱۵. shift + ی: ِ

۱۶. shift + ب:  ّ

۱۷. shift + ل: ۀ

۱۸. shift + ا: آ

۱۹. shift + ت: ـــــــــ کــشــیدن حــروف روی کیبورد

۲۰. shift + ن: «

۲۱. shift + م: »

۲۲. shift + ک: علامت دو نقطه روی کیبورد :

۲۳. shift + گ: علامت نقل قول روی کیبورد ”

۲۴. shift + ظ: ه

۲۵. shift + ط: ی

۲۶. shift + ز: ژ

۲۷. shift + ر: ؤ

۲۸. shift + ذ: إ

۲۹. shift + د: أ

۳۰. shift + ئ: ء

تایپ نیم فاصله در کیبورد:

ایجاد نیم فاصله می تونه خیلی از جملات فارسی رو خواناتر و قشنگتر کنه. واسه درج نیم فاصله دو روش هست که در ادامه به اونا می پردازیم:

روش اول: می تونین حروف مورد نظر خود رو انتخاب کنین، و بعد با کلیدای ترکیبی Ctrl + Shift + 2 نسبت به ایجاد نیم فاصله در کلمات انتخاب شده دست به کار شین. مثلا اگه تایپ کرده باشین: « کتاب ها رو برداشتم» کافیه دو کلمه «کتاب» و «ها» رو انتخاب کرده و کلید ترکیبی یاد شده رو فشار بدین. نتیجه به این شکل می شه: کتابا رو برداشتم.

هم اینکه می تونین در بین تایپ، با زدن کلیدای ترکیبی یاد شده در بالا، نیم فاصله رو ایجاد کرده و بعد واژه بعدی رو چسبونده به اون بنویسین.

اینم بگیم که در بعضی کیبوردا (از جمله کیبورد استاندارد فارسی در سیستم عامل مک) ایجاد نیم فاصله با زدن کلیدای ترکیبی Shift + Space اتفاق میفته.

روش دوم: به کار گیری کلیدای ترکیبی Ctrl + -.

اگه کلید میانبر خاصی در نظر دارین که در این مطلب وجود نداره، یا به دنبال تایپ علائم خاصی می گردید، حتما اونو با ما در میان بذارین. این مقاله کم کم به روزرسانی می شه.