بازسازی اعتماد از دست رفته

trust-and-stable-relationship

اعتماد صخره ایه که رابطه براساس اون قرار داره. وقتی این صخره بوسیله فریب خرد شه، پس از گذشت زمان بنیاد اون هم متلاشی می شه.

وقتی چیزی جدی تر از خیانت در ازدواج اتفاق می افتد، اعتماد و بنیاد اون تو یه لحظه درهم می شکنه. بازسازی اعتماد سخته اما شدنیه.

بازسازی اعتماد از دست رفته چه در دوستی و چه در ازدواج گاما و مراحل برابری داره. در هر رابطه ای که اعتماد از دست رفته باشه، هر دو طرف باید تمایل داشته باشن تا کارایی رو بهبود رابطه بکنن. این یه پروسه یه طرفه نیس.

وقتی فردی که آسیب دیده، به دلیل آسیب خیلی عمیق تمایلی به آشتی کردن نداره امکان ایجاد رابطه وجود نداره. به همین ترتیب اگه فرد خطاکار هم به اشتباهش در مورد شکستن اعتماد اقرار نکنه، بازم در ایجاد رابطه مشکل به وجود میاد.

هر دو طرف باید تمایل داشته باشن که به سر میز گفتگو بیان و صادق و آسیب پذیر باشن.اونا هم اینکه باید به اندازه کافی مراقب باشن تا بتونن تلاش لازم رو واسه ایجاد دوباره رابطه بکنن. این یه پروسه یه طرفه نیس.

واقعا واسه به دست آوردن اعتماد از دست رفته باید هر دو طرف رابطه تموم تلاش خود رو مورد استفاده قرار بدن. قبل از تلاش واسه بازسازی اعتماد به این سوال فکر کنین: “ شخص و رابطه تون با اون ارزش این تلاش عاطفی رو داره؟” این فقط یه سواله که شما می تونید به اون جواب بدید.

اگه جواب شما مثبت بود، و طرف مقابل هم بله گفت، در این صورت فرمول زیر به هر دو طرف کمک می کنه تا از راه اعتماد از دست رفته کار کنن تا رابطه دوباره برقرار شه.

خبر خوب اینه که هنگام به کار گیری این فرمول، هر دو طرف می تونن از نظر احساسی سالم تر شده و رابطه می تونه تقویت شه.

وقتی که اعتماد شکسته می شه و هر دو طرف مایل به انجام این فرمول واسه ایجاد دوباره رابطه هستن، این رابطه تقویت می شه.

بعضی از این پیشرفت ها ممکنه شامل نزدیکی بیشتر، شفافیت بیشتر، آسیب پذیری رو راست، و ارتباطات باز باشه که رابطه ای بهتر و طولانی تر ایجاد می کنن.

چیجوری فرمول COME FORTH اعتماد رو تو یه رابطه بازسازی می کنه

فرمول COME FORTH فرآیندیه که زوج ها می تونن واسه به دست آوردن اعتماد در رابطه خود از اون عبور کنن. این پروسه واسه ازدواج، روابط عاشقونه، دوستی، همکاران، اعضای خونواده و… کار می کنه.

هدف از این روش بهبود درمان، بازیابی رابطه و اعتماد کامل مجدده.

بخش COME از فرمول واسه فردیه که متخلفه. این شخصیه که کاری رو انجام داده که اعتماد در رابطه رو از بین برده..

بخش FORTH این فرمول واسه فردیه که آسیب دیده و اعتماد اون شکسته شده است،

به کار گیری بخش FORTH فرمول از راه آسیب واسه یادگیری اعتماد دوباره کار می کنه.

فرمول COME FORTH واسه هر دو طرفه که از راه اعتماد از دست رفته کار کنن تا به بهتر شدن رابطه شون کمک کنن.

این یه پروسه ساده یا سریع واسه هر کدوم از دو طرف نیس. این کار نیازمند تعهد، آسیب پذیری و تمایل واسه ایجاد رابطه از هر دو طرفه. وقتی که فرمول COME FORTH به درستی کامل شه، رابطه می تونه بازسازی شه.

هنگام خوندن مراحل در فرمول زیر، در نظر داشته باشین که COME واسه فرد گناهکار و FORTH واسه قربانیه.

واسه متخلف: COME

حالا وقت اون رسیده تا در مورد هر چیزی رو که در مورد همسر، دوست، خونواده یا هرکی دیگه انجام دادین که باعث شده اعتماد اون خدشه دار شه، پاک شید.

بهتره به اشتباهتان اعتراف کرده و در طلب بخشش باشین. مطمئن شین که قلب تون در وضعیتیه که به دنبال فراموشیه و مایلین رابطه رو اصلاح کنین. اگه شما عصبانی هستین و اونا رو متهم به انجام اشتباه خود می کنین، به احتمال زیاد به جای قرار گرفتن در راه درست بهتر شدن روابط وضع رو بدتر می کنین.

اگه شما خیانت کردین موقع اعتراف احتیاجی به گفتن جزئیات نیس. شنیدن جزئیات بوسیله همسرتون بیشتر به اون آسیب می زنه. وقتی که شما این جزئیات رو ارائه می دید، نمی تونین اونا از ذهن عزیزان خود پاک کنین و جای زخم تو ذهن شون ماندگارخواهند شد. به جای صحبت در مورد جزئیات از خواسته حقیقی قلبتون واسه بازسازی اعتماد در رابطه تون صحبت کنین. به همه سوالاتش جواب بدید.

اگه سوالات خاصی در مورد رابطه می پرسد، با روشنی و به طور کامل رو راست جواب بدید. هدف شما اینه که نشون بدید می خواهید ۱۰۰ درصد رو راست باشین و به خاطر بازسازی رابطه تون روراست باشین. پاکسازی رو با اجازه دادن به بقیه شروع کنین تا بدونن چقدر واسه اون ها ارزش قائل هستین

در مورد گذشته، ارزش رابطه واسه هر دویتان و نیاز به یه شروع تازه صحبت کنین. شروع کردن با این صحبتا تصور بهتری به فرد واسه پذیرش موضوع و تمایل واسه بهبود رابطه میده. اما اگه خیلی راحت فقط بگید: ”من به تو خیانت کردم”، این کار پر ریسکه و شاید منتهی به داد و فریاد، جیغ، و یه مقابله لفظی می شه.

صحبت رو با صحبت در مورد مراقبتای واقعی، عشق و مهربانی شروع کنین.

پشیمونی خود رو نشون بدید.

شما باید نسبت به اشتباه خود بیان پشیمونی کنین و از صمیم دل معذرت خواهی کنین. اگه احساس پشیمونی نمی کنین رو راست در مورد کارکرد خود و اینکه چیجوری این کارتون روی طرف مقابل تاثیر گذاشته فکر کنین. تلاش کنین خودتون رو به جای کسی که آسیب دیده بذارین.

اگه شرایط تغییر کرده بود و شما کسی بودین که آسیب دیده بود و اعتمادش خدشه دار شده بود ، چه احساسی داشتین؟ جربزه اینکه پشیمونی تون رو بگید رو پیدا کنین و پشیمونی تون رو با صداقت بگید.

توضیح بدید که چیجوری از اعمال خود پشیمون هستین و قول بدین که هیچوقت این کار رو انجام ندین. اعتماد به دست نمیاد مگه اینکه گفته هاتون با اعمال تون مطابقت داشته باشن.

در این مرحله انتظار عکس العمل از طرف مقابل دور از انتظار نیس. شاید سطح صدماتی که ایجاد کردین با سطح عکس العمل رابطه داره. گریه، فریاد و حتی کلمات زننده از جمله این واکنشای احتمالی هستن.

واسه جواب این واکنشا خود رو از نظر احساسی آماده کنین و با هیچ چیزی جز همدلی و مراقبت عکس العمل نشون ندین. با کلمات منفی و پاسخای با عجله وضع رو از این بدتر نکنین. آروم باشین و در سکوت با اون همدلی کنین. کم کم در آخر واکنشا و حرف هاش به پایان می رسه.

نیروی آرامش بخش در طوفان باشین.

رابطه تون براتون مهمه، پس باید وقتی که طرف مقابل عکس العمل نشون میده، قوی باشین. قوی به معنی داشتن یه عکس العمل دلسوزانه و آرومه. شما می تونید این کار رو با توضیح دادن این موضوع که چقدر متاسف هستین و چقدر این فرد براتون مهمه انجام بدین.

اگه نمی خواهید به اشتباه خود اعتراف و معذرت خواهی کنین، این رابطه نمی تونه درمون پیدا کنه. شما نمی تونید تنها کاری که انجام داده اید رو بگید و واسه رفتارتون بهونه تراشی کنین، یا بدتر از اون، قربونی رو مقصر بدونین. شما باید مسئولیت اقدامات خود رو برعهده بگیرین، کار نادرست خود رو قبول کنین و از صمیم دل درخواست بخشش کنین.

اگه نمی خواین این روند رو انجام بدین، یادتون باشه که اعتراف نکردن به انجام کار نادرست ممکنه مانع از ایجاد دوباره رابطه تون شه. اولویت های خود رو بشناسین. یه رابطه خوب می خواین؟ می خواهید همه چیز بهبود یابد؟ اگه جواب مثبته پس روند پاکسازی یعنی اعتراف به انجام کار نادرست و طلب بخشش لازمه.

خود رو از نظر احساسی باز کنین

وقتی که اولین قدم رو کامل کردین و در مورد اشتباهتان اعتراف و معذرت خواهی کردین، قدم بعدی اینه که باید از نظر احساسی باز باشین. این یعنی این که شما باید به افکار و احساسات رو راست فردی که به اون آسیب رسوندین گوش بدید.

با همدلی گوش بدید.

از هر گونه عکس العمل های متشنج واسه دفاع از خود دوری کنین. فرد مقابل باید این کلمات رو از سینه خود خارج کرده تا کمی دردش درمون کنه. با قبلی که دیگه هیچوقت تمایل به آسیب به اون نداره با اون همدلی کنین و حرف هاش رو بشنوین.

درخواست بخشش کنین.

این تنها یه فرصت واسه طلب بخشش نیس، به خصوص وقتی که فرد مقابل در مورد این که چیجوری به اون آسیب رسوندین صحبت می کنه. نیاز به معذرت خواهی بیشتر با سطح آسیبی که به فرد وارد کرده اید، اتحاد داره. معذرت خواهی و گوش دادن به همدلی به مراحل خوب شدن کمک می کنه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

اختصاصی چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *